Udostępnij
Skomentuj

Umywalka konglomeratowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Umywalka z przelewem dysponuje dodatkowym otworem, który nie pozwala na wydostanie się wody poza ramy. Jest on modelem praktyczniejszym i nadaje się bardziej przeważnie dla rodzin z małymi dziećmi, które uwielbiają kąpiel w dużej ilości wody. Dodatkową korzyścią jest to, iż bez obawy zalania łazienki możemy na chwilę pozostawić odkręcony kurek w kranie.

Co warto wiedzieć o konglomeracie?

Konglomerat jest materiałem, który charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Bardzo trudno jest go zarysować, zabrudzić i zaplamić. W sposób wręcz idealny znosi bardzo wysokie temperatury. Umywalki konglomeratowe wyróżnia nowoczesność i minimalistyczność o dość wyraźnie zarysowanych krawędziach, jak także bogatą gamą kolorystyczną.

Konglomerat jest takim materiałem, który można zabarwić na każdy wymarzony kolor. Właśnie dlatego fani sztuki nowoczesnej i prostoty sięgają właśnie po tego typu umywalki. Wielu ludzi zastanawia się, jaką umywalkę wybrać: ceramiczną czy konglomerat? Ceramika jest nadal najpopularniejszym materiałem do produkcji umywalek. Umywalki ceramiczne są zrobione przeważnie produkty z niedrogiego porcelitu lub fajansu, które po pokryciu warstwą szkliwa poddawane są procesowi wypalania. Proces ten jest po to, aby ceramika uzyskała swoja odpowiednia twardość i wytrzymałość.

Czas na zalety

image

Do zalet umywalek ceramicznych możemy zaliczyć przede wszystkim twardą powierzchnię szkliwa i niską cenę. Niestety, jak każda rzecz wyroby ceramiczne posiadają również wady. Do nich z kolei możemy zaliczyć: kruchość, trwałe zarysowania oraz ograniczenie kształtowania formy.

Wyżej opisywany konglomerat posiada walory, do których należą łatwość wykonania dowolnego kształtu, niską podatność na uszkodzenia, łatwość usuwania uszkodzeń i renowacji powierzchni umywalki z kompozytu oraz łatwość codziennej eksploatacji i utrzymania w czystości.

Konglomerat jest o wiele trwalszy niż ceramika. Zatem wielu ludzi wybierze raczej lepszej jakości produkt, i który ładniej wygląda. W dużej mierze jest również istotne to, kto może sobie pozwolić na taki zakup.

Jak wygląda pielęgnacja?

Umywalkę konglomeratową powinno się czyścić łagodnymi środkami pielęgnacyjnymi, do których należy łagodny detergent, jak mydło albo łagodny uniwersalny płyn do mycia.

Nie wolno czyścić konglomeratu środkami chemicznymi zawierającymi grube składniki ścierne, które mogłyby porysować powierzchnię, silnymi kwasami, rozpuszczalnikami takimi, jak aceton oraz innymi środkami żrącymi. Nie wolno także używać żadnych szczotek czy myjek.

Konglomerat w naszych łazienkach

 

image

Umywalka jest najczęściej używanym elementem uposażenia każdej łazienki. Nad i przy niej spędza się bardzo dużo czasu. W sumie rzeczy nie można bez niej żyć, gdyż zawsze gdzieś musimy umyć ręce czy zęby, a nawet czasami nawet do prania.

Od domowników zależy jak wysoko umywalkę zamontować. Najczęściej umywalki są montowane na wysokości 75 – 80 cm od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Wyjątkiem wyższego założenia umywalki jest sytuacja, kiedy domownicy mają po 1,7 m wzrostu. Drugim kryterium przy wyborze umywalki jest aspekt, jak duża ma być umywalka? Powinna ona być dopasowana do wielkości wnętrza. Uniwersalne rozmiary szerokości umywalek to 45, 50, 55 i 60 cm. Głębokość umywalki musi zapewnić swobodę i równocześnie wygodę. Najlepsza głębokość umywalki mieści się w granicach od 40 cm. Umywalka bez otworu zapewnia maksymalne dopasowanie do wnętrza każdej łazienki. Umywalki takie przeważnie montuje się z ozdobnym syfonem bezpośrednio do ściany.

Umywalka bez przelewu to taka, która właśnie nie ma wspomnianego otworu przelewowego, który zapobiega przepełnieniu umywalki wodą, poprzez jej odprowadzanie. Umywalka bez szafki to tak, której nie montujemy na żadnej szafce, zawieszona jest bezpośrednio w ścianie.

Popularne umywalki w zaciszu naszych łazienek

 

image

Ostatnio dużą popularność zyskały umywalki blatowe, które mogą być: stawiane, wpuszczane oraz montowane pod blatem. Przy tym wyborze trzeba pamiętać o właściwym dopasowaniu blatu do wagi umywalki. Najbardziej znanym typem umywalki nablatowej jest umywalka wpuszczana. Umywalka bezdotykowa znajduje zastosowanie głównie w restauracjach, punktach gastronomicznych i innych miejscach, gdzie higiena musi być na wysokim poziomie.

Umywalka bez baterii jest idealnym rozwiązaniem do małych łazienek.

W umywalce bez syfonu woda odpływa bezpośrednio do odwodnienia liniowego. Umywalki bez kranu są jednym z modeli umywalek blatowych. Umywalka bez podłączenia wody są umywalkami przenośnymi i korzystają z niej właściciele małych sklepów, kiosków i innych punktów sprzedaży, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jakiego producenta wybrać? Jakiej firmy i jaka marka umywalki jest najlepsza? Najbardziej znane firmy produkujące umywalki to umywalki KOŁO, Cersanit, ROCA.

Małe łazienki też mogą być piękne

Do małej łazienki najlepiej zamontować umywalki półblatowe, ścienne lub narożne. Uniwersalna szerokość umywalki mieści się w przedziale od 40 – 70 cm. W wielu domach, toaleta jest osobnym pomieszczeniem., dlatego też montuje się małe umywalki do wc. Pozwala to szybko i wygodnie umyć ręce bez konieczności wracania do łazienki.

 

image

Umywalka obok kabiny nie jest dobrym rozwiązaniem z powodów estetycznych. Przed montażem należy dobrze rozplanować, gdzie ma co być. Umywalkę obok drzwi można założyć, jeśli otwierają się do wewnątrz. Wielu ludzi montuje umywalki obok pralki głównie z tego powodu, żeby woda od prania miała gdzie odpływać. Niestety nie jest to dobry pomysł, gdyż nie wygląda to estetycznie. Szafka pod umywalkę jest ważnym elementem aranżacji łazienki. Przed zakupem szafki należy się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać.

Umywalki z odpływem liniowym są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jak umywalko z tradycyjnym odpływem, nie potrzeba do nich jakichkolwiek dodatkowych syfonów. Umywalka z postumentem pozwala zamaskować elementy zastosowane do podłączenia umywalki do instalacji oraz zabezpieczyć je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Równocześnie chroni on od osadzania się kurzu na rurach czy syfonie. w sprzedaży przeważnie są umywalki z baterią, jednakże można już znaleźć umywalki niepotrzebujące baterii

Umywalka z szafką wiszącą daje możliwość zachowania estetyki  i czystości w łazience. Dzięki szafce pomieścimy kosmetyki, różne akcesoria, ręczniki, środki czystości. Wiadomo małe dzieci często nie dosięgną same do umywalki, dlatego też w dużych galeriach handlowych możemy się spotkać z umywalką dla dzieci albo malutką miską ustępową. Umywalka dla niepełnosprawnych powinna być zamontowana w taki sposób, aby jej spód znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku minimum 67 – 70 cm. Wysokość blat umywalki musi znajdować się na wysokości 80 – 85 cm, z kolei dolna obudowa powinna być zainstalowana na wysokości minimum 65 cm.

Podsumowując

We współczesnym świecie powstały także umywalki dla faceta. Chodzi tu o to, iż są takie umywalki, w których nie trzeba za każdym razem regulować temperatury i natężenia strumienia wody. Jest to wygoda przy codziennych czynnościach takich, jak mycie zębów czy golenie się.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)