Udostępnij
Skomentuj

Szafa do zabudowy do przedpokoju-jaką wybrać?

Szafa do zabudowy do przedpokoju pozwoli najefektywniej zagospodarować przestrzeń w wąskim i niewielkim pomieszczeniu. Jakie drzwi i fronty w niej zastosować?

Szafa w przedpokoju może pełnić sporo funkcji. Wyposażona w wiele półek i szuflad będzie doskonałym miejscem do przechowywania kurtek i butów domowników, sprzętów i akcesoriów domowych, a także kluczy, dokumentów i innych przedmiotów niezbędnych przy wyjściu z domu. Zamontowane na jej frontach lustro umożliwi skontrolowanie wyglądu przed wyjściem z domu. Szafy do przedpokoju są również designerską ozdobą pomieszczenia. Niewątpliwie jedną z ciekawszych propozycji stanowi szafa do przedpokoju do zabudowy, której zarówno wnętrze, jak i design można z łatwością dostosować do preferencji i potrzeb domowników. Jak zaprojektować szafę do zabudowy na wymiar? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym poradniku.

Jaka szafa do przedpokoju?

Przedpokoje to najczęściej niewielkich rozmiarów pomieszczenia, które powinny pomieścić kilka mebli. Ich aranżacja wymaga rozwiązań sprytnych, które pozwolą w pełni zagospodarować dostępną przestrzeń. Jednym z mebli, który bardzo często pojawia się w przedpokoju, jest pojemna szafa. Można w niej swobodnie przechowywać okrycia wierzchnie, obuwie, a także akcesoria i sprzęt domowy np. odkurzacz. Rozmiar i typ szafy do przedpokoju należy dostosować do jego wielkości i kształtu. W pomieszczeniach w formie kwadratu można pozwolić sobie praktycznie na każde rozwiązanie. Inaczej rzecz wygląda w wąskich gankach – w tym przypadku najlepiej zastosować szafy do przedpokoju do zabudowy.

Szafy do zabudowy na wymiar to meble pojemne i praktyczne, które doskonale prezentują się w każdym wnętrzu. Ich wyposażenie można rozplanować według własnych potrzeb – zastosować tutaj zarówno półki, szuflady, drążki na wieszaki, jak i kosze druciane. W ciemnych pomieszczeniach na pewno przyda się również zamontowane wewnątrz mebla oświetlenie halogenowe czy też szczotki uszczelniające i odbojowe, zabezpieczające przed gromadzeniem się kurzu na ubraniach.

Na uwagę zasługują także meble modułowe. W tym przypadku wnętrze szafy do zabudowy uzupełniane jest gotowymi elementami – półkami, szufladami i drążkami, oferowanymi przez producentów. Ilość elementów wyposażania można dostosować do indywidualnych potrzeb oraz wielkości wnęki.

Szafy do zabudowy przedpokój – jaki materiał?

Wszystkie elementy szafy do zabudowy powinny być wykonane z najlepiej jakości materiałów. Tylko wtedy mebel będzie funkcjonalny, wytrzymały i stabilny. W tego rodzaju konstrukcjach najczęściej wykorzystuje się drzwi przesuwne, które nie potrzebują dodatkowego miejsca na otwieranie skrzydeł. Systemy drzwi przesuwnych mogą być aluminiowe lub stalowe. Te drugie są zdecydowanie tańsze, jednak nie pozwalają na wykonanie drzwi skośnych, które niezbędne są choćby na poddaszach.

Boki oraz fronty szaf do przedpokoju do zabudowy zrobione mogą być z drewna lub płyt meblowych. W obu wersjach występują one w szerokiej gamie kolorystycznej, przez co nietrudno wybrać model odpowiedni do danego pomieszczenia. Białe szafy do zabudowy doskonale będą prezentować się zarówno w przestronnych wnętrzach, w których dopełnią aranżacje, jak i w niewielkich przedpokojach, których nie przytłoczą – a wykonane z płyt lakierowanych na wysoki połysk sprawią, że przedpokój będzie wydawał się nieco większy. Chcąc osiągnąć efekt optycznego powiększenia pomieszczenia, warto zastosować również szafy wnękowe do przedpokoju z lustrem.

Szafy wykończone na mat, półmat lub połysk mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i płyty meblowej. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych cech obu propozycji.

Szafy do przedpokoju drewniane

 • wykonane z naturalnego materiału, jakim jest drewno,
 • najczęściej zrobione z twardego drewna dębowego lub nieco miększego drewna sosnowego oraz bukowego,
 • dostępne w różnych wersjach – jako modele pozostawione w naturalnej kolorystyce drewna lub malowane na dowolny kolor,
 • solidne i wytrzymałe,
 • ekologiczne i nieszkodliwe,
 • wykonane z drewna bukowego oraz sosnowego mają właściwości antystatyczne – nie przyciągają drobinek kurzu,
 • odporne na promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne,
 • można je z łatwością odnowić,
 • wymagają impregnacji,
 • są droższe od szaf z płyty meblowej.

Szafy do przedpokoju z płyty meblowej

 • wykonane z płyt laminowanych, lakierowanych, fornirowanych lub malowanych akrylem – dostępne są w wielu wzorach oraz kolorach,
 • są odporne na promieniowanie UV i wytrzymałe – choć nie tak bardzo, jak szafy drewniane,
 • odpowiednio zabezpieczone są odporne na działanie wilgoci,
 • mogą być wykończone na mat, półmat lub wysoki połysk,
 • łatwe do utrzymania w czystości,
 • tańsze niż meble drewniane,
 • meble wykonane z płyt o niskiej jakości mogą po pewnym czasie zacząć puchnąć pod wpływem wilgoci lub łamać się,
 • w ich przypadku trudno przeprowadzić renowację.

Szafy do przedpokoju do zabudowy – jakie drzwi wybrać?

Szafy do zabudowy do przedpokoju wyposażone mogą być w różnego rodzaju drzwi. Niektóre z nich będą doskonałym rozwiązaniem do przestronnych garnków, inne lepiej sprawdzą się w niewielkich przedpokojach. Jakie propozycje wśród szaf do przedpokoju można wyróżnić, biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanych drzwi?
 1. Szafy do zabudowy na wymiar z drzwiami uchylnymi – czyli tradycyjne rozwiązania, w których skrzydła drzwi otwierane są na pomieszczenie. Są to rozwiązania do przedpokoi w kształcie kwadratu lub prostokąta, w których odległości pomiędzy przeciwległymi ścianami są wystarczające, aby otworzyć drzwi i swobodnie schować lub wyjąć z szafy ubrania oraz przedmioty.
 2. Szafy do zabudowy na wymiar z drzwiami przesuwnymi – to obecnie najczyściej wybierane propozycje. Szafy z drzwiami przesuwnymi sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – małym, dużym, wąskim oraz szerokim. Drzwi montowane są tutaj na specjalnych szynach i otwierane wzdłuż szafy. W tym przypadku nie potrzeba dodatkowego miejsca na otwarcie skrzydeł. Doskonale prezentują się przesuwne szafy do zabudowy z lustrem, które dodatkowo optycznie powiększają niewielkie pomieszczenie.
 3. Szafy do zabudowy na wymiar z drzwiami składano-przesuwnymi – są to meble łączące w sobie zalety drzwi przesuwnych oraz uchylnych – skrzydła mogą się składać i jednocześnie przesuwać na boki. Tego rodzaju szafy potrzebują mniej miejsca na otwarcie drzwi niż modele uchylne, ale więcej niż szafy z drzwiami przesuwnymi.
 4. Szafy do zabudowy na wymiar z drzwiami przesuwno-podwieszanymi – to szafy z drzwiami przesuwnymi bez toru dolnego. Są tak samo funkcjonalne, jak meble z klasycznymi skrzydłami przesuwnymi.

Szafy do zabudowy – cennik

Szafy do zabudowy nowoczesne są praktyczne i doskonale się prezentują. Ceny mebli różnią się w zależności od ich wielkości, materiału, z jakiego są wykonane, zastosowanych drzwi, wyposażenia oraz dodatkowych elementów, jak np. lustra. Wpływ na cenę szafy wnękowej do przedpokoju ma również rodzaj okuć elementów wysuwanych i otwieranych, a także elementy zewnętrze (podłoga, sufit, ścianki boczne oraz tylne). Cennik uzależniony jest również od samego wykonawcy, który sam ustala koszt za zabudowę wnęk. Za szafę na zamówienie 2-drzwiową wykonaną z płyty laminowanej zapłacić trzeba od 1500 zł do nawet 3000 zł. Ceny te są nieco wyższe, jeśli jej fronty wyposażone są w lustra. Meble drewniane należą do rozwiązań o wiele droższych i w przypadku szafy 2-drzwiowej dochodzą nawet do 5000 zł.
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)