Udostępnij
Skomentuj

Oprawki do gwintowania - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Gwintowanie to dość trudna czynność, która wymaga od nas pewnego rodzaju wprawy oraz wiedzy. Jednocześnie wymaga ona także tego, byśmy umiejętnie dobierali materiały, aby w zupełności wykorzystać możliwości, jakie daje gwintownik. Niezwykle istotną i integralną częścią tych urządzeń są oprawki do gwintowania. Należy jednak zadać sobie pytanie jakie oprawki wybrać, co dokładnie powinno decydować o wyborze oraz jak rozpoznać te najlepsze.

Czym jest gwintowanie?

Gwintowaniem samym w sobie nazywamy proces nacinania gwintu. Z kolei gwint, według definicji słownikowej, jest nacięciem na powierzchni stożkowej lub walcowej o charakterze śrubowym. Może być nacięciem wewnętrznym lub zewnętrznym. Generalnie wyróżniamy kilka rodzajów gwintów:

  • Ze względu na przeznaczenie – gwint złączny, np. nasadka oraz śruba oraz gwint pociągowy, np. jeden element przemieszcza drugi.
  • Ze względu na umiejscowienie – gwint zewnętrzny lub wewnętrzny.
  • Ze względu na krotność – gwint wielokrotny oraz gwint pojedynczy.
  • Ze względu na sposób skręcania – gwint prawoskrętny lub gwint lewoskrętny.

Czym są oprawki do gwintowania?

Oprawki do gwintowania na tokarce, na wiertarce czy maszynowego są elementem niezbędnym do wykonania gwintu w otworze. Przede wszystkim służą, by precyzyjnie ustawić gwintownik tak, by był prostopadle do powierzchni czołowej materiału. Co ważne, dzięki oprawce mamy możliwość ręcznego poruszania gwintem oraz precyzyjne nacinanie gwintu bez konieczności żmudnego i czasochłonnego pozycjonowania gwintownika przy każdym takim manewrze. Co ważne, zwłaszcza w ręcznym gwintowaniu oprawki są niezbędnie wymagane. Ich konstrukcja z kompensacją osiową pozwala zniwelować różnice pomiędzy posuwem wrzeciona a skokiem gwintu.

Rodzaje oprawek do gwintowania cnc

Generalnie możemy wyróżnić trzy rodzaje gwintowników fanar czy innych firm. Chodzi o chłodzenie. Po pierwsze mówimy o oprawkach bez wewnętrznego doprowadzania chłodziwa. Wówczas występuje tzw. chłodzenie gwintownika zewnętrzne. Drugą opcją jest doprowadzanie chłodziwa do oprawek. Tutaj możemy mieć do czynienia z chłodzeniem bezpośrednio przez gwintownik lub starego typu, wokoło gwintownika tradycyjnego. Jest jeszcze jeden rodzaj, uniwersalny, który może mieć chłodziwo zewnętrzne lub wewnętrzne. Z drugiej strony możemy także wyróżnić dwa rodzaje oprawek – oprawki do gwintowania ze sprzęgłem oraz oprawki bez sprzęgła ciernego.

Jak wybrać najlepsze oprawki do gwintowania?

Zwracamy uwagę na różne rodzaje oprawek, by umieć wybrać te najlepsze. Oczywiście, mamy szeroki wybór i zależy on w dużej mierze od tego, jaki rodzaj gwintowania chcemy uzyskać. Warto zwracać uwagę szczególną na rozmiar danej oprawki, gdyż ma to znaczenie w całym procesie i może zmieniać jakość gwintowania. Oczywiście, wszystko także zależy od szerokości samego gwintu, który musi do oprawek pasować. Kolejnym aspektem jest sposób zacisku. Możemy tutaj wybierać między oprawkami termokurczliwymi, hydraulicznymi z łożyskiem igłowym, oprawką z tuleją zaciskową oraz oprawkę chwytową. Warto także zastanowić się czy szukamy oprawek do gwintowania ręcznego, tokarskiego czy wiertarką. Wszystko ma bowiem znaczenie, jeśli chodzi o precyzję wykonywania gwintów. Ponadto ważną rolę w całym procesie odgrywać będzie jakość, a więc należałoby spodziewać się, że dobre firmy oprawek do gwintowania będą gwarancją dobrego produktu. Nie zawsze tak jednak jest, dlatego należy szukać idealnych proporcji jakości do ceny.

Wybór oprawek do gwintowania jest niezwykle trudny. Należy wziąć bowiem pod uwagę nie tylko materiał, z jakiego je wykonano, ale także rodzaj zacisku, przeznaczenie samego gwintowania oraz danej oprawki, a także wziąć pod uwagę korzystną cenę oraz jakość. Ważne jest także to, jaki rodzaj chłodziwa stosujemy oraz czy ma być to gwintowanie na potrzeby własne czy profesjonalne, wielorazowe. Wszystko ma znaczenie, gdy w grę wchodzi jakość wykonywanych otworów i gwintów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)