Udostępnij
Skomentuj

Zabierak gwintowników - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wysokiej jakości zabierak jest niezwykle potrzebny, by maszyna tokarska mogła profesjonalnie działać. Czasem jednak zabierak jest także potrzebny w innym maszynach czy urządzeniach, a przykładem niech będzie chociażby pralka. Warto zatem zastanowić się jak wybrać zabierak do takiego potrzebnego przedmiotu, jakim jest gwintownik. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze? Sprawdźmy to!

Czym jest zabierak?

Zabierakiem nazywamy kilka przedmiotów o różnych funkcjach, jednak nadrzędną jest przede wszystkim wprawianie w ruch danego przedmiotu, by uzyskać kołowe, równomierne obracanie się przedmiotu wokół własnej osi. Możemy znaleźć zabieraki w pralkach, gdzie stanowią o jakości obrotu bębna pralki, a w konsekwencji o skuteczności prania, ale także w maszynach tokarskich, gdzie służą do toczenia długich elementów stożkowych, które montuje się na kłach, a nie na kle i uchwycie. Jednak zabierakiem, na którym dziś się skupimy jest dobry zabierak gwintowników, który można wykorzystywać do – jak sama nazwa wskazuje – gwintowania otworów w drewnie.

Jak działa zabierak?

Zabierak do gwintownika jest elementem łączącym sam gwintownik z pokrętłem. Umożliwia on ruch końcówki poprzez przekładnię. Jest zamontowany na drugim końcu tego urządzenia i właśnie do niego dobiera się odpowiednie pokrętła. Służą one wprowadzaniu w ruch zabieraka, który w ten sposób umożliwia nawiercenie gwintu w danym materiale, głównie drewnie. Dlatego dobrze dopasowany zabierak jest niezwykle istotnym elementem tak w gwintownikach ręcznych, jak i w gwintownikach mechanicznych, automatycznych. Zabierak ma więc za zadanie zblokować dane urządzenie, dane przedmiot, by mógł podlegać dalszym obrotom, ale już w sposób kontrolowany. To skuteczne urządzenie, które w zależności od przeznaczenia, może służyć do gwintowania czy toczenia, dzięki umożliwieniu przełożenia obrotu danego urządzenia na całą oś skrawanego czy gwintującego przedmiotu.

Jak wybrać dobry zabierak?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego urządzenia to po pierwsze powinniśmy zastanowić się czy mamy do czynienia z gwintownikiem ręcznym czy mechanicznym. Inne bowiem powinniśmy brać pod uwagę parametry zabieraka w przypadku działania ręcznego, a inne w przypadku działania mechanicznego. Kolejnym punktem jest dopasowanie wielkości zabieraka. Musi być doskonale dopasowany do gwintownika, gdyż w przeciwnym razie nie ma możliwości, by udało się skutecznie nawiercić gwint w danym materiale. Kolejny punkt jest niezwykle istotny, a dotyczy materiałów, z jakich wykonano zabierak. Nie kupujmy zabieraków plastikowych czy z tworzywa sztucznego, tak jak dzieje się to w przypadku bębnów pralki. W tym wypadku naprężenia są zbyt duże i zabierak gwintownika musi być wytrzymały.

Jakie materiały wybrać?

Zwykle preferuje się produkty ze stali nierdzewnej, jednak można także spotkać się z aluminiowymi zabierakami do gwintowników. Istotne jest, by zabierak był funkcjonalnie dopasowany do tego, w jakich warunkach będzie musiał pracować. Wszystko oczywiście zależy od tego jakiego rodzaju zabieraka użyjemy oraz w jaki sposób będziemy z niego korzystali. Warto jednak zadbać o wysoką jakość materiałów, gdyż wpływa to bezpośrednio na jakość gwintowanego narzędzia. Ostatnim aspektem jest także kształt. W przypadku zabieraków do gwintowników zwykle używa się zabieraka kwadratowego, jednak nie jest to  regułą. Radzimy zwracać uwagę jaka firma wyprodukowała zabierak i szukania najlepszej jakości i najkorzystniejszej ceny.

Nie ma wątpliwości, że jakość odgrywa w przypadku zabieraka do gwintownika szczególną rolę. Dzieje się tak dlatego, że to na nim spoczywa obowiązek z jednej strony „zadbania” o materiał, który unieruchamia, a z drugiej umożliwić pracę maszyny gwintującej. Ważne, by umieć dopasować odpowiedni rodzaj zabieraka do gwintownika i sprawić, że urządzenie będzie pracowało sprawniej. Wystarczy jednak zwrócić szczególną uwagę na kształt oraz jakość materiałów, z jakich go wykonano, by kupić odpowiedni, dobry zabierak i cieszyć się skutecznym wyborem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)