Udostępnij
Skomentuj

Zaprawa samopoziomująca i wyrównująca - jak wybrać?

Sprawdź, jakie rodzaje wylewek samopoziomujących wyróżniamy. Które najlepsze?

W innym przypadku żywotność tego typu produktów będzie niezwykle krótka, my zaś będziemy zmuszeni co chwilę wymieniać tarcze na nowe. Podobnie jak ma to miejsce przy drewnie i stali, rodzajów tarcz tnących do betonu i kamienia jest naprawdę sporo. Charakteryzują się one sporą liczbą parametrów, dlatego łatwo się w tym wszystkim pogubić. W poniższym poradniku postaramy się nieco tę kwestię uprościć.

Jaka tarcza do betonu i kamienia?

Pomoże nam w tym oczywiście analiza poszczególnych parametrów, dzięki czemu będziemy wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu tarcz tnących.

RODZAJ CIĘCIA. W przypadku pierwszego parametru chodzi nam głównie o to, czy tarcza umożliwia cięcie zarówno na sucho, jak i na mokro. W głównej mierze związane jest to z koniecznością chłodzenia produktów tnących. Niektóre tarcze nie są bowiem odporne na wysokie temperatury, dlatego podczas cięcia należy je dodatkowo schładzać za pomocą cieczy. Woda często umożliwia także dłuższe i wydajniejsze cięcie, ponieważ kluczowe elementy nie nagrzewają się tak bardzo, jak w przypadku pracy suchej. Mimo wszystko, warto decydować się na tarcze, które można wykorzystywać na oba sposoby.

PROFIL DYSKU TARCZY. Oczywistym jest, iż najważniejszym elementem będzie dla nas obszar tnący, jednak nie powinniśmy bagatelizować również budowy samego dysku. Bardzo często przyjmuje on formę wypukłą, dzięki czemu chłodzenie staje się dużo efektywniejsze, co oczywiście przekłada się na żywotność dysku.

WZMOCNIENIA. Mają ogromny wpływ na wytrzymałość tarczy tnącej. Najczęściej stosowanym materiałem wzmacniającym konstrukcję produktu jest włókno szklane, które sprawia, że piła jest w stanie przetrzymać długą i zmienną pracę.

BUDOWA TARCZY. Na rynku możemy spotkać się z dwoma najpopularniejszymi rodzajami tarcz: pełnymi i segmentowymi. Zaletą pierwszych z nich jest przede wszystkim niska cena za jedną sztukę, dzięki czemu możemy zaopatrzyć się w dość sporą ich liczbę. Tarcze segmentowe są jednak dużo wydajniejsze. W pierwszej kolejności wspomnieć należy o tym, iż charakteryzują się one mniejszym zapotrzebowaniem na moc maszyny. Nie jesteśmy więc zmuszeni do zwiększania obrotów, aby przeciąć twardy i gruby materiał. Tarcze segmentowa, dzięki swoim ostrzom, są więc dużo sprawniejsze.

Co więcej, w przypadku tego typu produktów mamy do czynienia z mniejszym tarciem, co również przekłada się na ich dłuższa żywotność. Ma to wpływ także na dużo lepsze warunki chłodzenia. Wszystko to sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się podczas cięcia zarówno kamienia, jak i betonu. Od liczby segmentu zależy natomiast, z jak twardym materiałem mogą pracować.

ROZMIAR. Parametr ten wpływa na to, do jakich urządzeń zastosujemy poszczególne tarcze. Im bowiem tarcza większa, tym większa maszyna może z niego skorzystać. Na rynku obecnie występują tarcze w takich przedziałach:

  • tarcza do kamienia i betonu 115-125 mm – zdecydowanie najmniejsze produkty, przeznaczone do urządzeń wyróżniających się niską mocą przerobową. Niemniej, w sklepach zakupimy tarcze, które dzięki swojej wytrzymałości i solidnej budowie nadają się zarówno do użytku domowej, jak i przemysłowego. Tarcze te występują z otworami o średnicy 22,23 mm.
  • tarcza do kamienia i betonu 230 – 250 mm – ich zwiększona średnica umożliwia wykorzystanie w urządzeniach o mocy przewyższającej 2000W. Dzięki temu powierzchnia tnąca zostaje znacznie zwiększona. Podobnie jak w przypadku najmniejszych tarcz, średnica otworów zawsze przyjmie wartość 22,23 mm.
  • tarcza do kamienia i betonu 300-450 mm – w tym przypadku dysponujemy szerszym wyborem, gdyż tarcze wstępują z otworami o średnicy 20, 22,23 oraz 25,4 mm. Wykorzystuje się je przede wszystkim w urządzeniach stołowych.
  • tarcza do kamienia i betonu 500-900 mm – zdecydowanie największe produkty, przeznaczone do pracy przemysłowej. Stosowane są w najmocniejszych maszynach, dzięki którym możemy ciąć taśmowo przez bardzo długi okres. Otwory występują w średnicach 20, 22,23, 25,4, 30, 55 oraz 60 mm.

ELEMENTY TNĄCE. Biorąc pod uwagę właściwości, jakimi charakteryzuje się kamień i beton, wybierając tarcze tnące powinniśmy decydować się na produkty wyprodukowane z wytrzymałych materiałów. Tylko one zagwarantują nam bowiem wielokrotne cięcie. Wszystko to sprawia, że do betonu i kamienia polecane są przede wszystkim tarcze diamentowe.

Jaka tarcza diamentowa do cięcia betonu i kamienia?

Tarcze diamentowe najczęściej wykonane są ze stalowego korpusu, który pokryty jest diamentowym proszkiem zatopionym w spoiwie metalowym. Dzięki temu materiał tnący jest niezwykle wytrzymały, umożliwia także cięcia materiałów twardych – dlatego często są to tarcze do betonu zbrojonego. W nieco tańszych produktach możemy spotkać się także ze spoiwami żywicznymi.

Jak już zostało wspomniane, na rynku sprzedawane są tarcze segmentowe bądź z tak zwaną bieżnią ciągła. Wymienić należy jeszcze jeden rodzaj, a mianowicie tarcze segmentowe ze specjalnymi szczelinami. Budowa tarcz ma ogromne znaczenie, gdyż determinuje ich wykorzystanie:

  • tarcza diamentowa ciągła – przeznaczona jest przede wszystkim do cięcia materiałów kruchych, wśród których znajduje się klinkier, łupek oraz niektóre odmiany kamienia polnego.
  • tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami - wykorzystuje się ją głównie do cięcia lekkiego betonu, ale również marmuru czy miękkich cegieł.
  • tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin – określana jest mianem uniwersalnej, gdyż umożliwia cięcie takich samych materiałów, co produkty wymienione wyżej. Stosowana jest najczęściej w przypadku cięcia sporej ilości elementów o zróżnicowanym składzie. Dzięki temu nie musimy co chwilę zmieniać tarcz. Żywotność rozwiązań uniwersalnych jest jednak mniejsza w porównaniu do wspomnianych wcześniej rodzajów. Jakość cięcia w niektórych przypadkach również może być gorsza.

Jaka tarcza do szlifowania betonu?

Chcąc wyłącznie ciąć beton, możemy zaopatrzyć się w tarcze cienkie. Pamiętajmy jednak o tym, iż nie będą mogły one wykorzystywać swojej powierzchni bocznej do szlifowania betonu. Jest to możliwe tylko w przypadku tarcz o grubości przekraczającej 6 mm.

Muszą posiadać także odpowiednią ściernicę (najlepiej diamentową), która umożliwia dokładne oczyszczanie i wyrównywanie wszelkich nierówności. Chcąc dysponować produktem o sporej żywotności, decydujmy się na tarcze diamentowe.

Tarcza do kamienia i betonu - cena

Koszt zakupu omawianych produktów jest różny i zależy przede wszystkim o sposobu ich wykonania. Zarówno w przypadku produktów do kamienia, jak i betonu za tarcze najtańsze zapłacimy w okolicach 3 złotych. Cena najdroższych wyrobów oscyluje natomiast w granicach 900 złotych.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.