Udostępnij
Skomentuj

Wykrętak do szpilek - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Nie raz i nie dwa zdarzy się, że różnego rodzaju szpilki, śruby czy inne przedmioty utkną i nie sposób ich normalnie, mechanicznie wyciągnąć. Istotną rolę odgrywa tutaj przede wszystkim chęć uratowania danego przedmiotu i próba szczególnej wagi wyciągnięcia niechcianego sprzętu, gdy potrzebujemy zachować jak największy rozmiar zniszczeń. Dlatego warto zastanowić się jak wybrać odpowiednie narzędzie do usuwania zakleszczonych szpilek i innych tego typu narzędzi oraz jak się nim posługiwać.

Czym wyciągać szpilki?

Jednym z najważniejszych narzędzi jest wykrętak do szpilek, który doskonale usuwa je z otworu nie powodując przy tym  zniszczeń. Jednak nie tylko to narzędzie nadaje się do usuwania urwanych pozostałości po śrubach czy szpilkach właśnie. Możemy próbować usunąć je obcęgami, jednak może to z łatwością uszkodzić urządzenie czy otwory, które zrobiono na delikatne szpilki czy konkretne śruby.

Czym są wykrętaki przeznaczone do usuwania szpilek?

Są to specjalne wiertła o wyglądzie kluczy z pokrętłem poziomym, które wsuwa się pomiędzy obręcz a szpilkę czy śrubę. Służą do usuwania starych szpilek, których nie można odkręcić w żaden inny sposób, jak tylko poprzez rozwiercenie otworu, a które delikatnie wystają poza obrys otworu. Co ważne, wykrętaki mogą służyć także do śrub czy nakrętek, ale także śrub imbusowych oraz innych tego typu elementów łączących. To wysokiej jakości narzędzia, które można używać zarówno w warsztatach – zwłaszcza samochodowych, mechanicznych – jak i w domu, gdyż uniwersalne rozmiary pozwolą na funkcjonalne zastosowanie. Jak zatem zdefiniować zerwaną szpilkę? Jest to taki rodzaj szpilki, który w sposób niemożliwy do mechanicznego wyciągnięcia zalega w otworze. Efektem wyciągnięcia siłowego szpilki byłoby zniszczenie materiału zewnętrznego lub wewnętrznego, a co za tym idzie także uszkodzenie całego urządzenia. Co ważne, jest to niezwykle niekorzystne w przypadku samochodów osobowych i ich maszynerii, która w większej mierze opiera się właśnie na tego rodzaju łączeniach, których zniszczenie mogłoby się skończyć całkowitym defektem danej części, a w efekcie narazić właściciela na duże koszty.

Jak działa wykrętak do szpilek, śrub i nakrętek?

Wystarczy skupić się na odpowiednim dokręceniu końcówki szpilki pomiędzy dwa elementy wykrętaka, aby w sposób nieinwazyjny dla całości materiału wyciągnąć go stosując siłę odwrotną do kierunku wbicia. Dzięki odpowiedniemu punktowi przyłożenia nie potrzebujemy dużej siły, by ruszyć szpilę i nie uszkadzać przy tym poszycia urządzenia, w którym takie łączenie się znalazło.

Jak dobrać odpowiedni wykrętak?

Szukając wykrętaków do szpilek i śrub musimy pamiętać, by był to produkt dopasowany do przedmiotu, z którym pracujemy. Nie możemy bowiem próbować usunąć szpili za pomocą gwintowanych odwrotnie wykrętaków, typowych dal dużych śrub imbusowych. Co dalej? Zwróćmy uwagę na materiał, a więc na stal, z jakiej wykonano wykrętaki. Powinna być wytrzymałą i silna, by nie pęknąć w momencie, gdy to na niej skupi się cała siła wyciąganego przedmiotu. Ważne, byśmy zwrócili uwagę na rozmiar, by siła zacisku nie pozbawiła szpili kawałka wystającego poza obrys otworu. Musi być to zatem coś idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Warto zaopatrzyć się w kilka wykrętaków, by mieć pewność, że to, czego używamy będzie służyło właśnie to takich celów. Ostatnim elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest firma jaką przypasowujemy do wykrętaków. Warto poszukać takich firm jak wykrętak do śrub, szpilek i nakrętek yako, który gwarantuje nam wysoką jakość i korzystną cenę.

Wybór odpowiedniego wykrętaka do szpilek i innych elementów zalegających w otworze nas interesującym jest niezwykle ważny, by móc cieszyć się idealnym produktem i wysoką jakością działania. Obok rozmiaru odpowiednio dobranego do wielkości szpili oraz materiałów, by zapobiegać pęknięciom, musimy pamiętać także o stosunku jakości do ceny, by nie przepłacać i mieć to, na co liczyliśmy, czyli szybką i wygodną pomoc w usunięciu starej szpili.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)