Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wolnowar-co-to-jest-jaki-wybrac/12254/ 2018-11-16 08:52:18.000000

Wolnowar - co to jest? Jaki wybrać?

Smażenie powideł czy gotowanie zupy to często długotrwały proces, przez który nie możemy wykonywać innych zadań. A gdyby ktoś zrobił to za nas? Z pomocą przyjdzie wolnowar! Zalety tego naczynia się nieocenione.

Każdy z nas słyszał zapewne o szybkowarze – zależy nam przecież, by przygotować potrawy szybko i smacznie. Jest to bez wątpienia bardzo pożyteczne narzędzie, co jednak z potrawami, które wymagają długiego gotowania? Domowe przetwory, wiele rodzajów zup, czy mięsny gulasz potrzebują czasu, by osiągnąć pożądany smak. Z pomocą przyjdzie nam wolnowar! Taki rodzaj garnka pomoże nam nie tylko kontrolować temperaturę oraz długość czasu gotowania. Dzięki niemu będziemy mogli także zostawić gotowaną potrawę, wyjść z domu i zająć się swoimi sprawami. Brzmi świetnie, prawa? Na pewno wiele z nas zastanawia się teraz jak dokładnie działa wolnowar. Zalety tego urządzenia można wymieniać godzinami.

Wolnowar – co to jest?

Wolnowar to po prostu narzędzie AGD, które pozwala nam przygotowywać potrawy w niskiej temperaturze (poniżej 100 stopni Celsjusza). Wolnowar składa się najczęściej z elektrycznej obudowy, w której wnętrzu umieszczone jest kamienne lub ceramiczne naczynie. Tak skonstruowane wnętrze naszego elektrycznego garnka można bez problemu myć w zmywarce. Choć pewnie niewiele z nas słyszało o tym urządzeniu, warto odpowiedzieć jeszcze na pytanie przez zakupem wolnowaru – jak działa to urządzenie?

Slow cooker, bo z taką nazwą również możemy się spotkać, umożliwi nam przygotowanie zdrowych posiłków – gotowanie w niskiej temperaturze pozwoli na zachowanie wartości odżywczych i witamin, które możemy stracić podczas tradycyjnych metod obróbki żywoności. Niskie temperatury grzania (zwykle ok. 80 stopni) sprawiają, że przygotowany przez nas posiłek nie przypali się i nie wykipi. Taki rodzaj narzędzia AGD pozwoli nam utrzymać kuchnię w czystości, a gotowane mięso czy warzywna na pewno nie będą spalone. To gwarancja bezpieczeństwa decyduje o popularności wolnowaru – wiele osób nastawia urządzenie przed wyjściem do pracy czy pójściem spać. Tym bardziej, że większość wolnowarów dużych wyposażona jest w 10 – godzinny tryb pracy.

Wolnowar – jak gotować?

Wybierając gadżety kuchenne coraz częściej wybieramy wolnowar. Jak działa to urządzenie? Praca wolnowaru polega na utrzymywaniu niskiej temperatury poprzez czasów podgrzewanie kamionkowego lub ceramicznego wnętrza. Wolnowar jest najczęściej wykorzystywany do przygotowania potraw wymagających długiego czasu gotowania. Bez problemu za jego pomocą przygotujemy tradycyjne potrawy takie jak gołąbki czy mięsny gulasz. Wolnowar świetnie sprawdzi się także podczas przygotowywania powideł, czy przecierów.

Wolnowar napełniamy do ¾ wysokości. W wolnowarze możemy bez problemu przygotować dania jednogarnkowe. Do warzyw i mięsa możemy dodać ryż czy kaszę, pamiętajmy jednak by zrobić to na ok.40 – 60 min. przed zakończeniem gotowania. Podczas gotowania nie musimy mieszać, czy dolewać wody. Urządzenie nie wydziela także pary. Wszystko robi się samo.

Dostępne na rynku urządzenia wyposażone są w dodatkowe opcje. Niektóre modele posiadają funkcję utrzymywania ciepła, dzięki czemu nasze potrawy nie ostygną, niektóre wolnowary posiadają opcję przypiekania żywności. Wolnowar funkcja auto pozwoli nam przygotować posiłek podczas naszej nieobecności – wystarczy, że przed wyjściem z domu nastawimy odpowiedni tryb pracy. Niektórymi z urządzeń możemy sterować zdalnie, za pomocą aplikacji dostępnej na smartfony.

Zakup wolnowaru – jaki wybrać model?

Choć zasada działania wszystkich wolnowarów jest taka sama, na rynku dostępne są modele wyróżniające się pewnymi określonymi cechami. Wolnowar z misą ceramiczną czy kamionkową nie będzie wpływał na smak przygotowywanych potraw. Większość modeli wyposażona jest w dwa tryby grzania (low i high), zdarzają się także modele wyposażone w funkcję warm, której zadaniem jest jedynie utrzymanie naszej potrawy w cieple.

Dostępne na rynku wolnowary są także energooszczędne. Urządzenie zużywa mało prądu, co jest spowodowane przede wszystkim niskimi temperaturami pracy. Na zużycie prądu wpływa także zastosowanie kamiennych lub ceramicznych mis, które długo trzymają ciepło. Większość urządzeń jest niewielkich rozmiarów, dlatego też nie będziemy mieć problemu, by zmieścić je nawet w najmniejszej kuchni. Pamiętajmy jedynie o sprawdzeniu pojemności misy – urządzenia o pojemności 2,4 litra świetnie sprawdzą się w przypadku dwuosobowej rodziny, w przypadku większej ilości domowników lepiej wyprać wolnowary o pojemności od 4 do 6 litrów.

Wolnowar to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych i ceniących wygodę. Świetnie sprawdzi się także w przypadku osób przykładających wagę do zdrowego trybu odżywania – dzięki gotowaniu w stylu slow będziemy przyswajać więcej witamin i mikroelementów. Wolnowar to urządzenie bezpieczne, które pozwoli na przygotowywanie posiłków podczas naszej nieobecności w domu. To wielofunkcyjne narzędzie, które właściwie przygotuje posiłki za nas.

 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni