Udostępnij
Skomentuj

Pufy z oparciem – jakie wybrać? Gdzie ustawić pufy z oparciem?

Pufy z oparciem mogą zastąpić fotele w salonie lub stanowić wygodne siedziska w pokoju młodzieżowym. Jakie pufy z oparciem wybrać?

Pufy z oparciem do siedzenia są rozwiązaniami uniwersalnymi i pasują do każdej aranżacji wnętrza. Ze względu na szeroką gamę dostępnych tego typu rozwiązań bez trudu można znaleźć propozycję odpowiadającą gustom domowników oraz wpisującą się w wystrój salonu, gabinetu czy też pokoju młodzieżowego. Pufy z oparciem będą prezentować się odpowiednio zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Jaką pufę z oparciem wybrać do swojego salonu? Gdzie ją ustawić?

Jaką pufę z oparciem wybrać?

Pełnią funkcje niewielkich rozmiarów foteli, są wygodne i stylowo prezentują się w pomieszczeniach. Tak najprościej można scharakteryzować pufy z oparciem. Tego typu meble mogą różnić się od siebie stylistyką, kolorystyką czy nawet budową, ale zawsze mają jedno wspólne zadanie – zapewnić komfort podczas użytkowania.

Pufy z oparciem do pokoju można podzielić na kilka rodzajów. Przede wszystkim na:

 • pufy z oparciem grzybek – to sztywne konstrukcje, które wyglądem przypominają niewielkich rozmiarów fotele. Posiadają okrągłe siedziska i wyprofilowane wysokie oparcia. Stelaż w tego typu rozwiązaniach produkowany jest z litego drewna oraz płyty wiórowej, z kolei siedzisko wykonane jest z miękkiej i elastycznej pianki. Pufy z oparciem grzybek tapicerowane mogą być miękką i wytrzymałą tkaniną w różnych wzorach i kolorach lub skórą – naturalną bądź ekologiczną
 • pufy z oparciem i schowkiem – zaliczają się do puf typu grzybek, z tą różnicą, iż ich wnętrze jest zarazem pojemnym schowkiem. Można dostać się do niego, podnosząc siedzisko, które zazwyczaj wyposażone jest w miękki uchwyt. Jest to bardziej funkcjonalne rozwiązanie, gdyż umożliwia przechowywanie aktualnie czytanej książki, gazety lub pilota do telewizora
 • miękkie pufy z oparciem – dostępne w wielu wariantach – różnią się między sobą kształtem oraz kolorem. Tego typu pufy składają się ze styropianowego granulatu, którym wypełnione są specjalnie profilowane pokrowce. Po ich napełnieniu pufa przybiera określony kształt. Pokrowce mogą być wykonane ze sztywnej i wytrzymałej tkaniny lub skóry ekologicznej

Gdzie postawić pufy z oparciem?

Ze względu na praktyczność puf z oparciem oraz ich stylistykę, tego typu rozwiązania sprawdzą się w większości pomieszczeń.

 • Pufy z oparciem w salonie. Będą szczególnie użyteczne w pokojach dziennych niewielkich rozmiarów, w których z powodzeniem zastąpią fotele. Goście będą mogli wygodnie usiąść i wypić kawę, a pufa nie zajmie wiele miejsca. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się pufy z oparciem grzybek. Miękkie modele z granulatu nie są dobrym rozwiązaniem do salonu.
 • Pufy z oparciem w domowym gabinecie. Mogą służyć jako wygodne siedzenie dla współpracowników. Tutaj również lepiej sprawdzą się pufy typu grzybek, najlepiej z pojemnym schowkiem, w którym można przechowywać np. branżową prasę.
 • Pufy z oparciem w sypialni. Sprawdzą się jako wygodne siedziska przy toaletce kosmetycznej. Wybierając model ze schowkiem, można przechowywać w nim rzadziej używane akcesoria do makijażu.
 • Pufy z oparciem w pokoju młodzieżowym. W pokoju nastolatka najlepiej sprawdzą nowoczesne i niekonwencjonalne rozwiązania, takie jak miękkie pufy z granulatem. Dostępne są one w wielu wersjach, dlatego każda dziewczynka lub chłopiec z łatwością znajdzie model odpowiedni do swojego pokoju.
 • Pufy z oparciem na tarasie i w ogrodzie. Tutaj również warto wykorzystać miękkie pufy z oparciem. Ich pokrowce są najczęściej wodoodporne, dlatego idealnie sprawdzą się na tarasie i w ogrodzie. Oczywiście należy chować je przed deszczem, ale niewielka wilgoć nie będzie im straszna.

Na co zawrócić uwagę kupując pufy z oparciem?

Wybierając pufy z oparciem do siedzenia, warto kierować się ich wygodą i komfortem użytkowania. Poza tymi dwoma elementami należy również zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • rodzaj pufy – modele wypełnione granulatem są niezwykle wygodne, ale nie sprawdzą się w niektórych pomieszczeniach, szczególnie w przypadku salonu. Raz, że wyglądem pasują bardziej do pokoi nastolatków, a dwa – czasem ciężko z nich wstać. Salon jest miejscem przyjmowania gości, dlatego musi być dostosowany do odwiedzających w każdym wieku. Osoby starsze mogą mieć problem z podniesieniem się z miękkiego i ruchomego siedziska
 • design – stylistyka pufy powinna wpisywać się w wygląd wnętrza, którego elementem wyposażenia będzie. Pufy typu grzybek będą prezentowały się dobrze w każdej aranżacji – klasycznej, nowoczesnej, minimalistycznej, a niektóre modele również i w rustykalnej albo industrialnej
 • jakość wykonania – jest bardzo ważna, jeśli chodzi o komfort użytkowania danego mebla, a także jego wygląd. Pufy muszą prezentować się nieskazitelnie, gdyż stanowią jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Pełnią one nie tylko funkcje użytkowe, ale również dekoracyjne. Odpowiednia jakość wykonania mebla gwarantuje również jego długą żywotność
 • funkcjonalność – to przede wszystkim dodatkowe wyposażenie w postaci pojemnych schowków, w których można przechowywać podręczne akcesoria

Pufy z oparciem z powodzeniem mogą zastąpić fotele w wielu pomieszczeniach. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na obszerne meble. Wybierając pufę z oparciem, należy dopasować ją do stylistyki i rodzaju wnętrza.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)