Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/oswietlenie-do-schodow-jak-wybrac-jakie-najlepsze/12449/ 2018-11-28 07:50:09.000000

Oświetlenie do schodów - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Projektując schody, zadbać musimy nie tylko o ich bezpieczną konstrukcję, ale również prawidłowe oświetlenie. Ułatwi to poruszanie się po stopniach po zmroku, a także sprawi, że będą się one atrakcyjnie prezentować. Jakie oświetlenie do schodów sprawdzi się najlepiej?

Jakie oświetlenie schodów wybrać? Ważne natężenie światła

Oświetlenie schodów pełni niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim zapewnia widoczność stopni, dzięki czemu możemy się po nich bezpiecznie poruszać po zmroku. Potknięcie się lub ominięcie stopnia jest szczególnie prawdopodobne, jeśli schody są ciemne. Sztuczne oświetlenie przyda się również w dzień, jeśli schody umiejscowione są w takim miejscu, gdzie promienie słonecznie nie docierają. Ponadto oświetlenie wpływa na estetykę schodów, sprawiając, że stają się one ozdobą wnętrza. Jak zatem odpowiednio oświetlić schody?

W przypadku schodów najlepiej sprawdza się delikatne oświetlenie, które charakteryzuje się niższym poziomem natężania w porównaniu ze źródłami światła znajdującymi się w innych pomieszczeniach. Dzięki temu nie będzie ono oślepiać poruszających się po nich osób, co mogłoby okazać się szczególnie nieprzyjemne nocą, kiedy inne wnętrza spowija ciemność.

Oświetlenie schodowe: ciepłe czy zimne? Istotna temperatura barwowa

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia schodowego, niezależnie od tego, na jakie źródła światła się zdecydujemy, jest temperatura barwowa. W przypadku klatki schodowej lepiej sprawdza się światło ciepłe, czyli takie, które osiąga temperaturę barwową w okolicach 3300-3500 K. Dlaczego?

Przede wszystkim nie zmienia ono postrzegania otoczenia przez ludzki wzrok, co ma miejsce w przypadku światła zimnego, które zniekształca barwę oglądanych przedmiotów. Ponadto światło ciepłe nie oślepia i nadaje wnętrzu przytulnego charakteru. Doskonale odpręża i wprowadza aurę spokoju.

Do podświetlenia schodów służyć może również oświetlenie o barwie neutralnej – 4000-4500 K. Jest ono zbliżone do światła naturalnego i dobrze odzwierciedla rzeczywistą kolorystykę przedmiotów.

Oświetlenie schodów wewnętrznych

Wybierając oświetlenie schodowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry techniczne, takie jak natężenie światła czy temperatura barwowa, ale również na rodzaj źródła (bądź źródeł) światła. W przypadku schodów wewnętrznych zastosować możemy:

  • żyrandol, plafon lub lampę wiszącą – to jedne z najpopularniejszych rozwiązań, chętnie stosowane w domach urządzonych tradycyjnie. W zależności od konstrukcji żyrandola/lampy/plafonu i rodzaju żarówki możemy uzyskać dość delikatne, rozproszone światło, czyli takie, które idealnie sprawdza się na klatce schodowej. Niestety obydwa rozwiązania należą do grupy tych mniej efektywnych, gdyż mogą nie oświetlić całych schodów, zwłaszcza jeśli te są kręte lub duże. Wówczas należy zamontować co najmniej kilka żyrandoli (lamp/plafonów). Co więcej, w ich przypadku włączenie światła nocą może powodować chwilowe oślepienie poruszającej się po schodach osoby, czego na pewno chcemy uniknąć. Żyrandol, plafon lub lampa wisząca z powodzeniem jednak może posłużyć jako oświetlenie ogólne, uzupełniające oświetlenie punktowe lub liniowe, tym bardziej że na rynku znajdziemy szereg atrakcyjnych wizualnie modeli, które mogą stać się niepowtarzalną ozdobą klatki schodowej. Pojedyncze źródło światła, umieszczone w centralnym punkcie sufitu, będzie wystarczające jako oświetlenie schodów do piwnicy,
  • kinkiety – to kolejne chętnie wybierane rozwiązania, które podobnie jak żyrandole sprawdzają się w przypadku domów i mieszkań urządzonych tradycyjnie, choć nie jest to regułą. Na rynku znajdziemy bowiem nie tylko klasyczne modele, ale również kinkiety o bardziej nowoczesnej formie, doskonale sprawdzające się w modnych obecnie minimalistycznych wnętrzach. Kinkiety dają delikatne, rozproszone światło, które jest odpowiednie w przypadku klatki schodowej. Równomiernie oświetlają stopnie, a to za sprawą właściwego montażu – zazwyczaj bowiem instaluje się kilka kinkietów rozmieszczonych w równych odstępach, co zapewnia również atrakcyjny wygląd. Podobnie jak w przypadku żyrandoli czy lamp, kinkiety mogą oślepiać. Dlatego tak istotną kwestią jest ich montaż na odpowiedniej wysokości. Muszą się one znajdować wyżej niż linia wzroku osób poruszających się po schodach,
  • oprawy schodowe halogenowe – to źródła światła, które jeszcze do niedawna cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych domach, obecnie jednak są wypierane przez oświetlenie ledowe do schodów. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowano z ich stosowania. Halogenowe oprawy schodowe to nic innego jak niewielkie światła o okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Montuje się je tuż nad stopniami w specjalnie przygotowanych w tym celu puszkach elektrycznych – przy każdym lub co kilka stopni, w zależności od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Halogenowe światełka przy schodach sprawdzą się jako nocne oświetlenie schodów, zapewniając bezpieczeństwo poruszania się po stopniach po zmroku. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na kształt oprawy, ale również rodzaj światła, jaki oferują. Jak zostało wspomniane, powinno ono być niezbyt intensywne i rozproszone. Pamiętajmy także, że oprawy halogenowe należy uzupełnić światłem ogólnym – żyrandolem lub lampą wiszącą. Punktowo rozmieszczone halogeny są nie tylko efektywne, ale również tanie i atrakcyjne pod względem wizualnym. Mają jednak pewne wady. Przede wszystkich nagrzewają się do wysokich temperatur oraz wymagają systematyczne, a w wielu przypadka także i częstej, wymiany. Pobierają również dużo energii elektrycznej, stąd też ich udział w rynku stopniowo się zmniejsza na rzecz oświetlenia ledowego,
  • oświetlenie LED do schodów – cieszy się rosnącą popularnością. Diody LED są bowiem niezwykle praktyczne, a w roli oświetlenia nocnego sprawdzają się wręcz doskonale. Pobierają niewiele prądu, oferując przy tym satysfakcjonującą intensywność świecenia. Odznaczają się długą żywotnością. Nie nagrzewają się. Są również ekologiczne, gdyż podczas ich produkcji nie używa się szkodliwych dla środowiska związków. Co więcej, mogą występować w różnych kolorach, dzięki czemu zyskujemy możliwość tworzenia wielobarwnych aranżacji świetlnych. Dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i niskie temperatury. Nie dziwi zatem fakt, że są chętnie wybieraną opcją, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych domów. Oświetlenie diodowe schodów oprócz wysokiej efektywności ma jeszcze jedną zaletę. Jest atrakcyjne wizualnie. Ponadto występuje w różnych wariantach, spośród których najpopularniejsze są taśmy LED, światłowody oraz punktowe oczka. Dzięki temu z łatwością możemy dopasować rodzaj oświetlenia LED do naszych potrzeb i preferencji. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań wymienia się taśmy LED, a to za sprawą prostego montażu. Wśród wad tego rozwiązania wymienia się jednak stosunkowo wysoką cenę. Co więcej, na rynku dostępnych jest sporo słabych jakościowo rozwiązań. Wyborowi optymalnego modelu należy zatem poświęcić dużo uwagi, by nie kupić produktów oferujących ograniczoną intensywność świecenia. Pamiętajmy, że diody powlekana nie sprawdzą się, gdyż łatwo się przepalają. O wiele lepszych rozwiązaniem będzie oświetlenie POWER LED.

Oświetlenie do schodów – inne możliwości

Powyższa lista nie wyczerpuje jednak katalogu wszystkich dostępnych możliwości oświetlenia schodów. Innym ciekawie prezentującym się rozwiązaniem są podświetlane schody. W takim przypadku źródła światła są wbudowane w stopnie. Zazwyczaj są to halogeny lub częściej diody LED. Emitują one delikatne, rozproszone światło, które z jednej strony optymalnie oświetla schody, a z drugiej jest miłe dla oka. Jeszcze odmienną opcją jest oświetlenie balustrady. Wówczas zastosowanie znajdują girlandy świetlne.

Obecnie dużą popularnością cieszy się oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu. W takim przypadku źródła światła zazwyczaj są ukryte pod schodami wraz z czujnikami ruchu. Gdy sensor wykryje ruch automatycznie włączy światło. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązania, które dodatkowo estetycznie się prezentuje. Już nie musimy oświetlać całej klatki schodowej, by dyskretnie przejść pomiędzy piętrami.

Producenci oświetlenia schodowego z czujnikiem ruchu zwykle oferują dwa rodzaje sterowników. W przypadku pierwszego po wykryciu ruchu wszystkie stopnie podświetlają się jednocześnie, a w przypadku drugiego – każdy po kolei, co prezentuje się niezwykle efektownie.

Inteligentne oprogramowanie:

  • wyłączy podświetlenie schodów samoczynnie po upływie określonego przez nas czasu,
  • wyposażone jest w funkcję On/Off, która pozwala na całkowite wyłączenie podświetlenia schodów – jest to szczególnie przydatna opcja, jeśli wychodzimy do pracy i nie chcemy, by pozostawiony w domu pies lub kot co chwilę włączał oświetlenie,
  • wyposażone w funkcję Pauzy – dzięki niej podświetlenie schodów może być cały czas włączone. Sprawdzi się w sytuacjach, gdy schody są intensywnie użytkowane.

Oświetlenie schodów LED – montaż

Sposób montażu oświetlenia LED na schodach uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju źródeł światła. Najprostsze w instalacji są bez wątpienia taśmy LED. W przypadku drewnianych schodów taśmę należy przykręcić do stopni wkrętami, zaś w przypadku schodów z betonu lub kamienia taśmę montujemy za pomocą kleju montażowego.

Jeżeli schody są na etapie projektu, wówczas warto zlecić ich wykonawcy wykonanie odpowiednich frezów, w których ukryjemy profile na taśmy LED. Ułatwi to montaż, a także sprawi, że oświetlenie będzie prezentować się estetycznie. Co więcej, pozwoli na odprowadzanie nadmiaru ciepła emitowanego przez taśmę.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie oświetlenia LED czy też innych rodzajów źródeł światła, ważne jest to, by mieć możliwość wyłączenia i wyłączenia oświetlenia zarówno na dole, jak i na górze schodów. Zapewni to komfort korzystania z klatki schodowej. W tym celu należy zastosować tak zwany przełącznik schodowy.

Jaki przewód do oświetlenia schodów?

To, jaki rodzaj przewodów zastosujemy, zależy od rodzaju źródeł światła. Jeśli chcemy oświetlić schody za pomocą:

  • żarówek 230 V lub halogenów – wówczas będziemy potrzebować przewodów 3-żyłowych oraz puszki elektrycznej i zasilania 230 V, gdy źródło światła ma znajdować się na ścianie,
  • taśmy LED lub lampek, halogenów i LEDów 12 V – wówczas niezbędne będą przewody 2-żyłowe oraz zasilacz znajdujący się w pobliżu schodów.

Oświetlenie schodów zewnętrznych

Schody zewnętrze również wymagają podświetlenia, zwłaszcza zimą, kiedy mogą być oblodzone. Wówczas dzięki dobrej widoczności łatwiej nam będzie uniknąć bolesnego upadku. Zdecydować możemy się zarówno na żyrandol, który oświetli drzwi wejściowe i schody, jak i oprawy halogenowe czy też listwy LED oświetlające pojedyncze stopnie. W przypadku schodów zewnętrznych rodzaj oświetlenia ma tak naprawdę znaczenie drugorzędne. O wiele bardziej istotna jest klasa szczelności wybranego rozwiązania. Znajdujące się na zewnątrz źródła światła muszą być bowiem odporne na wnikanie wilgoci.

W tym celu należy wybierać produkty z oznaczone symbolem IP65. Informuje on o tym, że dane oświetlenie jest odporne na pył oraz szkodliwy wpływ zmiennych temperatur, deszczu i śniegu. Jeżeli określone źródło światła nie spełnia tego standardu, może być stosowane wyłącznie wewnątrz budynku.

Wybierając oświetlenie schodów zewnętrznych, zwróćmy uwagę także na temperaturę barwową. Jeżeli zależy nam na tym, aby źródło światła sztucznego najlepiej oddawało rzeczywistą barwę oświetlanej przestrzeni, wówczas należy zdecydować się na neutralną temperaturę barwową – 4000-4500 K. Gdy zaś chcemy, by oświetlenie miało nie tylko użytkowy, ale również i dekoracyjny charakter, wybierzmy warianty o barwie ciepłej, czyli oferujące temperaturę barwową w zakresie 3300-3500 K.

Podsumowując, oświetlenie schodów pełni zasadniczą rolę: zapewnia bezpieczeństwo poruszania się po klatce schodowej. Musi więc być praktyczne. Warto zatem zadbać o jego odpowiednie natężenie i temperaturę barwową. Liczy się również jego odpowiednie rozmieszczenie, które nie tylko wpływa na komfort użytkowania schodów, ale również ich atrakcyjność wizualną.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni