Udostępnij
Skomentuj

Pistolet do tapet natryskowych - jaki wybrać? Jaki najlepszy?

Tapety natryskowe, którym bliżej do półpłynnych mas dekoracyjnych niż klasycznych tapet, zyskują sobie coraz szersze grono zwolenników. Ich nałożenie wymaga nawet nie tyle specjalnego doświadczenia, ile raczej naprawdę dobrego sprzętu. Nie można liczyć na to, że najtańsze pistolety do malowania natryskowego poradzą sobie z nałożeniem tapety.

Jak działa pistolet natryskowy do tapet?

Tapety natryskowe najczęściej nanosi się pistoletem z kompresorem. Tzw. elektryczne lub – która to nazwa jest bardziej odpowiednia – bezpowietrzne pistolety nie radzą sobie tak dobrze, ponieważ duża gęstość i lepkość tapet natryskowych przekracza ich możliwości.

Idea pistoletu natryskowego polega na wypchnięciu przez dyszę płynnej lub półpłynnej masy, na przykład tapety natryskowej. Aby uzyskać odpowiednie ciśnienie, wykorzystuje się sprężone powietrze. Duże znaczenie ma również kształt i wielkość otworów dyszy, jednak co do zasady każdy pistolet do tapet będzie wykorzystywał kompresor, by pośrednio zwiększyć ciśnienie masy dekoracyjnej.

Co jakiś czas na rynek trafiają też modele niewymagające kompresorów. Do tapet natryskowych nie nadają się one właściwie w żadnych warunkach, zwykle fatalnie radzą sobie nawet z farbami akrylowymi, ponieważ wbudowane w nie pompki nie pozwalają na utrzymanie właściwego ciśnienia roboczego.

Jaki wybrać pistolet do tapet natryskowych?

Ponieważ tapety natryskowe nie są jeszcze szczególnie popularne, to na rynku nie ma też dedykowanych pistoletów. Warto jednak poszukać takich, które producenci opisują jako nadające się do natryskowego nakładania półpłynnych mas dekoracyjnych. Jeśli pistolet poradzi sobie z gęstą masą, prawdopodobnie nie będzie też miał problemu z tapetą.

  • Tapeta natryskowa przypomina farbę strukturalną, ale zawiera więcej drobin dodatków. W związku z tym przy wyborze pistoletu trzeba zwrócić uwagę na wielkość otworów w dyszy natryskowej – muszą być na tyle duże, aby bez trudu przeszły przez nie wszystkie dodatki strukturalne.
  • Tapeta natryskowa charakteryzuje się dużą lepkością i dużą gęstością, stąd właściwego pistoletu trzeba poszukiwać w górnej granicy mocy. Pistolety mające po 80-90 W są tu zupełnie nieprzydatne. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę czynnikiem roboczym będzie zawsze ciśnienie, więc trzeba również zwrócić uwagę na realne możliwości posiadanej sprężarki.
  • Pistolet do tapet natryskowych powinien mieć wymienne dysze. Sam ich kształt już w dość dużym stopniu określa, jak będą postępowały prace: dysze płaskie są dość precyzyjne, ale nie pozwalają na jednorazowe nałożenie tak grubej warstwy tapety jak nieco mniej dokładne dysze o kształcie okrągłym.
  • Przed zakupem trzeba przeanalizować możliwość skorzystania z pistoletu z dolnym lub górnym zbiornikiem. Przeszkodą może okazać się kształt malowanych powierzchni, ale także fakt, że część pistoletów z dolnym zbiornikiem będzie zbyt słaba, aby pobrać płynną tapetę z zasobnika. W zbiorniku górnym z kolei może dojść do nierównego rozłożenia się drobin strukturalnych w objętości tapety.

Pistolet natryskowy do tapet – jaka firma jest najlepsza?

Nie można wskazać lidera rynku. Na pewno jednak – przynajmniej jeśli chodzi o typowe pistolety do tapet – nie ma na liście żadnej marki z segmentu ekonomicznego. Najtańsze pistolety są za słabe, by używać ich do tapet. Jako pierwszy wybór najczęściej prezentuje się:

  • pistolet do tapet natryskowych Bosch;
  • pistolet do tapet natryskowych Wenko;
  • pistolet do tapet natryskowych Ryobi;
  • pistolet do tapet natryskowych Wagner.

Są też jednak jeszcze inne marki, które nie są może tak popularne, ale wytrzymałością i jakością swojego sprzętu dorównują rynkowej czołówce.

Niezależnie od tego, do jakiej marki ma się sentyment, podstawą przy wyborze jest analiza parametrów i przydatności pistoletu w konkretnej realizacji. Plusem jest w tym kontekście fakt, że właściwie tylko najlepsi z producentów dość szczegółowo opisują możliwości narzędzi ze swoim logo.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Zakup pistoletu do tapet natryskowych to najlepszy moment, żeby pomyśleć o zmianie sprężarki. Do nałożenia gęstej masy potrzebne będzie wysokie ciśnienie utrzymywane na idealnie równym poziomie, więc tutaj kiepska sprężarka na pewno polegnie i nie pozwoli na uzyskanie zadowalającego efektu.

Zapasowe dysze i głowice pozwolą na dokończenie prac bez względu na warunki, a także dostosowanie charakterystyki nakładanych powłok do bieżących potrzeb. Warto zaopatrzyć się w większy zestaw końcówek roboczych, ponieważ do niektórych pistoletów później trudno jest je znaleźć.

Bezwzględnie przed rozpoczęciem natryskiwania tapet trzeba jeszcze sprawdzić przewód ciśnieniowy. Jeśli jest uszkodzony, przetarty lub złamany, to także warto go od razu

wymienić, żeby awaria nie przerwała procesu nakładania tapety. Co zaś jeszcze tyczy się samego pistoletu, warto poszukać modelu, który sprzedawany jest na przykład z etui albo walizką, aby po zakończeniu prac można było go bezpiecznie i wygodnie przechowywać.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)