Udostępnij
Skomentuj

Papierowe kubki jednorazowe – jak wybrać? Jakie będą najlepsze?

Papierowe kubki do kolejny z trendów, jakie przywędrowały do nas z Ameryki. Przydają się nie tylko na imprezach, rozwiązując problem z myciem naczyń, ale zawsze wtedy, kiedy chcemy zrobić sobie gorącą kawę czy herbatę na wynos.

Producenci oferują wiele rodzajów papierowych kubków – kolorowe, z nadrukami, także spersonalizowanymi. Jak wybrać taki kubek, aby był dobrej jakości? Jakie kubki nadają się do napojów ciepłych, a jakie do drinków czy wody? Oto krótki poradnik, jak wybrać papierowe kubki do domu czy firmy.

Papierowe kubki – wady i zalety

Kubki papierowe ma na wyposażeniu każda kawiarnia czy restauracja. Ich popularność i poręczność sprowadziła je także do domów – Polscy coraz częściej sami robią sobie kawę na wynos w jednorazowym kubku, ułatwiają także organizację imprez, szczególnie tych plenerowych. Zobaczmy, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

ZALETY

 • Kubki papierowe są lekkie
 • Modele z pokrywką można brać na wynos
 • Niska cena
 • Bezpieczne dla dzieci

WADY

 • Kubki są dość miękkie, łatwo można je więc podnieść
 • Zbyt gorące napoje bez zabezpieczenia kubka specjalną nakładką będą parzyć w ręce
 • W gorących napojach, szczególnie przy kubkach niskiej jakości. może być wyczuwalny posmak papieru

Warto wiedzieć

Papier rozkłada się około 3–5 miesięcy, jego alternatywa – plastik – nawet do kilku tysięcy lat. Nie oznacza to jednak, że kubki papierowe są ekologiczne – aby były odporne na wilgoć, pokrywa się je polietylenem, który uniemożliwia ponowne przetworzenie kubka. Choć wiele kawiarni chwali się nimi jako ekologicznym rozwiązaniem, w rzeczywistości tylko jeden procent kubków papierowych na świecie poddaje się recyklingowi.

Papierowe kubki do kawy na wynos – jakie wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jakość papierowych kubków do kawy często pozostawia wiele do życzenia – pod wpływem gorąca krawędzie, które mają bezpośredni kontakt z naszymi ustami – mogą się niszczyć, sprawiając, że picie jest mniej komfortowe. Warto zatem zwracać uwagę na jakość kubka, jaki wybieramy, nawet jeśli kosztuje kilka groszy czy złotych więcej. Jak ją rozpoznać? Jakie jeszcze elementy są ważne podczas szukania najlepszego kubka papierowego do kawy na wynos czy innych gorących napoi?

 • Pojemność kubka – rodzajów kubków papierowych do kawy jest bardzo dużo. Może być to malutki, 50-mililitrowy kubek do espresso, średnie kubki papierowe 200 ml, nieco mniejsze 150 ml czy duże kubki papierowe 400 ml albo 500 ml. Kubki do herbaty zwykle liczą 150–200 ml. Przed zakupem zastanówmy się zatem, jaka pojemność najbardziej nam odpowiada.
 • Jakość papieru – papier na kubki pokryty jest warstwą polietylenu, dzięki czemu jest wodoodporny. Nie zapewnia on jednak optymalnej jakości – ważna jest także, a nawet przede wszystkim grubość papieru. Aby kubek był wytrzymały, zdecydowanie powinniśmy unikać modeli jednowarstwowych. Im więcej jest warstw, tym lepszy jakościowo będzie kubek.
 • Dodatki – to głównie pokrywka, zwykle plastikowa, oraz ewentualnie papierowa nakładka na kubek, dzięki której trzymanie gorącego napoju w dłoni jest możliwe bez odczuwania skutków gorąca. Warto zaopatrzyć się w te elementy, jeśli chcemy brać kawę na wynos. Pokrywka sprawia dodatkowo, że kawa czy herbata nie chłodzą się tak szybko, okazuje się także niezbędna na przykład jeśli używamy kubka w samochodzie. Jeśli nie możemy natomiast znaleźć modelu z nakładką przeciw gorącu, łatwo możemy ją zrobić samemu z kawałka cienkiego kartonu.
 • Design – tu liczy się głównie kolor i ewentualny nadruk. Najbardziej popularne są kubki papierowe brązowe albo białe, producenci oferują jednak całą gamę wyborów, a także modele ozdabiane indywidualnie wybranym przez klienta nadrukiem.

Kubki papierowe czerwone – na imprezę w amerykańskim stylu

To motyw znany z filmów i teledysków zza Atlantyku – czerwone, obszerne, półlitrowe kubki z białymi środkami i krawędziami są wręcz symbolem imprezy w stylu amerykańskim. Coraz częściej z tego motywu korzystają organizatorzy imprez – tak komercyjnych, jak i domówek. W kubkach nie musi oczywiście znajdować się alkohol – nie są transparentne, zatem to, co jest w środku, podczas imprezy może pozostać sekretem właściciela kubka. Na imprezy odpowiednie będą oczywiście nie tylko czerwone kubki. Możemy zdecydować się na dowolny kolor albo kubki z nadrukiem.

Warto wiedzieć

Na całym świecie rocznie zużywa się setki miliardów kubków papierowych rocznie. W samej Wielkiej Brytanii co dwie minuty wyrzucanych jest około 10 tysięcy papierowych kubków po kawie.

Papierowe kubki z nadrukiem – dla kogo to rozwiązanie?

Ta opcja często wykorzystywana jest przez rodziców organizujących przyjęcia dla dzieci. Na kubkach mogą znaleźć się postaci z ulubionych bajek czy komiksów, imiona dzieci albo inne zabawne grafiki. Poza imprezami dziecięcymi jest to także pomysł na spersonalizowanie eventu, na których papierowych kubków używamy. Można zamówić kubki na napisem, logo, imionami albo nawet zdjęciem. Kilka kubków lepszej jakości z nadrukiem może stanowić także kreatywny prezent dla bliskich osób.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)