Udostępnij
Skomentuj

Urządzenie wielofunkcyjne - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które korzystają z dość specyficznych elektronarzędzi niezbyt często, a nie chcą tracić miejsca na ich przechowywanie. Błędem jest jednak twierdzenie, że sprzęt tego typu nie przyda się profesjonalistom – przyda się, choć tak naprawdę żadnej z funkcji nie będzie w stanie zrealizować równie ekonomicznie, co specjalistyczny sprzęt.

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne: co to takiego?

W zasadzie nazwa tego typu sprzętu jest samoobjaśniająca: są to narzędzia wyposażone w silnik elektryczny i mechanizm oscylacyjny o minimalnym wychyleniu, które zwykle nie przekracza 3°. Zakończone elementem łącznym pozwalającym na przyłączenie jednego z wielu typów narzędzi zastąpić mogą między innymi skrobaczki, szlifierki, brzeszczoty. W zależności od dołączonych akcesoriów mogą wykonać również zadania bardzo niestandardowe: od przycinania wykładzin, po usuwanie starych fug bez uszkadzania kafelków.

Elektronarzędzia wielofunkcyjne: jakie najlepsze?

O ocenie każdego z narzędzi powinien decydować stosunek jakości do ceny. Nie zawsze jednak można w prosty sposób ocenić jakość wykonania, wytrzymałość czy skuteczność pracy z konkretną końcówką roboczą.

Funkcje i akcesoria

Narzędzie wielofunkcyjne może wykonać wiele różnych prac, pod warunkiem, że zostanie doposażone w konieczne do tego celu końcówki robocze. Konieczne akcesoria do urządzeń wielofunkcyjnych obejmują między innymi tarcze szlifierskie, papiery ścierne, noże itp. Generalnie producenci dbają o to, żeby w walizce już w chwili dokonania zakupu znalazło się kilkanaście różnych końcówek, w tym nawet tak specjalistyczne przejściówki jak szlifierka do wałków. Warto jednak pamiętać, że każdy dodatkowy element to powód do podniesienia ceny, a wiele osób nigdy z niektórych funkcji nie skorzysta. Warto więc zachować umiar i zastanowić się, jakie końcówki naprawdę są potrzebne.

Moc i masa

Urządzenia wielofunkcyjne są zwykle nieduże. To dobrze, ponieważ jedną z ich podstawowych zalet ma być zawsze łatwość przechowywania. Poza tym nieduże i lekkie narzędzia pozwalają łatwiej wykonać prace tam, gdzie miejsca jest niewiele. Tym, co może zwiększyć wagę urządzenia, jest dobry akumulator. W takich przypadkach warto zastanowić się, co lepsze: ograniczający zasięg kabel z urządzeń o zasilaniu sieciowym, czy zapewniający niezależność akumulator, przez który narzędzie staje się mniej poręczne. Tu trzeba też uwzględnić moc: akumulatory zwykle są montowane w słabszych narzędziach, te najmocniejsze są zasilane z sieci, natomiast rezerwa mocy nie zawsze jest potrzebna.

Funkcje i dodatkowe akcesoria

Dodatkowe funkcje to na przykład stosunkowo rzadko stosowane podświetlenie czy przyłącze odkurzacza – czasem przydatne, czasem nie. Niektóre z tych funkcji wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów i to powoduje, że warto też uwzględnić w czasie podejmowania decyzji zakupowej inne kryterium: dostępność akcesoriów, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, bo z tym bywa różnie nawet u znanych producentów.

Marka i renoma

Urządzenia wielofunkcyjne z definicji powinny być trwałe i wytrzymałe: będą przecież używane często i nierzadko w trudnych warunkach. Może dlatego liderami rynku nie zostają w tej dziedzinie producenci z segmentu budżetowego. Wprawdzie również w ich ofertach od czasu do czasu pojawia się bardzo dobry sprzęt, ale jednak większość narzędzi wielofunkcyjnych sprzedaje kilka bardzo znanych marek ze średniej półki: Graphite, MacAllister, Makita, Bosch czy AEG oraz Fein. Renoma tych marek jest tak silna, że przyciąga nawet osoby, które pierwotnie planowały na zakup przeznaczyć mniejsze środki. 

Podstawowe zasady obsługi narzędzi wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne wymagają dość specyficznego podejścia. Trzeba pamiętać, że ich konstrukcja jest generalnie odrobinę słabsza niż sprzętu specjalistycznego – na uszkodzenia szczególnie narażone są zamki, w których umieszcza się końcówki robocze. Dlatego spora część elektronarzędzi oscylacyjnych ma pewne ograniczenia na przykład co do czasu nieprzerwanej pracy albo twardości i typu obrabianych materiałów.Przy eksploatacji tych urządzeń warto też pamiętać, że końcówki robocze nie są standaryzowane: końcówka jednej marki nie będzie najprawdopodobniej pasowała do urządzenia firmy konkurencyjnej. To znów oznacza, że w czasie podejmowania decyzji naprawdę warto przyjrzeć się wachlarzowi dostępnych końcówek roboczych. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)