Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/sejf-do-mieszkania-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12377/ 2018-11-23 15:03:01.000000

Sejf do mieszkania - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jak zabezpieczyć swoje wartościowe przedmioty przed kradzieżą z własnego mieszkania? Systemy antywłamaniowe często nie zdają egzaminu i mimo ich zainstalowania stajemy się ofiarami kradzieży. By uchronić się przed utratą tego, co dla nas najważniejsze, warto zakupić sejf do mieszkania. Jak go wybrać, by spełniał nasze oczekiwania i zapewniał nam maksimum ochrony?

Jaki sejf do mieszkania – klasy bezpieczeństwa

Każdy sejf do mieszkania powinien posiadać odpowiedni atest, który gwarantuje nam pewien stopień bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest wiele klas zabezpieczeń. Są one ustalane na podstawie testów produktu polegających na nieuprawnionej próbie dostania się do nich za pomocą różnych narzędzi. Wymieniając klasy od tych, które zapewniają najniższą ochronę, są to:

 • S1,
 • S2,
 • 0,
 • I,
 • II,
 • III,
 • IV i wyżej aż do XIII.

Poza stopniem ochrony różnią się także maksymalną sumą ubezpieczenia. Najniższe S1 można ubezpieczyć maksymalnie na 50 tys. złotych. Klasę VIII – na 10 mln, a wszystkie sejfy powyżej nie mają ograniczeń. Decydując się na kupno, w znacznej mierze powinniśmy kierować się tym, co chcemy w nim przechowywać. Jeśli mają to być bardzo wartościowe przedmioty o wartościach powyżej kilku milionów złotych, nie kupujmy sejfu o klasie S1 czy S2. Zawsze upewnijmy się, że nawet jeśli dojdzie do wyważenia drzwi i rozbrojenia zamka, otrzymamy stosowną rekompensatę.

Rodzaje zamków do sejfów

Kolejnym ważnym aspektem, który trzeba poruszyć, to rodzaj zamka. Standardowo producenci wyposażają swoje skrytki w motylkowy kluczowy, czyli otwierany za pomocą standardowego klucza sporej wielkości. Jest to rozwiązanie dość niepraktyczne. Musimy go nosić stale przy sobie, żeby ograniczyć możliwość dostania się w niepowołane ręce. Z pewnością nie możemy zostawić go w domu razem z sejfem. Jeśli chcemy przechowywać broń palną, nawet przypadkowe dostanie się klucza w niepowołane ręce, może sprawić, że zostanie na nas nałożona kara grzywny lub więzienia. Dlatego istnieją inne rodzaje zamków:

 • szyfrowy mechaniczny,
 • szyfrowy elektroniczny,
 • biometryczny.

Sejf mechaniczny jest często najłatwiejszy do sforsowania, jeśli nie upewnimy się, że produkt posiada odpowiednie zabezpieczenia innych typów. Najbezpieczniejsze są zamki oparte na odczycie naszych odcisków palców. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by zastosować kilka rodzajów zamknięcia. Takie życzenia muszą zostać przekazane producentowi jeszcze przed zakupem.

Jaki sejf wybrać do naszego mieszkania?

Nie bez znaczenia jest także wielkość naszego sejfu. W mieszkaniach często dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Ciężko jest także wmontować sejf mocowany do ściany czy wewnątrz niej. Jesteśmy ograniczeni parametrami technicznymi budynku i grubością ścian, z którymi nie możemy nic zrobić. Dlatego przed zakupem przemyślmy, ile miejsca zajmują przedmioty, które chcemy przechowywać w takim miejscu. Może są na tyle niewielkie, że wystarczy nam sejf-książka, który sprytnie ukryjemy w domowej biblioteczce? Na dokumenty będzie potrzebny nieco większy produkt. Zaletą tego typu kasetek jest łatwość schowania w niewidocznym i nieprzyciągającym uwagi miejscu. Z drugiej strony podczas kradzieży wyniesienie całego sejfu nie będzie stanowić większego problemu. Ciekawym rozwiązaniem są modele meblowe, które są montowane w szafach lub regałach. Są większe, przez co ich kradzież jest trudniejsza, ale nie zwracają na siebie zbytniej uwagi. Mogą służyć jako regał pod telewizor czy dolna część szafy odzieżowej.

Sejf – jaka firma jest najlepsza?

Na rynku mamy całe bogactwo wyboru wśród różnych producentów. Najpopularniejszymi są:

 • Koliber,
 • Hartmann,
 • Promet,
 • Konsmetal.

Ile kosztuje taki sejf? Cena zależy przede wszystkim od wielkości i klasy bezpieczeństwa. Niewielki model S1 kupimy już za 350 złotych. Tej samej wielkości produkt klasy V kosztuje już ponad 12 tys. złotych, a VIII klasy – ponad 30 tys. złotych.  Pamiętajmy jednak, że sejfy nie służą tylko ochronie przed kradzieżą, ale także pożarem czy zalaniem. Tego typu produkt znajdziemy w ofercie sejfów Masterlock. Są szczelne i przetrwają nawet temperaturę przekraczająca 1000 st. Celsjusza.

Sejfy w mieszkaniach umożliwiają nam ochronę wartościowych dla nas przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że równie ważne jest dbanie o procedury bezpieczeństwa. Nie rozstawajmy się z kluczem i nie zapisujmy kodów na kartkach. Najlepiej także nie obnośmy się wśród znajomych z faktem posiadania sejfu, gdyż istnieje większa szansa, że do takiego włamania dojdzie. Nawet jeśli samo zabezpieczenie nie ucierpi, zmarnujemy pieniądze i nasz czas.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni