Udostępnij
Skomentuj

Ostrzałka do noży – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to pytanie, jaka ostrzałka do noży jest najlepsza? Wydawać się może, że wybór jest bajecznie prosty, jednak jeśli zaczniesz już zagłębiać się w tej tematyce jeszcze bardziej, wówczas zobaczysz, że jednak nie tak łatwo jest zainwestować w dobrą ostrzałkę do noży.

Składa się na to całe pasmo różnych cech, które wpływają na twoje zapotrzebowanie, ale również na… cenę. Im więcej i im lepiej tym oczywiście drożej. Co do tego na pewno nikt nie ma wątpliwości, bo ta historia lubi się powtarzać praktycznie za każdym razem. Pozostaje tylko zadać sobie bardzo trudne pytanie, czyli – jaka ostrzałka do noży?

Co to jest ostrzałka do noży?

Jest to narzędzie ścierne, które jest wykorzystywane do szlifowania oraz obróbki wykańczającej. Z reguły osełki mają kształt przypominający podłużną bryłę.

Ostrzałka do noży kuchennych

W sklepach internetowych często dostępne są tylko dwie osełki. Na chwilę obecną jest to: ostrzałka Magnusson (podstawowa, klasyczna użytkowana przez większość osób w kuchni) oraz ostrzałka diamentowa Magnusson (dla nieco bardziej wymagających). Oczywiście ta druga jest droższa, jednak płaci się za jakość. Pozwala ona na zdecydowanie łatwiejsze oraz przede wszystkim dokładniejsze zaostrzenie noży. Jedna i druga to bardzo dobra ostrzałka do noży kuchennych.

Ostrzałka do noży ceramicznych

W przypadku ostrzenia noży ceramicznych eksperci zalecają stosowanie ostrzałek diamentowych, które są gwarancją tego, że noże nie zostaną zniszczone. Są one nieco inne niż te klasyczne, które posiada większość użytkowników w domach. Ostrzenie noża ceramicznego odbywa się tak naprawdę tylko raz do roku, nawet jeśli jest używany bardzo intensywnie, nawet przykładowo codziennie.

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przyszłej gosposi (ale nie tylko jej!) na myśl brzmi zazwyczaj, jaka ostrzałka do noży kuchennych? Nie jest to oczywiście za łatwy wybór. Tutaj należy sobie odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, jak dużo noży będzie w twoim domu do naostrzenia oraz, czy potrzebujesz bardzo profesjonalnego sprzętu. Jeśli będzie to standardowe użycie osełki, wówczas nie ma potrzeby inwestować w droższe. Zupełnie wystarczy ta klasyczna. Jednak jeśli planujesz otwarcie biznesu, swojej restauracji, wtedy faktycznie dobrze będzie zaopatrzyć się w coś bardziej profesjonalnego oraz szybszego w użyciu (ale równie dokładnego, co tradycyjna), jak przykładowo ostrzałka do noży elektryczna. Ponadto warto jest zastanowić się jeszcze nad takimi propozycjami, jak:

  • ostrzałka do noży Fiskars,
  • ostrzałka do noży Gerlach,
  • ostrzałka do noży Lansky.

Ostrzałka do noży diamentowa

Diamentowe osełki do noży są bardzo popularne. Coraz częściej pojawiają się już nawet w domu tych osób, które po prostu chcą mieć dobra ostrzałkę. Wychodzą z założenia, że takie narzędzie ma posłużyć przez lata, dlatego wolą zainwestować w coś lepszego. Nie są to tym bardziej duże pieniądze, a faktycznie nie ma potrzeby martwić, że po pewnym czasie nie będzie nadawać się do użytku, bo nie jest to maszyna, w przypadku których masz na pewno najczęściej takie obawy. W osełce nie zepsuje się procesor ani żaden silnik, więc czasami faktycznie lepiej jest zainwestować w tę lepszą rzecz, która też oszczędzi tobie nerwów, tym bardziej, że ceny klasycznych ostrzałek kształtują się w granicach 5 zł, natomiast tych diamentowych – 10 zł. Dlatego na pewno widzisz, że nie jest to duża różnica, bo na tak małych kwotach jest praktycznie nieodczuwalna. Prawda jest taka, że diamentowe ostrzałki bardzo dobrze zaopiekują się twoimi nożami i zadbają o to, abyś nie musiał się przesadnie natrudzić przy ich ostrzeniu. Z reguły są to bardzo poręczne osełki.W przypadku ostrzałek wybór jest całkiem spory. Przede wszystkim  warto zapoznać się z dostępnymi na rynku firmami, które zajmują się produkcją ostrzałek, ale ważne jest również to, aby kupić to, czego tak naprawdę potrzebujesz. Wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytania: czy dużo noży będzie do ostrzenia, jak często i jakie są to noże. Dzięki temu będziesz nieco bardziej zdecydowany oraz określony wchodząc do danego sklepu, a przede wszystkim podczas tego ostatecznego wyboru i nie będziesz musiał poświęcać całego dnia, aby w końcu wybrać tę właściwą ostrzałkę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)