Udostępnij
Skomentuj

Sejf na broń - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Każda osoba posiadająca broń w naszym kraju jest zmuszona przepisami prawa do jej odpowiedniego przechowywania. W tym celu konieczny jest zakup sejfu na broń, wyposażonego w cerfyfikowany zamek i spełniającego podstawowe wymogi wytrzymałościowe. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Sejf na broń – jaka klasa?

Każdy obecnie produkowany sejf musi posiadać atest, który gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych w nim przedmiotów i uniemożliwia do nich dostęp przez osoby niepowołane. Stopnie przydziela się na podstawie testów wytrzymałościowych, przeprowadzanych przez niezależne instytucje. W skrócie – ktoś próbuje się do niego włamać za pomocą różnych narzędzi. Im bardziej skomplikowanych metod trzeba użyć i im więcej czasu to zajmie, tym bezpieczniejszy jest sejf i ma wyższą klasę. Najniższą z nich jest klasa S1, która w przepisach służy do przechowywania majątku o wartości nieco ponad 57 tys. złotych i można go ubezpieczyć na kwotę do 50 tys. Ten rodzaj jest także opisany jako wystarczający do przechowywania broni.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna

Przede wszystkim zwróćmy uwagę właśnie na atest. Jeśli sejf nie będzie prawidłowo oznaczony certyfikatem, złamiemy prawo, za co może nam grozić kara grzywny, a nawet więzienia. W następnej kolejności wybierzmy:

 • wielkość sejfu,
 • rodzaj zamka,
 • sposób montażu,
 • wygląd.

Wielkość sejfu w dużej mierze zależy od ilości i rodzaju posiadanej przez nas broni. Jeśli do dyspozycji mamy tylko jedną sztukę służącą do samoobrony, nie koniecznie musimy od razu kupować sejf na broń krótką S1. Na rynku dostępne są kasetki na broń spełniające wszystkie wymogi prawne. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że taką skrytkę możemy schować w szafie, dzięki czemu będzie niewidoczna. Jest także o wiele tańsza. Koszt jej zakupu wynosi około 450 złotych. W przypadku broni długiej lub większej ilości krótkiej musimy już wybrać większe modele. Do przechowywania pojedynczej sztuki długiej dobrze sprawdzi się szczupła, ale wysoka szafa na broń, której koszt powinien zamknąć się w okolicach 800 złotych. Dla sportowców, myśliwych i kolekcjonerów przeznaczone są bardzo spore sejfy, w których można przechować nawet 10 sztuk karabinów czy pistoletów. W wersji podstawowej kosztują około 2 tys. złotych.

Sejf na broń – jaki będzie najlepszy?

Bardzo istotnym zagadnieniem jest rodzaj zamka. Producenci oferują wiele typów:

 • motylkowy kluczowy,
 • szyfrowy,
 • elektroniczny szyfrowy,
 • biometryczny.

Jaki zamek do sejfu na broń będzie najlepszy? Standardowo oferuje się zamki kluczowe, które niestety nie są wygodne. Klucz jest bardzo sporej wielkości i wymaga ciągłego pilnowania. W przypadku zagubienia lub udostępnienia osobom trzecim będziemy mieli nie lada kłopot. Dlatego już przy zamawianiu sejfu u producenta warto dopłacić za wymianę zamka na nowszy model. Szyfrowe nie wymagają od nas noszenia kluczy i unikamy ryzyka ich zagubienia. Najbezpieczniejsze, choć także najdroższe są te oparte na analizie danych biometrycznych – takich jak odcisk palca. Nie musimy niczego pamiętać, a nieuprawniony dostęp do sejfu jest bardzo trudny, a wręcz niemożliwy.

Jak zamontować sejf na broń?

Sposób montażu zależy w dużej mierze od tego, jaki efekt wystroju chcemy uzyskać. Jeśli nie chcemy szczycić się naszą kolekcją broni palnej, dobrze sprawdzą się sejfy ścienne lub meblowe, które umożliwią schowanie ich przed wzrokiem osób niepożądanych. Z drugiej strony możemy wybrać eleganckie i dekoracyjne szafy przeszklone z podświetleniem, które będą stanowiły element aranżacji naszego mieszkania. Za tego typu modele musimy jednak słono zapłacić. Ceny rozpoczynają się od 10 tys. złotych. Unikniemy również kucia w ścianie. Pamiętajmy, że nie zawsze montaż sejfu ściennego jest możliwy. Wiele zależy od parametrów technicznych samego budynku i grubości ścian.

Sejf na broń długą i krótką – jaka firma?

Wybierając firmę, najważniejsze jest zwrócenie uwagi na atesty, które posiada produkt. Musimy otrzymać odpowiedni certyfikat, a sejf powinien być oznaczony w widocznym miejscu. Nie idźmy na żadne ustępstwa, kiedy producent będzie nam wmawiał, że atesty zostaną dostarczone w późniejszym czasie. Najpopularniejsze marki sejfów na broń klasy S1 to:

 • Koliber,
 • MLB,
 • Stalpol,
 • Hartmann.

Dzięki produktom tych firm nie tylko zastosujemy się do obecnie panujących przepisów, ale bezpiecznie będziemy przechowywać także inne, wartościowe dla nas przedmioty jak biżuteria, pieniądze czy numizmatykę.

Choć przepisy wyraźnie mówią o konieczności zastosowania sejfu na broń klasy S1, to warto zapoznać się także z ofertami szaf o jedną klasę wyżej. Wystarczy niefortunna zmiana przepisów, by konieczny był zakup nowego zabezpieczenia. Dodatkowo sejf na broń S2 można ubezpieczyć na wyższą kwotę – aż 100 tys. złotych, co da nam gwarancję lepszej ochrony i zniwelowania ewentualnych konsekwencji kradzieży.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)