Udostępnij
Skomentuj

Zabierak czołowy - jak wybrać Jaki najlepszy?

Zbieraki w toczeniu są niezwykle potrzebne, by w sposób nieszablonowy zagwarantować możliwość pracy na wrzecionowatych przedmiotach montowanych poza osią. Warto jednak skupić się w szczególny sposób na doborze odpowiednich elementów do całego układu, by zagwarantować sobie skuteczne toczenie wybranych elementów. Ważne jest nie tylko dobranie materiału zabieraka, ale także jego wielkość, grubość oraz dopasowanie kształtem do tokarki. Zatem jak wybrać zabierak czołowy?

Czym jest zabierak i jakie rodzaje występują?

Nie jest prosto odpowiedzieć na pytanie czym jest zabierak bez wyjaśnienia jak działa schemat toczenia. Jeśli bowiem rozmawiamy o zabieraku czołowym, to musimy swoje oczy skierować w kierunku toczenia, skrawania i frezowania. Są oczywiście zabieraki wykorzystywane np. w schematach budowy kos spalinowych czy w bębnach pralki, gdzie odpowiadają za obrót danego elementu (odpowiednio sprzęgła czy bębna), ale zbierak czołowy jest jednym z elementów wykorzystywanym do obróbki materiałów za pomocą tokarki  czy frezu. Generalnie w tym samym obrębie działania możemy wyróżnić:

  • Zabierak tokarski, tzw. sercówka, który służy do montowania skrawanego czy toczonego detalu w kłach nieruchomych przy założeniu, że dany przedmiot jest skrawany na dwóch kłach.
  • Zabierak czołowy, który stosowany jest zamiennie z zabierakiem tokarskim. Jest on stosowany oczywiście w obróbce detalu montowanego na dwóch kłach poza osią, ale wówczas, gdy jeden z kłów jest kłem obrotowym.

Jak dobrać dobry zabierak czołowy?

Zabierak tokarski do drewna czy zabierak czołowy należy dobierać w sposób szczególny, uwzględniając materiał obrabiany oraz rodzaj obrabiarki, a także specyfikę pracy. Zabierak czołowy, bo o nim tu mowa, powinien być dobrany dokładnie do rodzaju materiału i sposobu pracy obrabiarki, ale także do kształtu, jaki miałby przyjąć oraz w wielkości, o jakiej mowa. Wszystko zależy od specyfikacji maszyny i w dużej mierze będzie sprawą indywidualną. Wystarczy jednak niewłaściwie dopasować zabierak czołowy z kłem, aby przekonać się, że wpływa to negatywnie na wynik obróbki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jaki jest najlepszy zabierak czołowy? Nie zawsze chodzi o firmę zabieraka. Choć warto zwrócić uwagę na wytrzymałość i grubość materiału. Rzecz jasna nie może on być zbyt gruby, ale precyzyjne wykonanie elementu, a za takie uchodzą zabieraki czołowe dobrych producentów, pozwoli na idealne przyleganie do wrzeciona. Tymczasem złe, nie pozwoli na spasowanie rowków. Co więcej, trudniej będzie znaleźć rozwiązanie jak odkręcić tego typu zabierak. Warto zatem pomyśleć nie tylko o cenie, ale i o jakości. Co ważne, liczy się także materiał, z którego wykonano zabierak czołowy hydrauliczny czy innego rodzaju. Większość dobrej jakości zabieraków wykonywana jest ze stali nierdzewnej, trudnej do odkształcenia. Jednak czasami, w mniejszych rozmiarach, możemy spotkać także zabieraki aluminiowe.

Problemy z niewłaściwymi zabierakami

Warto zwrócić uwagę, że zabieraki i sposób toczenia czy skrawania danego materiału z ich pomocą jest działaniem poza osią, dlatego warto byłoby poszukać specjalnych zabieraków czołowych ze sprzęgłem. Działa ono hamująco i pozwala na uratowanie detalu oraz narzędzia, gdy opory skrawania stają się zbyt duże. Jakość zabieraka ma tutaj kolosalne znaczenie jeśli chodzi o precyzję, gdyż obróbka poza osią ma tendencję do delikatnego zmieniania płożenia w trakcie wykonywania skrawania. Jeśli więc liczymy na każdy detal i szczególnie zależy nam na jakości każdego materiału, musimy wziąć pod uwagę zakup jak najlepszego modelu zabieraka czołowego.

Już wybór właściwego zabieraka jest niezwykle ważną decyzją, gdyż ma znacznie w jakości ostatecznego materiału. Warto uzmysłowić sobie, że chodzi tu o detale i szukać takich rozwiązań, by dobrać najlepszy zabierak czołowy do odpowiedniego zadania. Z pewnością trzeba zatem znać cały proces oraz schemat maszynowy, by odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie jaki zabierak czołowy jest najlepszy oraz z jaką firmą go utożsamiać. Jak zwykle jednak wszystko bierze się z wiedzy oraz niezbędnego w tym wypadku doświadczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)