Udostępnij
Skomentuj

Szafki łazienkowe – jakie wybrać? Które modele sprawdzą się najlepiej?

Szafki łazienkowe muszą pomieścić detergenty potrzebne do prania i sprzątania, kosmetyki, ręczniki, maszynki do golenia, a niekiedy również sprzęt do włosów. Jaki model szafki łazienkowej wybrać?

Łazienki to zazwyczaj niewielkich rozmiarów pomieszczenia. Na tej niedużej przestrzeni musi zmieścić się wanna lub brodzik, pralka, umywalka, kosz na brudne pranie oraz szafki do przechowywania. Te ostatnie ułatwią uporządkowanie pomieszczenia i sprawią, że każdy kosmetyk i detergent będzie miał swoje miejsce. Jakie szafki do łazienki wybrać? Które modele sprawdzą się najlepiej?

Szafki łazienkowe stojące czy wiszące?

Dokonując najogólniejszego podziału szafek łazienkowych, można wyróżnić:

  • szafki łazienkowe stojące – to stabilne rozwiązania, które nie potrzebują montażu. Występują bardzo często jako wąskie szafki łazienkowe, które nie zajmują wiele przestrzeni. Modele stojące są dość wysokie i mają więcej miejsca niż konstrukcje wiszące. Ich wysokość bywa niekiedy wadą, szczególnie w przypadku niskich osób;
  • szafki łazienkowe wiszące – ciekawa propozycja do niewielkich łazienek, w których trzeba umiejętnie rozgospodarować dostępną przestrzeń. Szafki łazienkowe wiszące nie zajmują miejsca na podłodze, przez co poniżej nich można ustawić inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Modele wiszące wymagają montażu, można powiesić je w dowolnym miejscu. Niektóre szafki wyposażone są dodatkowo w lustra.

A może szafka łazienkowa narożna? To ciekawe, funkcjonalne i doskonale prezentujące się rozwiązanie. Szafka łazienkowa narożna może być zarówno modelem wiszącym, jak i stojącym. Dzięki swojej budowie idealnie wpisuje się w wygląd łazienki, jest też niezwykle praktyczna i nie zajmuje wiele miejsca.

Jakie szafki łazienkowe wybrać?

Przedstawiony powyżej podział dotyczy sposobu montażu i rozmieszczenia szafek łazienkowych. Poszczególnie modele różnią się między sobą wieloma innymi parametrami, w tym przede wszystkim funkcjonalnością. Wpływ na praktyczność danego rozwiązania mają dodatkowe elementy ich wyposażenia. Spośród najbardziej popularnych modeli warto wyróżnić takie propozycje jak:

  • szafka łazienkowa z umywalką – sprzedawana w dwóch wersjach – jako model z miejscem na umywalkę lub jako zestaw, w którego skład wchodzi szafka i umywalka. Coraz częściej spotkać można rozwiązania, w których umywalka znajduje się w całości nad blatem, a w szafce mieści się sam syfon. Szafki łazienkowe z umywalką wyróżnia ciekawe wzornictwo oraz funkcjonalność. Dostępne są one w wersji z półkami i drzwiczkami, a także z szufladami;
  • szafka łazienkowa z koszem – ma zazwyczaj postać wysokiego i wąskiego mebla, tzw. słupa łazienkowego. W dolnej części szafki znajduje się kosz na bieliznę, do którego dostęp realizowany jest poprzez drzwiczki uchylne. Nad koszem znajduje się dodatkowa szafka z półkami, w której przechowywać można potrzebne akcesoria, kosmetyki oraz detergenty;
  • szafka łazienkowa z szufladami – większość słupów łazienkowych oraz szafek wiszących wyposażona jest w półki. Ciekawą alternatywą dla tego typu rozwiązań jest szafka łazienkowa z szufladami. Można w niej przechowywać ręczniki, gąbeczki, a nawet kosmetyki;
  • szafka łazienkowa biała – funkcjonalność to jedna z podstawowych zalet szafek do łazienki. Nie można jednak zapominać o ich designie. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami do tego typu pomieszczeń, są szafki łazienkowe białe lakierowane. Są to modele, które sprawdzą się zarówno w przestronnych pomieszczeniach, jak i niewielkich rozmiarów łazienkach. Białe, lśniące fronty będą odbijały światło i sprawią, że pomieszczenie optycznie się powiększy.

Jaka płyta na szafki łazienkowe?

Szafeczki do łazienki mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – płyt meblowych MDF, płyt meblowych HPL, metalu, tworzywa sztucznego, szkła, a nawet drewna. Szafki łazienkowe są mocno narażone na działanie wilgoci oraz pary wodnej i o tym trzeba pamiętać, wybierając meble do swojej łazienki. Mogłoby się wydawać, że zarówno płyty meblowe, jak i drewno nie będą nadawały się do tego typu pomieszczeń. Nic bardziej mylnego. Dobrze zaimpregnowane drewno sprawdzi się doskonale jako materiał na szafki do łazienki. Meble drewniane pozostawione w naturalnej kolorystyce, prezentują się doskonale w otoczeniu białej wanny, umywalki, pralki, a także jasnych płytek. W łazienkach zastosowanie znajdzie przede wszystkim drewno egzotyczne – mahoń, iroko, cedr oraz teak.

Kolejnym materiałem, który świetnie nada się na meble łazienkowe, jest płyta MDF. Tak, to nie błąd w zapisie. Wysokiej jakości płyty meblowe MDF to niezwykle wytrzymałe i odporne na wilgoć rozwiązania. Cały sekret ich jakości leży w zastosowanym sposobie zabezpieczenia płyty. Dostępne możliwości to:

  • fornir – czyli cienkie, kilkumilimetrowe płyty drewna naturalnego, służące do pokrywania płyt meblowych. Do najczęściej stosowanych gatunków należą dąb, buk, jesion, sosna oraz orzech. Szafki łazienkowe z płyt meblowych fornirowanych mogą być wykończone na mat, półmat oraz wysoki połysk. Przed zakupem tego rodzaju mebli należy upewnić się, że płyty zostały zabezpieczone lakierem chroniącym przed wilgocią. To znacznie wydłuży żywotność szafek łazienkowych;
  • laminat – wykazuje się dużą odpornością na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, jednak może rozwarstwiać się pod wpływem wody. Kupując szafki do łazienki z płyty laminowanej, warto skontrolować, czy ich krawędzie zostały dobrze zabezpieczone;
  • akryl – szafki łazienkowe wykonane z płyt meblowych pokrytych akrylem są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a do tego bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Tego rodzaju meble wykończone są na wysoki połysk, stanowią więc doskonałe rozwiązanie do niewielkich łazienek;
  • folia – zabezpiecza płyty meblowe przed działaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Niewątpliwe zalety szafek do łazienki z płyty foliowanej to łatwość w czyszczeniu i szeroka gama dostępnych rozwiązań – od modeli przypominających meble drewniane, po propozycje zachwycające ciekawymi wzorami.

Jaka wysokość szafki łazienkowej?

Wymiary szafek łazienkowych muszą być dostosowane do wielkości pomieszczenia oraz wzrostu domowników. Obszerne meble postawione w małych łazienkach za bardzo przytłoczą wnętrze i uniemożliwią swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Z kolei szafka łazienkowa wysoka może okazać się niekomfortowa w użytkowaniu, szczególnie przez niskie osoby.

Dostosowując wymiary mebli do łazienki, należy wziąć pod uwagę ich wysokość, głębokość oraz długość. Szafki łazienkowe z umywalką mają zazwyczaj głębokość 20-40 cm i wysokość 60 cm. Wysokość słupów dochodzi nawet do 170 cm. W tego typu wąskich szafkach łazienkowych na górnej półce można przechowywać rzadziej używane akcesoria lub ostre przedmioty typu maszynki do golenia, aby dzieci nie miały do nich dostępu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)