Udostępnij
Skomentuj

Pianka montażowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Pianki montażowe są jednymi z najchętniej wykorzystywanych materiałów pomocniczych na każdym placu budowy.

Służą przede wszystkim do wypełniania pustych przestrzeni, ale w praktyce mają zdecydowanie więcej zastosowań. Aby jednak efekt był zgodny z zamierzeniami, trzeba dobrać właściwą piankę, co nie jest proste.

Do czego można wykorzystać piankę montażową?

Pianki montażowe wykorzystuje się do stabilizacji ościeżnic, wypełniania pustych przestrzeni przy drzwiach, oknach czy parapetach, pianka montażowa do okien przydaje się także jako dodatkowa izolacja termiczna.

Czy pianka montażowa chłonie wodę? A może pianka przepuszcza wodę?

Nie. Ani jedno, ani drugie – pianki poliuretanowe są zasadniczo odporne na wilgoć, natomiast długotrwałe działanie wody może uszkadzać wierzchnią warstwę i wypłukiwać piankę, ale to raczej problem wody działającej pod ciśnieniem – skraplająca się woda nie powinna przez lata dać żadnych negatywnych objawów.

Czy pianka montażowa jest łatwopalna?

Tak, większość pianek montażowych nawet po stwardnieniu jest bardzo łatwopalna. Wynika to z faktu, że są to w większości związki organiczne, a w samej piance zamknięte są pęcherzyki powietrza, które dodatkowo mogą podsycać ogień. Dostępne są jednak w sprzedaży pianki montażowe samogasnące – są droższe od standardowych i nie wykorzystuje się ich na szeroką skalę.

Czy pianka montażowa przewodzi prąd?

Zasadniczo nie, ale może dochodzić do kondensacji pary wodnej i wówczas może pojawić się przewodnictwo. Nie należy więc stosować pianek montażowych w miejscach, w których istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Czy pianka montażowa wygłusza?

Tak – pianka montażowa bardzo dobrze tłumi drgania akustyczne, natomiast najczęściej jest stosowana tylko miejscowo, dlatego jej rola w całkowitej ochronie akustycznej pomieszczeń jest umiarkowana.

4 ważne parametry, które trzeba sprawdzić przed zakupem

Pianki montażowe różnią się od siebie wieloma cechami. Poza klasami palności (a wyróżnia się 3), różne mogą być też sposoby aplikacji, prężnością czy składem – warto poznać te różnice, ponieważ są one istotne z punktu widzenia funkcjonalności pianki.

  • Dozowanie. Większość pianek dostępna jest w postaci ciśnieniowych opakowań z pistoletem lub wężykiem. Problem z pojemnikami wężykowymi polega na tym, że raz wyzwolonego strumienia pianki nie da się zatrzymać, więc trzeba sprawnie dozować piankę tam, gdzie jest potrzebna, co nie jest łatwe, jeśli szczeliny są mniejsze niż średnica wężyka. O wiele prościej jest użyć jednorazowej pianki z dozownikiem pistoletowym. Bezciśnieniowe pojemniki przeznaczone są do współpracy ze specjalnymi pistoletami i są wybierane raczej przez profesjonalistów.
  • Tolerancja temperaturowa. Pianki dzieli się na pianki zimowe, letnie i całoroczne. Cechą charakterystyczną tych pierwszych jest możliwość zastosowania nawet w temperaturach poniżej -10°C. Pianki letnie wymagają dość wysokich temperatur, a pianki całoroczne mają rozciągniętą tolerancję, choć nie znoszą ani bardzo wysokich, ani bardzo niskich temperatur.
  • Ilość składników. Standardowa pianka montażowa pistoletowa zastyga dzięki wilgoci zawartej w powietrzu. Jednak w miejscach, gdzie dostęp powietrza jest ograniczony, stosowanie takiej jednoskładnikowej pianki mija się z celem. Tam używa się dwuskładnikowych pianek chemoutwardzalnych, które nie wymagają wilgotnego środowiska, tylko obecności dobrze odmierzonego utwardzacza. Tego rodzaju pianki zastygają szybko i łatwo dają się później obrabiać.
  • Prężność. Pod tym pojęciem należy rozumieć zdolność pianki montażowej do zwiększania swojej objętości. Niskoprężne pianki wykorzystywane do izolacji akustycznej lub jako trwałe wypełnienia w miejscach intensywnie pracujących zwiększają swoją objętość do 150%. Pianki wysokoprężne mogą zwiększyć swoją objętość nawet kilkanaście razy, ale tracą wówczas trochę ze swojej odporności mechanicznej i uzyskują niejednorodną strukturę wewnętrzną.

Jaka pianka montażowa najlepsza?

Nie ma jednego najlepszego preparatu. Różnorodność pianek montażowych jest spora i dobór odbywa się zawsze pod kątem konkretnego zastosowania, a to oznacza konieczność uwzględnienia specyficznych potrzeb i odniesienia ich do właściwości danej pianki – jej prężności, palności czy czasu schnięcia (standardowym piankom zajmuje to około 24 godzin). Ze względu na wysoką jakość i sprawdzone działanie najpopularniejszymi piankami są pianki montażowe Tytan, ale marka ta ma pewną konkurencję, szczególnie w klasie produktów dla profesjonalistów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.