Udostępnij
Skomentuj

Puszka na herbatę – jaką wybrać? Która będzie najlepsza?

Puszka na herbatę to nie tylko funkcjonalny pojemnik do przechowywania, ale również atrakcyjny gadżet, który wyeksponowany w kuchni, jest doskonałym dopełnieniem aranżacji. Jaką puszkę na herbatę wybrać?

Odpowiednie przechowywanie herbaty ma zasadnicze znaczenie dla jej smaku, aromatu i innych właściwości. Puszki na kawę, herbatę, cukier muszą być szczelne, odporne na korozję oraz wytrzymałe. Idealnie, jeśli wyróżnia je także niesztampowy i oryginalny wygląd. O ten element zadbali współcześni designerzy, którzy stworzyli (i nadal tworzą) ciekawe i niebanalne pojemniki, które ustawione na półce lub regale w kuchni, są atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Puszka na herbatę z grawerem czy też stylowa czarna puszka na herbatę dodadzą niejednemu wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Puszka na herbatę – jak prawidłowo przechowywać herbatę?

Herbata jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne i nieodpowiednio przechowywana straci zarówno smak, jak i aromat. Nie wolno pozostawić jej w miejscu wilgotnym, gdyż zacznie pleśnieć, z kolei przechowywana w zbyt suchych warunkach będzie się kruszyć i straci swoje właściwości smakowe. Ponadto herbata z łatwością absorbuje zapachy, dlatego nie wolno trzymać jej w pobliżu przypraw oraz kawy.

Najodpowiedniejszym miejscem do przechowywania herbaty jest specjalny pojemnik. Puszki na herbatę odseparują ją od wilgotnego pomieszczenia, nie spowodują jej przesuszenia, a dodatkowo ochronią liście przed intensywnymi zapachami z zewnątrz. Przed umieszczeniem herbaty w pojemniku należy go dokładnie umyć oraz wysuszyć. Do czyszczenia puszki na herbatę nie powinno używać się detergentów o intensywnych zapachach.

Jaka puszka na herbatę? Którą wybrać?

Dostępne w sprzedaży puszki na herbatę różnią się nie tylko wielkością oraz kształtem, ale także materiałem, z jakiego są wykonane. Obok najpopularniejszych pojemników metalowych kupić można choćby naczynia wykonane z drewna oraz ceramiki. W zależności od użytego do produkcji materiału, puszki na herbatę mają inne właściwości oraz design.

  1. Puszki na herbatę metalowe – wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, są lekkie i poręczne. Mogą być pozostawione w naturalnej kolorystyce metalu lub ozdobnie dekorowane. Puszki na herbatę metalowe dostępne są jako modele retro, a także pojemniki o nowoczesnym wzornictwie. Tego rodzaju naczynia nie chłoną zapachów, są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie można ich jednak postawić blisko źródła ciepła, gdyż z łatwością się nagrzewają, a to spowoduje przesuszenie herbaty.
  2. Puszki na herbatę ceramiczne – są eleganckie i kunsztowne, doskonale prezentują się w każdej aranżacji kuchennej. Ceramika jest całkowicie odporna na korozję i wilgoć, nie chłonie zapachów i nie odbarwia się. W przypadku pojemników na herbatę ceramicznych uważać należy na ich przypadkowe strącenie z blatu lub stołu – upadek zazwyczaj kończy cię stłuczeniem puszki.
  3. Puszki na herbatę drewniane – mają najczęściej formę płaskich pudełek z przegródkami, w których przechowywać można różne gatunki herbat. Wieczka pudełek drewnianych wykonuje się bardzo często ze szkła i ozdabia napisami, dzięki czemu prezentują się one jeszcze atrakcyjniej. Drewniane skrzyneczki na herbatę muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane, aby nie chłonęły wilgoci oraz nie odbarwiały się.

Czym kierować się podczas zakupu puszki na herbatę?

Niebanalnych pojemników na herbaty jest całe mnóstwo, a wybór naczynia uzależniony jest głównie od własnych potrzeb i preferencji. Na jakie elementy zwrócić uwagę poszukując idealnej puszki na herbatę?

  1. Rodzaj pojemnika na herbatę. Jak zostało wspomniane wyżej, pojemniki na herbatę mogą mieć kształt wysokiej puszki metalowej, obszernego ceramicznego pojemnika, a także drewnianej skrzyneczki. Wszystkie wymienione rozwiązania uchronią herbatę przed zepsuciem i utratą właściwości, a wybór najlepszego naczynia pozostaje w gestii domowników i uzależniony jest od ich gustu.
  2. Pojemność. Naczynia do przechowywania herbat mogą mieć charakter niewielkiego pojemnika, a także pokaźnych rozmiarów pudełka. Puszka na herbatę 25 g będzie najlepszym wyborem dla singla. Nieco większe pojemniki – puszki na herbatę 50 g sprawdzą się najlepiej w przypadku niewielkiej rodziny. Z kolei w puszkę na herbatę 100 g wyposażyć swoją kuchnię powinni miłośnicy brązowego napoju, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez co najmniej trzech kubków gorącej herbaty.
  3. Wygląd. Puszki na herbatę poza zastosowaniem praktycznym można wykorzystać również jako ciekawy element dekoracyjny. Wyeksponować można je na regale, półce lub blacie kuchennym i postawić nieopodal chlebaka o podobnym designie. Poszukując puszki do swojej kuchni, warto zadbać, aby była ona spójna z aranżacją pomieszczenia i doskonale współgrała stylistyką z pozostałymi dodatkami.
  4. Cena. Zawsze jest jednym z podstawowych elementów decydujących o zakupie danego produktu. Wybierając puszkę do herbaty, warto kierować się głównie jakością jej wykonania oraz materiałem użytym do produkcji. Należy sprawdzić, czy został on dopuszczony do kontaktu z żywnością, jeśli tak to dopiero wtedy kierować się ceną. Wysokiej jakości puszki na herbatę pozwolą cieszyć się jej wykwintnym smakiem oraz aromatem, a dodatkowo będą użyteczne przez wiele lat.

Jak zrobić puszkę na herbatę?

Pojemniki na herbatę wyróżnia ciekawe, niekiedy awangardowe wzornictwo. A co jeśli niebanalną puszkę można wykonać samodzielnie w domu? Zwolennicy rozwiązań „zrób to sam” na pewno ucieszy fakt, iż zrobienie w domowych warunkach pojemnika jest bardzo proste i co najważniejsze niezbyt czasochłonne. Co będzie potrzebne? Stara puszka metalowa z pokrywką – nie może być zardzewiała, a także taśma dwustronna oraz sznurek jutowy. W pierwszej kolejności należy oczyścić puszkę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – najlepiej umyć ją detergentem dopuszczonym do czyszczenia naczyń mających styczność z żywnością. Gdy puszka jest czysta i całkowicie sucha, jej zewnętrzną stronę należy pokryć taśmą dwustronną. Na koniec wystarczy stopniowo – poziom po poziomie, naklejać sznurek jutowy, aż do momentu, gdy puszka zostanie nim całkowicie pokryta.

Puszka na herbatę jako niebanalny prezent

Zarówno samodzielnie wykonana puszka na herbatę, jak i pojemnik kupiony w sklepie, będzie stanowił atrakcyjny prezent dla bliskiej osoby. Wybierać można spośród wielu niesztampowych propozycji. Puszka na herbatę dla babci i dziadka opisana ich imionami oraz znajdujące się w zestawie kubki na pewno ucieszą miłych seniorów i uprzyjemnią im niejeden wieczór. Puszki na herbatę z nadrukiem mogą zawierać nie tylko imiona, ale również życzenia, ulubione cytaty lub motto życiowe. To doskonały prezent na urodziny, parapetówkę lub po prostu jako podarunek bez okazji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)