Udostępnij
Skomentuj

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Ogrzewanie podłogowe może okazać się sprawnym systemem, zwłaszcza w przypadku sporych powierzchni mieszkaniowych.

Istotne jest jednak to, aby w sposób prawidłowy rozdzielać energię cieplną pomiędzy poszczególnymi pokojami. Posłuży nam do tego rozdzielacz – na co zwracać uwagę, by odpowiednio dopasować go do naszych potrzeb?

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego – zasada działania

W przypadku ogrzewania podłogowego, elementy cieplne (rury z wodą bądź kable elektryczne) prowadzone są pod naszymi nogami. Zadaniem rozdzielacza jest dywersyfikacja ciepła w taki sposób, aby w sposób prawidłowy było ono rozdzielane do wszystkich pomieszczeń w domu.

Kolejne ścieżki, po których „płynie” ciepło, określane są mianem obwodów bądź pętli. Za sprawą rozdzielaczy i dołączanego do nich wyposażenia, jesteśmy w stanie nie tylko poprowadzić energię grzewczą do każdego zakątka naszego domostwa, ale również regulować pracę instalacji.

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego należą do grupy produktów przeznaczonych do tak zwanego ogrzewania płaszczyznowego. Charakteryzują się one stosunkowo prostym montażem i stabilnym działaniem, dzięki czemu nie są podatne na różnego rodzaju awarie.

Standardowy rozdzielacz składa się z elementu zasilającego i zwrotnego (są to belki, nazywane również kolektorami) oraz wsporników.

Jak dobrać rozdzielacz do ogrzewania podłogowego?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż parametrów definiujących pracę rozdzielaczy jest bardzo dużo. Nie należy zapominać również o wyposażeniu dodatkowym, które również wpływa na ich możliwości. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii.

MATERIAŁ ROZDZIELACZA. Obecnie na rynku funkcją trzy typy rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego: wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych. Jeszcze kilka lat temu dominowały przede wszystkim produkty mosiężne, jednak producenci, z racji chęci wzmocnienia swoich urządzeń, coraz częściej wykorzystują stal nierdzewną, która zostaje dodatkowo wzmocniona. Jeżeli chodzi natomiast o tworzywo sztuczne, zazwyczaj wybierany jest poliamid, który charakteryzuje się niepodatnością na działanie korozji.

RODZAJ. Mowa w tym przypadku o liczbie parametrów pracy. Rozdzielacze jednoparametrowe to produkty standardowe, opierają swą pracę wyłącznie w oparciu o mechanizmy rządzące się ogrzewaniem płaszczyznowym. Rozwiązania dwuparametrowe nazywane są natomiast hybrydowymi. Tego typu produkt to równocześnie rozdzielacz do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Wykorzystuje on funkcjonalności obu typów rozdzielaczy. Co to zmienia? Jego działanie opiera się na dwóch belkach – jednej przeznaczonej do ogrzewania grzejnikowego i drugiej do podłogowego.

Czynnik roboczy wprowadzany jest do pierwszej części, a następnie do drugiej, gdzie realizowany jest proces jego schładzania przy użyciu wody. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu tak zwanego zestawu pomowo-mieszającego.

Pewnym rozwiązaniem jest także zastosowanie rozdzielaczy modułowych, w ramach których możemy dokładać kolejne belki, zwiększając tym samym zakres pracy urządzenia.

LICZBA OBWODÓW. Mowa o obwodach zasilających i powrotnych. Parametr ten jest bardzo ważny, ponieważ mówi nam, jak szeroki jest zakres pracy urządzenia i w jakich domostwach możemy go wykorzystać. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 2 obwody
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 3 obwody
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 4 obwody
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 5 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 6 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 7 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 8 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 9 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 10 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 11 obwodów
  • rozdzielacz do ogrzewania podłogowego 12 obwodów

WYPOSAŻENIE ROZDZIELACZA. Kwestia bardzo istotna, gdyż elementy dołączane do urządzenia mogą zdecydowanie poszerzyć zakres jego wykorzystania. Pierwszymi ważnymi elementami wyposażenia są zawory odcinające. Umożliwiają one odcięcie konkretnej sekcji. Przydatne są również tak zwane przepływomierze. Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego z przepływomierzami gwarantuje dostosowanie przepływu wody w instalacji oraz wskazanie jego poziomu. Przepływomierz powinien być wykonany ze szkła bądź solidnego tworzywa sztucznego (np. poliamidu).

Istotnym wyposażeniem jest także mechanizm odpowietrzająco-spustowy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie odprowadzić nadmiar powietrza z przewodów grzewczych, co nie tylko przekłada się na efektywność instalacji, ale również zapobiega powstaniu usterek. Podczas zakupu rozdzielacza, warto zwracać uwagę także na obecność mieszacza, zaworów spustowo-napełniających i odcinających.

ROZMIARY. Średnice belek przekłada się na to, w jakich instalacjach rozdzielacze są stosowane. Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego ¾ i 5/4 używane są zazwyczaj w gospodarstwach domowych, w których przepływ jest niewielki. Rozdzielacze 1, 1 ¼ i 1 1/2 natomiast znajdują zastosowanie w sporych domostwach, a także większych budowlach – basenach czy galeriach handlowych. Zdecydowanie największe są rozdzielacze 2, które są wykorzystywane przeważnie do ogrzewania zewnętrznego.

USZCZELNIENIE. Najczęściej wykorzystywana jest guma z etyleno-propylenu (EPDM), ponieważ gwarantuje sporą żywotność. Rozdzielacze uszczelniane słabszym materiałem będą funkcjonować najwyżej dwa lata, po tym czasie konieczna okaże się ich wymiana. W przypadku chłodzenia, warto zdecydować się na produkty dodatkowo izolowane.

KSZTAŁT BELEK. Występują w formie okrągłej oraz kwadratowej.

DOPUSZCZALNA TMEPERATURA I CIŚNIENIE PRACY. Każdy rozdzielacz powinien posiadać podobnego typu informacje. Nie zaleca się przekraczanie tych parametrów, gdyż grozi to poważną awarią i koniecznością wymiany całego układu.

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego – jaka firma?

Chcąc mieć pewność, iż nasza instalacja grzewcza będzie funkcjonować w sposób prawidłowy, należy zaopatrzyć się w rozdzielacze sprawdzonych producentów. Bez wątpienia godne polecenia są produkty takich firm jak: KAN-therm, Red, Onnline, Rettig, Gorgiel, SiGMA-Li, Ferro, Comap, Taconova, Roth, Tok-met, Valvex, Wavin, Ottone, Meibes, Herz, Afriso i Franke.

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego - cena

Instalacja ogrzewania podłogowego jest specyficzna, dlatego powinniśmy wystrzegać się rozdzielaczy najtańszych. Zazwyczaj posiadają one bowiem mechanizmy, które nie zostały dostatecznie sprawdzone, co zaś przekłada się na to, że funkcjonują w sposób nieprawidłowy i dość łatwo ulegają różnym usterkom. Wszystko to sprawia, że początkowe oszczędności dość szybko okazują się jedynie pozorne.

Najtańsze rozdzielacze, które gwarantują odpowiednią jakość pracy, zakupimy za około 90 złotych. W przypadku większej liczby obiegów i dodatkowego wyposażenia, przyjdzie nam zapłacić 200, 300, a nawet 500 złotych. Zdecydowanie najdroższe są natomiast tak zwane zestawy pełne, zawierające wszystkie elementy wyposażenia i wykorzystywane na sporych powierzchniach. Ich cena często przekracza granicę 1000, a nawet 2000 złotych.

Udostępnij
3,5
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.