Udostępnij
Skomentuj

Zabierak do pralki - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zabieraki to nie tylko urządzenia służące do obróbki elementów na tokarce czy frezarce, ale także specjalne miejsce w bębnie pralki, które umożliwia jego ruszanie się, a więc i gwarantujące czystsze ubrania. Jednak czasami i on się psuje, a my stajemy przed trudnym zadaniem – wymianą oraz zakupieniem nowego zabieraka. Warto zatem zastanowić się jaką rolę pełni, do czego jest potrzebny oraz w jaki sposób wybrać nowy i skutecznie go zamontować.

Po co zabierak w pralce?

Niewiele osób wie, że zabierak w pralce jest plastikowym (lub materiałowo sztucznym) przedmiotem, który znajdować się musi w każdej pralce. Dokładnie umiejscowiony jest w bębnie. Zabierak do pralki pojawia się w pralkach Whirpool, Indesit, Beko, Electrolux i wielu innych, gdyż jest niezbędnym elementem całości pralki i gwarantuje jej prawidłowe działanie. Jego inną nazwą jest mieszak, a ma to związek z jego działaniem.

Jak działa zabierak bębna do pralki?

Przede wszystkim bowiem stworzono go, by mieszał zawartość bębna, a więc nasze ubrania. Po co? Ciągłe przerzucanie ubrań pozwala na nietworzenie się z nich jednolitej „bryły”, którą trudniej byłoby doprać. Tarcie tkaniny o tkaninę oraz zmienianie pozycji ubrania pozwala na dotarcie do najbardziej schowanych zakątków ubrania, a co za tym idzie także lepsze usunięcie brudu oraz dokładniejsze wypłukanie ubrania. Służy także skuteczniejszemu wysuszeniu go w trakcie wirowania. Słowem, dzięki zabierakowi detergenty, których używamy mogą dotrzeć w każdy zakątek ubrania i wyczyścić każdą jego powierzchnię.

Dbanie o mieszak zabierak bębna do pralki

Warto przy okazji opowiedzieć sobie jak dbać o ten element bębna, by nie musieć stawać przed wyborem zastępczego elementu. Otóż przede wszystkim zabierak powinno się chronić przed ostrymi przedmiotami. Warto zatem opróżniać kieszenie i wkładać do pralki tylko puste ubrania. Dobrze byłoby zamykać wszelkie zamki błyskawiczne, by zabierak bębna do pralki Amica, Mastercook czy Electrolux nie uległ uszkodzeniu. Jeśli pierzemy sztywną odzież czy buty, warto zamykać je w specjalnie do tego przygotowanych workach. Pamiętajmy, że dbanie o zabieraki w pralce to przede wszystkim dbanie o nasze ubrania, gdyż uszkodzony element może je podziurawić.

Jak wymienić zabierak krok po kroku?

Jeśli już jednak zdarzyło się, że zabierak w pralce jest uszkodzony, należy go wymienić. Nie jest to zbyt trudne. Po pierwsze należy wybrać taki sam produkt, jaki mieliśmy. W tym celu należy dokładnie sprawdzić oznaczenia producenta i samodzielnie wybrać model, który będzie wykonany z trwałego materiału sztucznego. Nie warto szukać zamienników tanich i niesprawdzonych, gdyż może skończyć się to jeszcze gorzej. Istotną rolę odgrywa także rozmiar zabieraka w trakcie jego wymiany w pralce. Musi idealnie pasować. Jeśli mamy już wybrany produkt, należy zdemontować stary, popsuty zabierak bębna. Trzyma się on zwykle na plastikowych hakach, które należy umiejętnie podważyć. Czasami zabieraki są przymocowane śrubami, wówczas należy je odkręcić i przykręcić w ich miejsce nowe. Nie jest to czynność skomplikowana i bez trudu wykonamy to samodzielnie, bez pomocy fachowca. Plastikowe haki należy umieścić podobnie jak w pozycji startowej i nasunąć na nie zabierak. Powinniśmy usłyszeć charakterystyczny klik wskakującego na miejsce tworzywa. Warto sprawdzić czy zabierak trzyma się jak należy oraz przepuścić jeden program pralki na sucho, by sprawdzić, czy zabierak pod wpływem drgań i ruchów nie pęknie czy nie oderwie się. Jeśli nie, pralka jest naprawiona i możemy przystąpić do normalnego jej używania.

Ważną czynnością w przypadku zabieraków w bębnie pralki jest zapoznanie się z mechanizmem działania oraz umiejętne dobranie nowego modelu. Warto kierować się sprawdzonymi firmami i nie szukać tańszych zamienników. Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż zabierak w pralce jest dość prosty do wymiany i nie wymaga wzywania fachowca, a zatem nie będzie generowało zbyt dużych kosztów. Nie ma się czego bać!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)