Udostępnij
Skomentuj

Spawarka TIG - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Odpowiedź wielu użytkowników na pytanie o to, jaka spawarka najlepsza jest w codziennej praktyce, brzmi: TIG. Prawdą jest, że maszyny tego typu są dość uniwersalne, jednak mają też pewne ograniczenia. Największym problemem nie są jednak granice technologiczne, tylko problemy, jakie mogą wiązać się z wykorzystaniem źle dobranej spawarki. Jak więc nie popełnić przy wyborze żadnego błędu?

Jaka spawarka TIG jest najlepsza?

Wiele jest kryteriów, które decydują o tym, czy dany model spawarki sprawdzi się w praktyce, czy okaże się zupełnie nieprzydatny. Fakt, że TIG-iem można spawać tytan i srebro raczej niewiele osób zainteresuje, ponieważ najczęściej w warunkach domowych spawa się stal (konstrukcyjną i nierdzewną) oraz – znacznie rzadziej – aluminium. Gdyby więc za kryterium przydatności przyjąć uniwersalność, to dobra spawarka TIG MMA byłaby w tej klasyfikacji całkiem wysoko.

Spawane materiały

Spawarka TIG do domu będzie najczęściej używana do spawania stali. Z tym zadaniem poradzi sobie większość maszyn i tutaj kwestia wyboru TIG czy MIG pozostanie nierozstrzygnięta. TIG generalnie wygrywa ze względu na łatwość obsługi, przynajmniej jeśli chodzi o spawanie stali. Drugim najczęściej obrabianym materiałem będzie zapewne aluminium i tutaj już pojawia się problem. Przede wszystkim potrzebna jest do tego spawarka TIG AC/DC, ponieważ aluminium spawa się przy prądzie przemiennym. To z kolei już wyraźnie droższe urządzenia.

Grubość spawu

Dla każdego materiału określa się średnią wartość prądu potrzebną do zespawania milimetra materiału. Są to oczywiście tylko szacunki bardzo zgrubne i jedynie bardzo ogólnie pomocne w wyborze konkretnego modelu spawarki, jednak w praktyce nawet to wystarcza, żeby przynajmniej zrozumieć, ile mniej więcej może kosztować właściwy sprzęt. Generalnie przyjmuje się, że prąd 40-60 A poradzi sobie z milimetrem dowolnego materiału. W praktyce wartości te są nieco niższe lub wyższe, niekiedy można elementy spawane wstępnie ogrzać i wtedy wystarczy mniejsze natężenie, ale przy wykorzystaniu tego podstawowego przelicznika już można ocenić, jaka spawarka będzie najlepsza.

Marka

 

image

Spawarka jakiej firmy sprawdzi się najlepiej? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, warto jednak zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy: po pierwsze, to, że sprzęt jest „made in China”, w niczym mu nie umniejsza. Jeśli producent pilnuje jakości, to fabryki może mieć zlokalizowane nawet i na Księżycu. „Made in Germany” z kolei nie stanowi gwarancji wysokiej jakości, tym bardziej że ocena trwałości będzie różna w zależności od tego, jak kto ze spawarki korzysta. Druga sprawa to kwestia marek ekonomicznych. Są spawarki, które można kupić za naprawdę śmieszne pieniądze, ale ich producent nie jest szerzej znany. Znów – żeby była jasność – to nie znaczy, że spawarka jest kiepska. Może to jednak stanowić zapowiedź poważnych problemów ze znalezieniem części zamiennych, które do spawarek znanych firm są dostępne praktycznie od ręki w wielu sklepach narzędziowych. Osoby które nigdy wcześniej spawarki nie wybierały, mogą zainteresować się takimi opcjami jak spawarka TIG Magnum, Keppi, Lincoln czy Bester.

Mobilność

Dawniej marzenie o przenośnej spawarce TIG można było włożyć między bajki. Dziś zakup przenośnego narzędzia nie stanowi żadnego problemu, jeśli tylko ma się nieco większy budżet. Warto jednak pamiętać, że zachowanie większej mobilności może oznaczać konieczność ograniczenia mocy spawarki do tego stopnia, by ta nie potrzebowała ciężkiego systemu chłodzenia. Poza tym spawarka, jeśli ma być mobilna, musi cechować się zwartą konstrukcją, a całość powinna być umieszczona na wózku lub wyposażona w wygodny uchwyt, w zależności od gabarytów maszyny.

Cena

 

image

Kryterium cenowe niestety zwykle stawiane jest na początku. Zgoda – budżet nie jest z gumy, ale pewnych narzędzi po prostu w niektórych granicach cenowych kupić się nie da. Można zastanowić się, jaka spawarka TIG do 1000 złotych będzie dobra, jednak ze świadomością, że będą to typowo hobbystyczne maszyny o raczej niewielkich możliwościach. Nawet zastanawiając się nad tym, jaka spawarka TIG do 2500 złotych będzie skuteczna, można dojść do wniosku, że i ten budżet jest za mały. Półprofesjonalne spawarki z kompletem akcesoriów mogą kosztować po 4-6 tysięcy złotych, natomiast duże, profesjonalne narzędzia dwa czy trzy razy tyle. Wszystko zależy od wielkości zestawu startowego oraz faktycznych możliwości narzędzia, dlatego zaczynanie poszukiwań od drastycznego ograniczenia budżetu zwykle nie prowadzi do niczego dobrego. Z drugiej jednak strony, spawarka TIG do nauki nie powinna być zbyt droga – szkoda sprzętu, jeśli będzie wykorzystywany nie dość, że sporadycznie, to jeszcze niezbyt umiejętnie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)