Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/szafa-pod-schodami-jak-zrobic-jak-wykorzystac-przestrzen-pod-schodami/10934/ 2018-08-30 09:31:14.000000

Szafa pod schodami – jak zrobić? Jak wykorzystać przestrzeń pod schodami?

Praktyczna zabudowa pod schodami pozwala do maksimum wykorzystać wcześniej nieużywaną przestrzeń. Jak zrobić szafę pod schodami? Na co jeszcze można przeznaczyć wolne miejsce?

Nawet najmniejsza klatka schodowa zajmuje w mieszkaniu nieco miejsca. Przestrzeń pod schodami – niezależnie, czy są to schody pełne czy ażurowe, można zagospodarować w praktyczny sposób. Wysuwane szafki na akcesoria domowe, regał na książki albo pojemna szafa na okrycia wierzchnie. Jak jeszcze wykorzystać przestrzeń pod schodami? Jaka szafa pod schodami sprawdzi się najlepiej?

Jak wykorzystać przestrzeń pod schodami?

Przestrzeń pod schodami to pozornie stracone i nieużytkowe miejsce. W nowoczesnych aranżacjach nierzadko można spotkać się z praktycznymi propozycjami zagospodarowania tej wolnej przestrzeni. W ten sposób można co do centymetra wykorzystać nieużywane miejsce i przeznaczyć je na przechowywanie akcesoriów domowych, ubrań, a nawet wyposażenia kuchni. Jak wykorzystać wolną przestrzeń pod schodami? Można zagospodarować ją na:

  • szafę pod schodami – na ubrania, akcesoria domowe, ręczniki, poszewki, warto również przeznaczyć trochę miejsca na deskę do prasowania lub odkurzacz,
  • szafkę na buty pod schodami – w której zmieści się obuwie – nie tylko sezonowe,
  • szafkę wysuwaną pod schodami – niezwykle ciekawe rozwiązanie, w tego typu szafce można schować ubrania, ręczniki, narzędzia niezbędne do domowych napraw, zastawę stołową – jednym słowem wszystko,
  • regał z książkami pod schodami – to propozycja dla miłośników książek, a zarazem oryginalne i stylowe zagospodarowanie wolnej przestrzeni,
  • kuchnię pod schodami – niecodzienne, ale bardzo praktyczne rozwiązanie świadczące o pomysłowości domowników, pozwoli wykorzystać wolną przestrzeń w 100%,
  • minisypialnię pod schodami – idealne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz – jest ono nie tylko funkcjonalne, ale również niebanalnie się prezentuje.

Jaka szafa pod schodami? Jaka szafa pod schodami?

Decydując się na wykonanie szafy pod schodami, można stworzyć ciekawe i niebanalne aranżacje. W przypadku zagospodarowania wolnej przestrzeni pod schodami na pojemną i funkcjonalną szafę, zyskuje się dodatkowe miejsce na przechowywanie ubrań, tekstyliów lub akcesoriów domowych. Aby optymalnie wykorzystać całą przestrzeń, warto zdecydować się na szafę pod zabudowę. Wstawienie pod schody gotowej szafy nie pozwoli wykorzystać wolnego miejsca w 100%. Szafa pod zabudowę daje możliwość dostosowania jej wnętrza do potrzeb i preferencji domowników. Wybierając szafę na wymiar, można zdecydować się na tradycyjne drzwi lub skrzydła przesuwne. Oba rozwiązania są praktyczne, przy czym szafy z drzwiami przesuwnymi sprawdzą się lepiej w przypadku wąskich korytarzy i niewielkiej przestrzeni pomiędzy schodami a ścianą. Tradycyjne skrzydła potrzebują dodatkowego miejsca na otwieranie, natomiast drzwi przesuwnych można łatwo używać w każdej, nawet ograniczonej przestrzeni.

Szafa pod schodami – zabudowa

Urządzając szafę pod schodami, warto optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Część miejsca w szafie można zagospodarować na półki, a pozostały segment przeznaczyć na wiszące ubrania. Jeśli miejsce na to pozwala, warto również zostawić małe pomieszczenie na deskę do prasowania. Przewagą szaf pod zabudowę nad tradycyjnymi gotowymi rozwiązaniami jest możliwość dostosowania ich wnętrza do potrzeb użytkownika. Czasem potrzeba więcej półek niż miejsca na wiszące ubrania lub odwrotnie. Szafy robione na wymiar można wykonać zgodnie z własnymi potrzebami.

Z jakiego materiału zrobić szafę pod schodami w salonie? W tym przypadku wybór również zależy od preferencji domowników. Można ją wykonać z drewna, płyt meblowych, tworzywa sztucznego, a drzwi przesuwne również ze szkła. Tego typu meble powinny być funkcjonalne, a także charakteryzować się niebanalnym wyglądem. Ciekawym pomysłem są szafy pod schodami z frontami na wysoki połysk. Zrobić można je z lakierowanej na dowolny kolor płyty meblowej lub lakierowanego szkła hartowanego. Wybierając jasne odcienie, od których będą odbijały się promienie słoneczne, uzyska się efekt optycznego powiększenia wnętrza. Niezwykle designersko prezentują się również przesuwne drzwi ze szkła satynowego lub ornamentowego z teksturą przypominającą pikowaną tkaninę.

Jak zrobić szafę pod schodami?

Czy szafę można zabudować tylko pod schodami pełnymi? Oczywiście, że nie! Szafa pod schodami ażurowymi również będzie prezentowała się niezwykle efektownie. Samodzielne wykonanie szafy pod schodami nie jest trudne. W pierwszej kolejności należy oczyścić przestrzeń, która ma być zagospodarowana i zmierzyć ją dokładnie. Kolejnym krokiem będzie opracowanie planu, czyli projektu szafy – konstrukcji, półek, drążków itd. Warto pamiętać, że rozmiar wnęki musi być większy niż szafa – trzeba wziąć pod uwagę grubość ścianek i drzwi, a w przypadku systemu przesuwnego grubość szyn.

Posiadając już wszystkie elementy szafy oraz narzędzia potrzebne do jej wykonania, w pierwszej kolejności należy połączyć elementy szafy ze sobą, zamontować półki i prowadnice na szuflady. Kolejnym krokiem będzie przykręcenie tylnej ściany oraz boków, a w przypadku tradycyjnych otwieranych drzwi, również i ich. W tym momencie można wsunąć gotową konstrukcję we wnękę pod schodami. Decydując się na drzwi przesuwne, na koniec należy przykręcić prowadnice i zamontować skrzydła.

Możliwości zagospodarowania wolnej przestrzeni pod schodami jest wiele. Umieszczenie w niej funkcjonalnej i pojemnej szafy pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w przedpokoju, kuchni albo w garderobie – w zależności od tego, co zostanie w niej umieszczone, a przechowywać w tego typu szafie można praktycznie wszystko.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni