Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wyspa-kuchenna-alternatywa-dla-stolu-kuchennego/12136/ 2018-11-09 10:10:43.000000

Wyspa kuchenna – alternatywa dla stołu kuchennego

Wyspa kuchenna jako stół? Tak! To bardzo praktyczna opcja, którą możesz zrobić także u siebie. Dowiedz się jak!

Jak wygląda wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to dodatkowy blat i szafki, które są przymocowane do podłogi, poza ciągiem innych mebli. Taka wyspa najczęściej stawiana jest na środku kuchni, tak aby można było z niej wygodnie korzystać.

Polecane stoły kuchenne

Dzięki niej, zyskujemy dodatkowe miejsce robocze, ale również używamy wyspy kuchennej jako stołu. Na wyspie możemy również zamontować płytę grzewczą lub zlew, choć najczęściej jednak zostawia się ją bez tych elementów.

Warto wiedzieć!

Wyspa kuchenna – jak ją urządzić? Wyspa kuchenna z miejscem do siedzenia to bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie. W takich momentach, często dzieli się ją na dwie części – jedną zabudowuje się szafkami, a na drugiej pozostawia się sam blat, zostawiając pod spodem miejsce na nogi, tak by jak najwygodniej korzystać z wyspy kuchennej jako stołu. Niektórzy również robią dwa poziomy, przez co zamiast wysokich hokerów można użyć tradycyjnych krzeseł. Czasem też można spotkać wyspę kuchenną z wysuwanym blatem, który również pełni rolę stołu.

Gdzie sprawdzi się wyspa kuchenna? Na pewno mała kuchnia w bloku, gdzie po prostu nie będzie na nią miejsca nie będzie dobrym wyborem. Wyspa kuchenna idealnie pasuje do nieco większych pomieszczeń, które swoim kształtem są zbliżone do kwadratu, a nie prostokąta. Takie wyposażenie najlepiej sprawdza się, gdy chcemy połączyć kuchnię z salonem i w dość neutralny sposób oddzielić obie strefy.

Jaką wysokość powinna mieć wyspa kuchenna?

Odpowiednie wymiary, a zwłaszcza wysokość to bardzo ważna część planowania kuchni, ponieważ wybierając za małe, może się okazać to zupełnie niepraktycznym rozwiązaniem. Wysokość wyspy, ze względów estetycznych, powinna być taka sama jak innych szafek kuchennych, czyli od 85 do 90 centymetrów. Jednak, zdecydowanie częściej wyspa jest wyższa. Dlaczego? Przy wyższym blacie można ustawić hokery (czyli krzesła barowe), dzięki czemu można zyskać wyspę kuchenną z miejscem do jedzenia.

Gdy zależy nam na wysokiej wyspie, można ją podzielić na dwie części o różnej wysokości – takiej, która będzie identyczna jak reszty mebli w kuchni oraz takiej, która będzie dla nas najbardziej komfortowa. Do wyboru mamy:

  • Blat o wysokości od 100 do 110 centymetrów oraz krzesła barowe o wysokości od 80 do 85 centymetrów.
  • Blat o wysokości od 90 do 100 centymetrów oraz krzesła barowe o wysokości od 70 do 75 centymetrów.

Tyle, jeśli chodzi o wysokość, teraz warto omówić na jaką szerokość wyspy kuchennej się zdecydować. Potrzebnych jest tu kilka wyliczeń matematycznych. Mając szerokość (i/lub długość) całego pomieszczenia maksymalną szerokość wyspy możemy obliczyć tak: szerokość/długość pomieszczenia – głębokość szafek po obu stronach wyspy (2 x 60 cm) – przejście obok szafek (2 x 80 cm). Otrzymany wynik to szerokość wyspy, jednak należy pamiętać, że funkcjonalność zapewnia nam blat o minimum 80 centymetrach.

Czy wyspa kuchenna jest droga?

Ponieważ wyspa kuchenna składa się z takich samych mebli, które zostały użyte w reszcie pomieszczenia ciężko określić czy jest droga czy nie. Wszystko zależy również od jej wymiarów. Zakładając, że wyspa kuchenna będzie używana jako stół i porównując ceny tych dwóch mebli, korzystniej nam wyjdzie standardowy stolik.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym wręcz wymaga od nas ładnego oddzielenia tych dwóch stref. Bardzo często, przy tak dużych inwestycjach jak budowanie domu od podstaw, koszty wyspy kuchennej są wręcz niezauważalne. Stąd taka ogromna popularność tego rozwiązania.

Jakie krzesła do wyspy kuchennej wybrać?

Decydując się na takie rozwiązanie, warto się zastanowić jak wybrać hoker do kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mogą się różnić nie tylko wygodą (tapicerowane lub plastikowe siedziska), ale również funkcjonalnością (jedne mają regulowaną wysokość, a drugie nie). Pierwszym krokiem przy wyborze hokera kuchennego powinno być określenie jego wysokości – ten parametr zdecydowanie zawęzi nam wybór.

Kolejnym krokiem jest określenie stylu naszego pomieszczenia, jak i całego mieszkania czy domu. Skonkretyzowanie wyglądu jeszcze bardziej zawęzi nam wybór, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie łatwiejsze. Przecież do innej kuchni dobierzemy hoker z kołatką, który będzie pasować tylko do stylu glamour czy eklektycznego, a do zupełnie czegoś innego dobierzemy metalowe, kolorowe krzesło z ażurowej konstrukcji.

Prawda jest taka, że największy wybór krzeseł barowych mamy w popularnych stylach, takich jak skandynawski czy nowoczesny. Na kolejnych miejscach stoi kuchnia w stylu industrialnym i minimalistycznym. A całe zestawienie zamykają style rustykalne i prowansalskie.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni