Udostępnij
Skomentuj
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/zabierak-do-kosy-spalinowej-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12709/ 2018-12-13 09:09:36.000000

Zabierak do kosy spalinowej - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wysoka jakość wykończenia oraz niezawodność – tak określa się zwykle kosy spalinowe dobrej produkcji, które potrafią być sprawne przez długie tygodnie. Jednak z drugiej strony czasami zdarza się, że w mechanizmie rozrusznikowym kosy pojawia się drobny zgrzyt, który powoduje opór w szarpaku. To zwykle znak, że awarii uległ zabierak, który umiejscowiony jest wewnątrz mechanizmu. Gdzie jest zamontowany i jak działa? Na czym polega jego zadanie i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? I w końcu, jak się do tego zabrać?

Gdzie znajdę przyczynę?

Zabieraki znajdują się w wielu różnych mechanizmach, np. w tokarkach, a służą tak do przytrzymywania detalu wrzecionowatego poza osią, który ma być poddany skrawaniu poprzez wprawianie go w ruch. Podobny mechanizm działania dostrzeżemy w zabieraku w bębnie pralki, który umożliwia jego obrót i mieszanie ubrań. Dlatego nie ma zaskoczenia, że zabierak, o którym mówimy, a więc zabierak do kosy spalinowej nac jest umiejscowiony na płytce metalowej w mechanizmie szarpaka.

Jak działa zabierak w kosie spalinowej?

Jest to element podwójny montowany na płytce metalowej – często sam także metalowy, choć zdarzają się także zabieraki z tworzywa sztucznego – który ma za zadanie umożliwić ruch obrotowy końcówki danego elementu napędzającego wraz z uchwytem. Jest więc mocowany bezpośrednio (choć poprzez płytkę) do mechanizmu napędzającego. W wyniku ruchomości tej części szarpak może się przesuwać, a silnik otrzymać niezbędny zapłon, co z kolei wprawi w ruch wirnik i uruchomi kosę spalinową. Oczywiście o ile do silnika dostarczone zostanie odpowiednio wcześniej paliwo z olejem.

Na co zwracać uwagę przy wymianie i kupnie nowego zabieraka?

Zabierak jest więc może niepozornym, ale ważnym elementem całej kosy spalinowej i nie może się bez niego obejść żaden taki produkt. Czasami jednak zdarza się, że kosa przestaje działać, a po rozebraniu jej zewnętrznej obudowy okazuje się, że uszkodzeniu uległy właśnie zabieraki. Ich wymiana nie jest najbardziej kłopotliwa, jednak należy mieć choć delikatne pojęcie o sposobie działania. Przede wszystkim jednak należy wybrać właściwy model. Jak zatem zdecydować się na najlepszy zabierak do kosy spalinowej i jaką firmę wybrać? Przede wszystkim firma nie ma aż takiego znaczenia, choć oczywiście warto byłoby podążać za skutecznością, a więc wybrać taką, która gwarantuje wysoką jakość za rozsądną cenę. Po pierwsze jednak należy skupić się na materiale. Nawet jeśli do tej pory używano zabieraków plastikowych, to radzi się zmienić je na zabieraki metalowe. Oczywiście konkretne modele mogą nie być dopasowane do tego typu rozwiązania, a zatem należy wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z którego wykonano zabieraki, ale także model, do jakiego mogą pasować. Po drugie, warto wiedzieć, że wymienia się całą płytkę, a więc tylko takich elementów należy szukać. Po trzecie, należy zwrócić uwagę rzecz jasna na ich wielkość, gdyż mogą być niewłaściwie dopasowane.

Jak wymienić zabieraki sprzęgła kosy spalinowej?

Wymiana musi zacząć się od wykręcenia płytki wraz z uszkodzonymi zabierakami. Należy zablokować tłok i ściągnąć całą płytkę. Następnie osadzamy nową płytkę i mocujemy zaciski z drugiej strony, a następnie przykręcamy całość śrubą. Wówczas można zwolnić tłok i spróbować pierwszych rozruchów. Pamiętajmy, że śruba magnesowa może zostać uszkodzona, dlatego należy robić to delikatnie. Teoretycznie można wymieniać tylko zabieraki, gdyż są one mocowane na zatrzaski, jednak w praktyce i tak zakup musi zawierać płytkę, więc nie ma to w związku z tym większego sensu. Warto przypomnieć, że cała operacja musi być wykonana bardzo dokładnie i delikatnie, by nie uszkodzić wału.

Zabieraki w kosiarkach spalinowych czy kosach są niezwykle istotnym elementem szarpaka i ich awaria unieruchamia te urządzenia. Należy wówczas zakupić nowy element i wymienić go samodzielnie, gdyż nie powinno nastręczyć to większych trudności osobom o najmniejszej wiedzy mechanicznej. Warto jednak zwrócić uwagę, by zabieraki były wykonane z dobrych materiałów, a ich montaż odbył się dokładnie tak, jak powinien. Muszą być rzecz jasna także dopasowane do modelu. Wówczas będziemy w stanie samodzielnie naprawić kosę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni