Udostępnij
Skomentuj

Zabierak ze sprzęgłem - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zabieraki to dziś powszechnie wykorzystywane produkty do skrawania i toczenia, generalnie do obróbek tokarskich i skrawania CNC. Ważną rolę w całym procesie odgrywa ich jakość, jeśli jednak nie wiemy zbyt wiele o rodzajach zabieraków oraz o tym jak one działają, nie możemy dokonać dobrego wyboru. Warto zatem postawić sobie pytanie czym jest zabierak, jak wybrać najlepszy model zabieraka ze sprzęgłem oraz jaki zabierak będzie dobry do konkretnego zakresu prac. Spróbujemy na te pytania odpowiedzieć.

Czym jest zabierak?

Odpowiadając na to pytanie nie można skupić się na jednym przedmiocie. Nawet w kwestii toczenia istnieją różnego rodzaju zabieraki, które służą do różnego rodzaju czynności skrawania czy gwintowania. Warto wspomnieć przy okazji, że zabieraki występują także w bębnach pralek czy sprzęgłach do kosy spalinowej lub klimatyzacji.

Jakie są rodzaje zabieraków w obróbce elementów?

Podstawowym podziałem zabieraków jest zabierak czołowy oraz zabierak sercowy. Jeden z nich utrzymuje służy do montażu detalu w kłach nieruchomych podczas procesu toczenia. Drugi natomiast, zabierak czołowy, wykorzystuje się, gdy jeden z kłów jest kłem obrotowym. Najogólniej rzecz ujmując są to produkty służące do przekazania momentu obrotowego napędu, by wykonywać skuteczne i nieskrępowane frezowanie czy toczenie z dokładnością milimetrową. Stosuje się je zwłaszcza w przypadku długich, wrzecionowatych przedmiotów. Jednak zabierak jest elementem zewnętrznym względem tokarki, a więc i może powodować przesunięcia w skrawaniu. Poza tym wykorzystuje się także zabieraki ze sprzęgłem, które są głównym tematem tego poradnika oraz zabieraki do gwintowników.

Nieco więcej o zabieraku ze sprzęgłem

Zabierak ze sprzęgłem formalnie nie różni się zbyt wiele od klasycznego zabieraka tokarskiego. Jednak w rzeczywistości jest jego zmodyfikowaną, lepszą wersją. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że popularne oprawki ze sprzęgłem, tzw. przeciążeniowym, przeznaczone są do uchwytów: bez kompensacji osiowej lub z kompensacją osiową. Czemu to tak ważne? Sprzęgło to działa bowiem jak ochrona i zabezpiecza dane narzędzie przed uszkodzeniem jeśli opory skrawania wzrosną w sposób przekraczający dopuszczalne normy. Często zdarza się to np. w trakcie gwintowania ślepych otworów. Dlatego zabierak do gwintownika ze sprzęgłem jest dodatkowym sposobem na zabezpieczenie skrawanego materiału.

Jak wybrać najlepszy zabierak ze sprzęgłem?

Przede wszystkim należałoby się zastanowić czy zabierak ze sprzęgłem ma być montowany w pozycji unieruchomionej czy ruchomych kłów. Wówczas wybór należy dostosować pod kątek kształtu danego materiały. Po drugie warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości materiały. Zwykle stosuje się do tego wyspecjalizowaną stal nierdzewną, czasami – głównie do mniejszych elementów – można spotkać także wysokiej klasy aluminium. Nie należy korzystać z zabieraków z tworzyw sztucznych w tym miejscu. Skoro jednak zabieraki nie są umieszczane w osi, mogą powodować delikatne odchyły.

Czy firma ma znaczenie?

Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość i zadać sobie pytanie jaką firmę wybrać. Nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze, a wybierając zabieraki warto kierować się dwoma kryteriami – jakością oraz ceną. Dlatego najlepsze połączenie – idealne proporcje między ceną i jakością – wskazują na produkt, któremu możemy w zupełności zaufać. Warto szczegółowo dobrać rozmiar, by nie mieć później problemów z niedokładnościami w skrawaniu. Pamiętajmy, że istotą działania zabieraków jest przekazywanie momentu obrotowego, natomiast jeśli zabierak będzie niewłaściwie przymocowany lub niewłaściwie spasowany z tokarką lub narzędziem, toczenie nie wyjdzie dobrze i skończy się niechcianymi krzywiznami.

Wybór odpowiedniego zabieraka ze sprzęgłem jest niezwykle trudny, gdyż musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów, które mogą wpłynąć na jakość skrawania. Warto zatem w sposób szczególny zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi i dobrze wymierzyć jaki rozmiar oraz kształt zabieraka jest nam potrzebny. W przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie wybrać skutecznie pracującego zabieraka ze sprzęgłem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)