Udostępnij
Skomentuj

Ranking noży szefa kuchni. Top 10 najlepszych.

Noża szefa kuchni nie może zabraknąć w żadnym mieszkaniu. Jaki nóż szefa kuchni kupić?

Najważniejszymi akcesoriami w kuchni są niewątpliwie noże. Trudno wyobrazić sobie przygotowanie śniadania, obiadu czy kolacji bez ostrego noża, zrobionego z wytrzymałego materiału, którym z łatwością można pokroić składniki na sałatkę, przekroić mięso, chleb czy posmarować kromkę masłem. Nie w każdym domu znajdzie się miejsce na specjalistyczne noże, przeznaczone do konkretnych zadań. Nie oznacza to jednak, że przygotowywanie potraw stanie się trudniejsze. Jednym z uniwersalnych i najczęściej wybieranych przyborów do kuchni jest praktyczny i funkcjonalny nóż szefa kuchni. Za jego pomocą można posiekać warzywa, a nawet pokroić mięso.

Ranking najpopularniejszych noży szefa kuchni

Przed zakupem noża szefa kuchni warto zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami. Aby ułatwić podjęcie decyzji, prezentujemy zestawienie dziesięciu najpopularniejszych modeli w naszym sklepie.

Jak używać noża szefa kuchni?

Nóż szefa kuchni charakteryzuje się specyficzną budową – szerokim i lekko profilowanym ostrzem – koniecznie gładkim, bez ząbków. Klinga noża szefa kuchni ma kształt trójkąta i jest ostro zakończona. Z kolei wygodna, długa, profilowana rękojeść ułatwia trzymanie narzędzia w ręce. Nóż szefa kuchni jest akcesorium uniwersalnym, które można wykorzystać do krojenia mięsa, warzyw i owoców, a także filetowania ryb oraz plastrowania wędlin i serów. Szerokie i duże ostrze sprawia, że nóż jest dość ciężki, co w połączeniu z wygodną rękojeścią powoduje, że solidnie trzyma się go w dłoni, nawet podczas krojenia włóknistego mięsa czy twardych warzyw.

Nóż szefa kuchni – jaka długość?

Wybierając nóż szefa kuchni, należy kierować się jego jakością, materiałem, z jakiego został wyprodukowany, a także wzrostem i siłą fizyczną użytkownika. Poszczególne modele noża szefa kuchni różnią się między sobą długością ostrza, a także długością i kształtem rękojeści. Niskie osoby o wzroście nieprzekraczającym 165 cm powinny zdecydować się na nieco mniejsze konstrukcje – o długości ostrza do 20 cm. Wygodniejszym narzędziem dla wyższych użytkowników z całą pewnością okaże się dłuższy nóż, z klingą o wielkości 30 cm.

Dla wygody użytkowania znaczenie ma również ciężar i kształt rękojeści. Kobiety o drobnych dłoniach częściej sięgają po lekkie i poręczne noże, których rączka wykonana jest z tworzywa sztucznego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, aby nóż szefa kuchni wyposażony był również w powłokę antypoślizgową, która ułatwi jego trzymanie w ręce. Doskonałymi rozwiązaniami dla rosłych i silnych mężczyzn są noże wyposażone w cięższą drewnianą lub stalową rękojeść.

Jak wybrać nóż szefa kuchni?

Wymienione wyżej czynniki to tylko niektóre elementy, na jakie należy zwrócić uwagę, kupując nóż szefa kuchni. Czym jeszcze kierować się podczas zakupu?

  1. Materiałem, z jakiego wykonane jest ostrze noża. Dostępne w sprzedaży noże produkuje się przede wszystkim z różnego rodzaju stali, ceramiki oraz tytanu. Ostrze noża szefa kuchni zrobione może być zarówno ze stali węglowej, nierdzewnej, jak i damasceńskiej. Stal węglowa należy do jednych z najtwardszych materiałów, jest jednak łatwa w ostrzeniu. Noże z niej wykonane nie tępią się szybko, ale są podatne na działanie kwasów. Popularnym materiałem jest również stal nierdzewna – odporna na korozję, jednak podobnie, jak stal węglowa, może niszczeć pod wpływem kwasów. Na uwagę zasługuje także nóż szefa kuchni ceramiczny. W tego typu narzędziach ostrze jest o wiele cieńsze od innych, ale należy do rozwiązań trwałych i twardych. Warto dbać regularnie o jego ostrość, gdyż tępy nóż ceramiczny może się pokruszyć lub popękać. Tego rodzaju noże szefa kuchni ostrzy się specjalną diamentową ostrzałką.
  2. Producentem noża. Popularność producentów noży i innych akcesoriów kuchennych nie bierze się znikąd. Nóż szefa kuchni Fiskars czy też nóż szefa kuchni Gerlach wyróżnia niebanalny wygląd, wytrzymałość i solidność wykonania. Na uwagę zasługuje również nóż szefa kuchni Tefal oraz nóż szefa kuchni Global, są to narzędzia wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów, cieszące się długą żywotnością. Podczas zakupu narzędzia do swojej kuchni warto kierować się opiniami i wyborami użytkowników, którzy na co dzień korzystają z danego modelu. Warto wspomnieć, iż niektórzy popularni producenci noży oferują swoje produkty wraz z gwarancją.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)