Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/szafy-do-zabudowy-do-sypialni-jaka-szafe-wybrac/11950/ 2018-10-29 08:25:32.000000

Szafy do zabudowy do sypialni. Jaką szafę wybrać?

Szafa do zabudowy w sypialni jest niewątpliwie jednym z najlepszych rozwiązań, pozwalających w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Jak zaprojektować szafę na wymiar do sypialni?

Szafa w sypialni pełni funkcję mebla garderobianego, w którym przechowuje się ubrania, a także jest niebanalnie prezentującym się elementem wyposażenia wnętrza. Jej kształty i rozmiar uzależnione są od wielkości pomieszczenia. Jednym z najciekawszych i najbardziej praktycznych rozwiązań jest szafa na wymiar do sypialni. Zarówno jej wygląd zewnętrzny, jak i wyposażenie można dostosować całkowicie do preferencji domowników. Czy warto wyposażyć swoje mieszkanie w szafę na wymiar? Jak zaprojektować szafę do zabudowy do sypialni?

Jaka szafa do sypialni?

W nowoczesnej i funkcjonalnej sypialni powinna znaleźć się pojemna szafa. Jeśli w mieszkaniu brak miejsca na osobne pomieszczenie na garderobę, najodpowiedniejszym miejscem na mebel do przechowywania ubrań jest właśnie sypialnia. Może w niej stanąć zarówno szafa wolnostojąca, jak i szafa na wymiar. Wszystko zależy od upodobań domowników, a także wielkości i kształtu pomieszczenia. Jeśli jest to pokój z wnękami, najodpowiedniejsza wydaje się właśnie szafa do zabudowy, która pozwoli w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.

Szafy do zabudowy w sypialni mogą zostać umiejscowione we wspomnianej wnęce, przy ścianie lub w narożniku – mogą także sięgać do określonej wysokości ściany lub być zabudowane aż po sufit. W wąskich sypialniach w kształcie długiego prostokąta najlepszym pomysłem jest zastosowanie szafy na wymiar przy krótszej ścianie i zabudowanie jej w całości. Rozwiązanie to jest nie tylko funkcjonalne, ale i doskonale prezentuje się we wnętrzu.

W nieco większym pomieszczeniu można pokusić się o szafę do sypialni garderobę, w której bez problemu pomieszczą się wszystkie ubrania, tekstylia, a także sprzęty domowe. Na budowę takiej konstrukcji potrzebne jest jednak co najmniej 12 m2 powierzchni. Szafy na wymiar sprawdzą się również w sypialni na poddaszu, gdzie skosy niejednokrotnie utrudniają wstawienie gotowych mebli. Nowoczesne rozwiązania pozwalają, np. na wykorzystanie drzwi przesuwnych w meblach zrobionych pod skosem. Szafy do sypialni na poddaszu usytuowane we wnęce nie zajmą wiele miejsca, nie przytłoczą też pomieszczenia, gdyż będą całkowicie schowane. W tym przypadku warto zastosować stylowe fronty – płyty lakierowane na wysoki połysk lub lustra, dzięki którym pokój będzie wydawał się bardziej przestronny.

Na uwagę zasługują również szafy do sypialni narożne robione na wymiar. Są one dopasowane do krzywizn ścian, podłóg oraz sufitów, mogą mieć dowolne gabaryty, a wyposażenie konkretnego modelu jest projektowane indywidualnie. Szafy do zabudowy narożne mają kształt litery „L” – posiadają dwa prostopadłe do siebie moduły.

Szafa do zabudowy sypialnia – czy warto?

Zastanawiając się nad zakupem szafy na wymiar, warto poznać zalety i wady tego rozwiązania. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych cech tego rodzaju mebli.

Zalety i wady szaf do zabudowy w sypialni

ZALETY

 • wykonane mogą być z drewna lub z płyty meblowej – w obu przypadkach są to rozwiązania solidne i wytrzymałe,
 • z łatwością można dostosować je do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie,
 • ich fronty mogą być dodatkowo ozdabiane – szkłem, lustrem, kolorową fototapetą,
 • są pojemne, a do tego subtelne,
 • pozwalają w pełni zagospodarować przestrzeń w sypialni – dzięki nim można wykorzystać wnęki w pomieszczeniu,
 • są doskonałym rozwiązaniem do sypialni na poddaszu – można umieścić je pod skosami,
 • dostępne z drzwiami uchylnymi, przesuwnymi, składanymi,
 • ich wnętrze można dostosować do własnych potrzeb,
 • sprawdzą się nawet w niewielkim pomieszczeniu.

WADY

 • drzwi przesuwne, które są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do szaf do zabudowy, uniemożliwiają jednoczesne korzystanie z mebla dwóm osobom,
 • tego rodzaju meble są droższe od szaf wolnostojących,
 • w systemach przesuwnych niskiej jakości często dochodzi do uszkodzeń prowadnic lub kółek.

Jak zaprojektować szafę do zabudowy w sypialni?

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę, projektując szafę na wymiar do sypialni?

 1. Wielkość wnęki lub miejsca przeznaczonego na szafę. Projektując szafę do zabudowy, trzeba dokładnie wymierzyć wnękę lub miejsce, które ma zostać zagospodarowane na pojemny mebel. Jeśli w szafie będą wisiały okrycia wierzchnie – kurtki, płaszcze itp., powinna mieć ona co najmniej 70 cm głębokości, na same bluzki i sukienki wystarczy wnęka 60-centymetrowa. Do wielkości tej należy doliczyć kilka centymetrów na drzwi. W przypadku mechanizmów przesuwnych może być to nawet 10 cm. Jeśli szafa ma być meblem pojemnym, warto, aby miała co najmniej 150 cm szerokości. W przypadku zabudowy narożnej każdy z modułów powinien mieć szerokość około 80-90 cm.
 2. Wyposażenie szafy. Już w fazie projektowania warto określić, jakie elementy znajdą się we wnętrzu szafy. Wysokość, głębokość, szerokość i ilość półek, szuflad oraz drążków na wieszaki uzależnić należy głównie od tego, co konkretnie w szafie będzie przechowywane. Jeśli będą to zarówno ubrania, jak i sprzęty domowe najlepiej wydzielić w zabudowie strefy przeznaczone na konkretne akcesoria. W szafie do zabudowy w sypialni nie powinno zabraknąć również oświetlenia, które znacznie ułatwi korzystanie z mebla. Ciekawym rozwiązaniem jest także złożenie szafy z gotowych modułów. Szafy modułowe to jedna z popularniejszych w ostatnim czasie propozycji. W tym przypadku wyposażenie – wnętrze szafy składane jest z gotowych rozwiązań proponowanych przed producenta. Dostępne elementy można swobodnie łączyć ze sobą, tworząc konfiguracje zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami.

Szafy wnękowe sypialnia – jakie fronty?

Szafy do zabudowy w sypialni mogą być wykonane z drewna – najczęściej dębowego, bukowego lub sosnowego, a także z wysokiej jakości płyt meblowych – lakierowanych, fornirowanych, laminowanych czy też malowanych akrylem. Każde z tych rozwiązań jest solidne i atrakcyjnie prezentuje się we wnętrzu. Zarówno szafy wnękowe drewniane, jak i te wykonane z płyt meblowych wykończone mogą być na mat, półmat lub wysoki połysk. Fronty mogą być również dodatkowo zdobione – frezowane, wyłożone lustrem, kolorowym szkłem lub fototapetą, która daje wrażenie głębi.

Wygląd szafy wnękowej do sypialni warto dopasować do stylistyki pomieszczenia. Zabudowa z frontami szklanymi doskonale pasuje do pomieszczeń nowoczesnych, ale zupełnie nie sprawdzi się we wnętrzach klasycznych. W sypialniach high-tech najlepiej postawić na szafy wnękowe wykonane z płyt lakierowanych, z kolei szafy do sypialni retro powinny być zrobione z drewna – pozostawionego w naturalnej kolorystyce lub malowanego i postarzanego.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni