Udostępnij
Skomentuj

Wady i zalety mieszkania na poddaszu - mieszkanie w stylu loftu

Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu w stylu loft, aby było ono miejscem przytulnym i funkcjonalnym?

Wbrew pozorom poddasze daje szereg możliwości. Powierzchnie znajdujące się pod stromym dachem cieszą się coraz większą popularnością. Zwłaszcza gdy jest to mieszkanie, w którym znajduje się antresola jako sypialnia.

Polecane łóżka

Z pewnością artystyczne dusze, mając możliwość wyboru: mieszkanie na parterze czy poddaszu, wybiorą drugą opcję. Podpowiadamy, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?

Jak się mieszka na poddaszu?

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu może uczynić wnętrza przytulnymi i funkcjonalnymi. Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu, aby wykorzystać jego potencjał? Współcześni deweloperzy maksymalizują całą dostępną przestrzeń, ograniczając jakiekolwiek skosy w pomieszczeniach. Mieszkania na poddaszu częściej spotykane są na rynku wtórnym, np. w starych kamienicach. Zazwyczaj mają dużą powierzchnię, którą można zagospodarować na cele mieszkalne.

Czy mieszkanie na poddaszu jest zimne? Wystarczy wykonać docieplenie, zadbać o dach oraz przygotować wentylację, aby mieszkanie na poddaszu było miejscem ciepłym. To, jak nam się będzie mieszkało na poddaszu, zależy przede wszystkim od sposobu wykończenia wnętrz oraz ich aranżacji. Pewnym wyzwaniem może być znalezienie sposobu na to, jak rozjaśnić mieszkanie na poddaszu, czy też jak urządzić loft w dostępnej przestrzeni.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Poddasze wymaga odpowiedniego podejścia do zagospodarowania przestrzeni. Mieszkanie na poddaszu - na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do aranżacji:

 • występowanie drewnianych belek konstrukcyjnych i fragmentów stropów, które mogą nadać wnętrzu przytulności, nie należy ich ukrywać - lepiej jest uczynić z nich atut podkreślający nietuzinkowy charakter przestrzeni,
 • czy przestrzeń nad sufitem została odpowiednio docieplona,
 • czy konstrukcje drewniane narażone na wilgoć (w kuchni, łazience) są właściwie zabezpieczone,
 • nie obawiajmy się słupów konstrukcyjnych, mogą one pomóc wyznaczyć różnorodne funkcje w przestrzeni otwartej (np. podział stref na kuchnię, jadalnię, salon).

Warto wiedzieć!

Mieszkania na poddaszu zazwyczaj mają drewniane elementy konstrukcyjne. W takich przypadkach instalacją elektryczną powinna zająć się profesjonalna ekipa. Nieodpowiednio przeprowadzony remont instalacji może być przyczyną wybuchu pożaru.

Sypialnia na poddaszu już sama w sobie tworzy romantyczny klimat, pełen intymnej atmosfery. Skosy oraz ewentualne okna dachowe dodają całości oryginalnego charakteru. Duże okna umożliwiają zażegnanie problemu, jak rozjaśnić mieszkanie na poddaszu. Wszelkie zakamarki w konstrukcji dają możliwość zaadaptowania ich na źródła sztucznego światła za pomocą żarówek typu LED.

Wady i zalety mieszkania na poddaszu

Z reguły ceny mieszkań na poddaszach są atrakcyjne. Warto wiedzieć, iż przestrzeni pod skosami nie wlicza się do metrażu mieszkania. Skosy mogą jednak utrudnić aranżację mieszkania - o tym także należy wiedzieć.  

Zalety i wady mieszkania na poddaszu

ZALETY

 • mieszkanie na parterze czy poddaszu - zdecydowanie na poddaszu, jeżeli cenisz sobie prywatność, wówczas masz pewność, że nikt z zewnątrz nie patrzy w okna,
 • piękne widoki roztaczające się z okien
 • przytula atmosfera,
 • styl industrialny w mieszkaniu na poddaszu to ciekawa koncepcja, poddasze jest więc idealnym miejscem dla osób zastanawiających się, jak zaaranżować loft w mieszkaniu,
 • wbrew pozorom do mieszkań na poddaszach nie trzeba zamawiać mebli na wymiar.

WADY

 • mniejsze okna mogą słabiej doświetlić przestrzeń,
 • możliwość pojawienia się zacieków przy oknie dachowym, gdy nie zostanie ono odpowiednio oprawione,
 • czy mieszkanie na poddaszu jest zimne - istnieją taki obawy w zimie, w lecie zaś może wystąpić problem zbyt wysokich temperatur,
 • mieszkanie na poddaszu - na co zwrócić uwagę: lista podstawowych kwestii została opisana powyżej,
 • podczas deszczu krople wody mogą uderzać o dach, co będzie słychać w mieszkaniu.

Jak urządzić loft?

Loft oraz styl industrialny w mieszkaniu nierozerwalnie łączą się ze sobą. Szczególnie poddasze z antresolą daje mnóstwo możliwości.

 • Jak zaaranżować loft w mieszkaniu? Wystarczy zachować odpowiedni wystrój, z prostymi meblami, posadzkami imitującymi naturalne drewno lub beton oraz cegłami na ścianie.
 • Jak urządzić garderobę w sypialni na poddaszu? Pomocna może okazać się antresola. Górną częścią będzie łóżko, dolną zaś szafy ukryte pod antresolą.

Jak urządzić loft? Kluczem do sukcesu jest połączenie prostoty i surowości wykonania. Całość ma nawiązywać do pofabrycznych mieszkań z dużą otwartą przestrzenią.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)