Udostępnij
Skomentuj

Strugarka poprzeczna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Niezwykła podróż po strugarkach prowadzi nas niekiedy w rejony strugarek poprzecznych, a więc nieco innej ich odmiany niż strugarki ręczne czy strugarki grubościówkowe. Chcąc kupić strugarkę poprzeczną musimy się jednak najpierw dowiedzieć czym ona jest i jak się nią posługiwać.

Ważne jest także to jak wygląda stosunek jakości do ceny oraz to czy jesteśmy w stanie samodzielnie z nią pracować. Wszystkie te aspekty trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chce się wybrać taki produkt, jakiego potrzebujemy.

O strugarce słów kilka

Czym właściwie jest sama strugarka? To narzędzie używane w stolarstwie, służące do obrabiania drewna w sposób wybrany przez użytkownika. Istnieją różne rodzaje strugarek. Pierwszą z nich jest strugarka ręczna, tzw. strug, który służy do mobilnego, miejscowego skrawania kantów oraz do usuwania nadmiaru oklein. Wszystko po to, by drewno wyglądało zjawiskowo. Strugarki stacjonarne to między innymi tzw. grubościówka, która służy do obrabiania drewna w większym formacie oraz strugarka czterostronna, która obrabia kawałek deski z czterech stron. Kolejnym interesującym nas rodzajem jest strugarka poprzeczna. Jak dokładnie działa i jak ją wybrać?

Czym jest strugarka poprzeczna?

Strugarka poprzeczna to specyficzny rodzaj strugarki, w którym to materiał strugany jest w ruchu, natomiast sama maszyna pozostaje stabilna. Strugarka poprzeczna może być stosowana (w zależności od rodzaju oprzyrządowania) do różnego rodzaju materiałów, jak choćby drewna czy metalu. Strugarka poprzeczna do metalu to doskonałe narzędzie, które pozwoli Ci na lepsze dopasowanie danego kawałka do maszyny i w konsekwencji na większą precyzję cięcia. Budowa strugarki poprzecznej to przede wszystkim dobry silnik oraz suwaki. Ważna jest skrzynka przekładniowa oraz teleskopowy drążek mechanizmu posuwowego. Dzięki temu całość może pracować wydajnie i z większą precyzją wykonywać przewidziane dla niej czynności.

Rodzaje strugarek poprzecznych

Na rynku można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju strugarek poprzecznych do metalu, jednak większość z nich opiera się na budowie kilku popularnych modeli. Chodzi tutaj przede wszystkim o strugarkę poprzeczną pab-40, sz400, paa-60 oraz sp2. Każda z nich ma w swojej budowie coś, co odróżnia jedną od drugiej, jednak warto pamiętać, że większość modeli i tak pracuje na podobnie skonstruowanym mechanizmie, w którym ruch posuwisto-zwrotny w kierunku wzdłużnym Po każdym skoku jałowym wykonywany jest posuw w kierunku poprzecznym. Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest obecność mechanicznego posuwu pionowego.

Co wyróżnia strugarki?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny. Są one jednoznacznie wskazujące na to, jak dobrze będzie pracowała maszyna. Wybierając strugarkę poprzeczną powinniśmy szukać stabilnej i dość silnej maszyny. To ważne, by jej silnik miał odpowiednio dużo mocy w stosunku do tego, co chcielibyśmy uzyskać. Obok mocy ważny jest także układ oraz jego niezawodność. Przy ruchach, jakie zwyczajowo wykonuje strugarka poprzeczna, ruchy posuwiste są wyjątkowo istotne i muszą być wykonywane z wielką precyzją. To właśnie kolejna rzecz, która wyróżnia dobre strugarki. Chodzi między innymi o precyzję skrawania i dokładność, z jaką maszyna jest w stanie powtórzyć cięcia.

Decydując się na zakup strugarki poprzecznej musimy wziąć pod uwagę szereg cech, którymi się wyróżnia, by mieć pewność, że to, czego potrzebujemy mamy w zasięgu ręki. Nie warto bowiem wydawać zbyt dużych pieniędzy na sprzęt, który dysponuje mocnym silnikiem, ale jego skrawanie jest nieprecyzyjne i miej stabilne, co wpływa na jakość wyrabianych przez as przedmiotów. Skupmy się zatem na stosunku jakości do ceny i wybierzmy taki produkt, który spełni nasze oczekiwania, a nie będzie tylko najtańszym albo najmniej przemyślanym wyborem.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)