Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/ukosnica-do-drewna-jak-wybrac-jaka-najlepsza/12015/ 2018-10-30 16:04:12.000000

Ukośnica do drewna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Wyjątkowa ukośnica – pilarka ukośna – to produkt przydatny, konieczny przy wielu sytuacjach oraz wyjątkowo trudny do wyboru. Oczywiście dla tych, którzy niewiedza, jakimi parametrami powinna się wyróżniać dobra ukośnica. A zatem, czym się kierować przy wyborze ukośnicy do drewna do domu?

Czym właściwie jest ukośnica?

Wybierając ukośnicę najpierw musisz wiedzieć z czym masz do czynienia. Dlatego zapamiętaj, że ukośnica to narzędzie do cięcia drewna (zdarzają się także ukośnice do aluminium czy ukośnice do metalu). Jest to maszyna, której podstawową zaletą jest przede wszystkim precyzja cięcia. Jeśli mamy zamiar uciąć coś wyjątkowo prosto, musimy zdecydować się przede wszystkim na jakość. Ukośnica to maszyna wyjątkowo dobrze obchodząca się z materiałem, gdyż nie niszczy go, a cięcia są proste i doskonale nadające się także do miejsc dobrze widocznych. Jako narzędzie ukośnica pochodzi z grupy pił tarczowych. To właśnie tarcza stanowi oś działania ukośnicy. Obraca się ona – napędzana silnikiem różnego typu – i precyzyjnie ucina konkretne materiały pod danym kątem. Tarcza z napędem jest zawieszona za pomocą uchylnego ramienia nad blatem roboczym. To właśnie to sprawia, że ukośnica jest tak precyzyjna w swoim działaniu.

Ukośnica do drewna a ostrza

Piła ukośna, zwana ukośnicą, to narzędzie oparte przede wszystkim na skutecznym działaniu ostrza. To na nie trzeba zatem zacząć zwracać uwagę w pierwszej kolejności, po zadaniu sobie pytania jaka ukośnica do drewna. Ostrza służą do określania zarówno wysokości, jak i grubości cięcia danego materiału. Co więcej, są również specjalnie przeznaczone do konkretnych materiałów. Warto tutaj zwrócić uwagę także na takie elementy jak ostrza do drewna miękkiego czy ostrza do drewna twardego, a więc tak niewiele zróżnicowane ostrza wpływają na precyzję ukośnicy. Wybierając ukośnicę tańszą, pozbawiamy się możliwości wielowymiarowego cięcia. Kupując ostrze należy zwrócić także uwagę na ilość zębów. Im mniej ostrych zakończeń, tym szybsza i mniej dokładna praca ukośnicy. Jeśli chcemy, aby cięcie było bardzo precyzyjne i „wyjściowe”, możemy skorzystać z ostrzy wielozębowych.

Ukośnica do drewna a kąty

Wybierając ukośnicę do drewna dobrych marek, takich jak dewalt, bosch, makita czy evolution musimy zwracać uwagę także na kąty, w jakich się poruszają. Pilarki ukośne służą do obróbki materiału w systemie kątowym (jak sama nazwa wskazuje), a więc odpowiedni kąt i jego ruchomość to odpowiednie cięcie. Wiele z modeli pozwala na regulację kąta cięcia, która wynosi od 45 stopni do 90 stopni. Jednak tańsze modele oferują mniejszy zakres cięcia. W przypadku kątów ukośnic istotną rolę odgrywają także strony, w jakie te maszyny mogą ciąć. Część modeli oferuje pracę tylko i wyłącznie jednostronną, gdyż urządzenia te są jedynie do tego przystosowane, za to ich cena jest mniejsza. Z kolei inne (czytaj: droższe) pozwalają na cięcie dwustronne, co jednak zdecydowanie ułatwia pracę.

Ukośnica do drewna a posuw

Ukośnica z posuwem do drewna dla potrzeb domowych nie musi być niezbędna. Jednak takie typy ukośnic to lepiej wyposażony model pilarki. Dlaczego? Czym jest posuw? To przede wszystkim wygoda, gdyż dzięki niemu cięcie długich kawałków materiału nie będzie żadnym problemem. Dlaczego jest to tak ważne przy cięciu drewna? Gdyż może być niezwykle przydatne i oszczędzić czas potrzebny na przekładanie i inne tego typu operacje na kawałkach materiału. Zwykła ukośnica nie musi być w niego wyposażona. Ważnym jest jednak, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie w jakim celu kupujemy ukośnicę i do czego będziemy najczęściej jej używać. Być może właśnie posuw nie będzie nam potrzebny, choć zdecydowanie do materiału, jakim jest drewno się przydaje.

Ukośnica do drewna a odchylenie

Za co odpowiada ten parametr? Odchylenie jest o tyle ważne, że pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Ukośnice do drewna nie zawsze mają tę funkcję, jednak bardzo często droższe modele nie mogą się bez niej obejść. Dlatego znów powinniśmy zastanowić się nad tym do czego potrzebujemy ukośnicy i jakie funkcję będą nam niezbędne. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie czy szukamy ukośnicy do 500 złotych czy 1000 złotych, słowem: jaki jest nasz budżet.

Jeśli szukasz ukośnicy do drewna do 500 złotych lub 1000 złotych to możesz być pewny, że po przeczytaniu tego tekstu jesteś w stu procentach przygotowany do zakupu ukośnicy i możesz śmiało wybierać się na zakupy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni