Udostępnij
Skomentuj

Ukośnica do domu - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Każdy komu zależy na wysokiej jakości cięciu danego materiału z doskonałą precyzją powinien zainwestować w dobrą ukośnicę. Inny jest jednak produkt przeznaczony do pracy profesjonalistów, a inny do pracy w domu, do domowych zajęć i podobnych temu potrzeb. Dlatego warto zwrócić uwagę na konkretne cechy urządzenia, by nie było problemów z jego używaniem oraz byśmy wybrali taki produkt, który w pełni odpowie na nasze potrzeby. Dlatego właśnie powstał ten tekst, by co nieco o ukośnicach powiedzieć mniej zorientowanym. Jaką zatem wybrać?

Czym właściwie jest ukośnica?

Ukośnica to przede wszystkim narzędzie do cięcia drewna, choć zdarzają się także ukośnice do paneli czy ukośnice do metalu. Jest to maszyna, której podstawową zaletą jest przede wszystkim precyzja cięcia. Jeśli mamy zamiar uciąć coś wyjątkowo prosto, musimy zdecydować się przede wszystkim na jakość. Ukośnica to maszyna wyjątkowo dobrze obchodząca się z materiałem. Nie niszczy go, a cięcia są proste i doskonale nadające się do miejsc widocznych. Jest to narzędzie pochodzące z grupy pił tarczowych. To właśnie tarcza stanowi oś działania ukośnicy. Obraca się ona – napędzana silnikiem różnego typu – i precyzyjnie ucina konkretne materiały pod danym kątem. Tarcza z napędem jest zawieszona za pomocą uchylnego ramienia nad blatem roboczym. To właśnie to sprawia, że ukośnica jest tak precyzyjna w swoim działaniu.

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę kupując ukośnicę do domu? Ostrza

Piła ukośna, a więc ukośnica właśnie to narzędzie oparte przede wszystkim na ostrzu. To na nie trzeba zacząć zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Ostrza służą do określania zarówno wysokości, jak i grubości cięcia danego materiału. Co więcej, są również specjalnie przeznaczone do konkretnych materiałów. Warto tutaj zwrócić uwagę także na takie elementy jak ostrza do drewna miękkiego czy ostrza do drewna twardego, a więc tak niewiele zróżnicowane ostrza wpływają na precyzję ukośnicy. Kupując ostrze należy zwrócić także uwagę na ilość zębów. Im ich mniej, tym ukośnica tnie szybciej, jednak mniej dokładnie. Zatem więcej zębów to więcej precyzji w cięciu.

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę kupując ukośnicę do domu? Kąty

Wybierając ukośnicę do drewna marki bosch czy makita musimy zwracać uwagę także na kąty, w jakich się poruszają. Ukośnice służą do obróbki materiału w systemie kątowym, a więc odpowiedni kąt to odpowiednie cięcie. Wiele z modeli ma regulowany kąt cięcia, który wynosi od 45 stopni do 90 stopni. Tańsze modele oferują mniejszy zakres cięcia. W przypadku kątów istotną rolę odgrywają także strony cięcia. Część z modeli oferuje cięcie tylko i wyłącznie jednostronne, gdyż urządzenia te są jedynie do tego przystosowane. Z kolei inne pozwalają na cięcie dwustronne co zdecydowanie ułatwia pracę.

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę kupując ukośnicę do domu? Posuw

Ukośnica z posuwem to lepiej wyposażony model pilarki ukośnej. Dlaczego? Posuw to przede wszystkim wygoda. Dzięki niemu cięcie długich kawałków materiału nie będzie żadnym problemem, co na przykład w przypadku drewna jest niezwykle przydatne. Zwykła ukośnica do domu nie musi być w niego wyposażona, ale najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie przeznaczenia, czyli do czego będziemy chcieli wykorzystywać ukośnicy metabo, evolution czy dwalt.

Na jakie parametry powinno się zwrócić uwagę kupując ukośnicę do domu? Odchylenie

Odchylenie jest o tyle ważne, że pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Ukośnice do drewna nie zawsze mają tę funkcję, jednak bardzo często droższe modele nie mogą się bez niej obejść. Dlatego znów powinniśmy zastanowić się nad tym do czego potrzebujemy ukośnicy i jakie funkcję będą nam niezbędne.

Oto podstawowe kryteria, którymi należy się kierować przy zakupie ukośnicy. Warto zatem zdać sobie sprawę, że ukośnica do metalu, aluminium czy drewna nie musi być najlepiej wyposażona, by zadowalała nas w pełni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)