Udostępnij
Skomentuj

Zbierak do owoców - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zbieranie owoców jest czynnością przyjemną, gdy ma się do zrobienia kilka gałęzi jabłoni czy kilkanaście czereśni, jednak gdy zawodowo lub gospodarczo zajmujemy się sadownictwem, to nie ma takiej siły, by ręcznie udało się osiągnąć pożądaną jakość zbiorów. Dlatego wówczas musimy zwrócić się o pomoc do techniki, a ta proponuje nam różnego rodzaju zbieraki czy chwytaki do owoców oraz zrywaki, które służą do szybkiego i skutecznego pozyskiwania owoców z drzew i krzewów. Jakie modele wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Po co nam zbierak do owoców?

To proste, ale bardzo skuteczne narzędzie przeznaczone jest przede wszystkim dla sadowników oraz osób, które zawodowo zajmują się uprawą owoców. Jest to bowiem doskonały sposób, by prostymi i nieinwazyjnymi dla drzew sposobami dostać się do takich owoców jak jabłka, gruszki czy śliwki. Jednak lista owoców, do których jest to perfekcyjna pomoc jest dłuższa, między innymi o wiśnie czy czereśnie. Jeśli więc myślisz, że nie ma możliwości dostania się do najwyższych partii drzew lub nie chcesz korzystać z drabiny, to zbierak jest idealnym pomysłem dla Ciebie.

Zrywak do owoców – czy warto?

Jeśli nie jesteś sadownikiem i nie widzisz potrzeby kilogramowych zbiorów, czy rzeczywiście potrzebujesz czegoś takiego jak zbierak? Zdecydowanie tak! Jest to proste i niedrogie urządzenie, które znacznie ułatwi Ci życie. Pomyśl jak wiele ryzykujemy wdrapując się na drzewo, by zerwać owoce wyrosłe danego lata. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale i nieekonomiczne. Podobnie jak korzystanie z drabiny, która nie dosięgnie najwyższych partii drzewa, a przy tym ogranicza nasze ruchy. Trzymanie wiadra z owocami, pilnowanie, by nie spadło oraz gimnastykowanie się, by dosięgnąć kolejnych gałęzi wiśni czy jabłek jest bez sensu. Dużo prościej jest skorzystać ze zrywaka i nie przejmować się niewykorzystanymi plonami.

Jak działa zrywak do owoców?

Schemat działania tego urządzenia jest bardzo prosty. Kupując zrywak otrzymujemy zwykle teleskopowy zbierak do owoców, z rękojeścią oraz specjalnie zakończonym okrągłym urządzeniem zrywającym i workiem tkaninowym. Dzięki temu owoce lądują w idealnym miejscu do tego przeznaczonym, a Ty stojąc wygodnie sięgasz po kolejne gałęzie i nie przejmujesz się ani wysokością, ani niedostępnością konkretnych owoców. W ten sposób jesteś w stanie wyzbierać wszystkie plony z całego drzewa zanim zrobią to robaki i ptaki. Czysty zysk i korzyść.

Jak wybrać najlepszy zbierak do owoców?

Jest jednak kilka elementów, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę, jeśli chodzi o zbieranie owoców. Wybierając chwytak sprawdź, jaką ma średnicę. Musi być uniwersalna, byś mógł z łatwością korzystać ze zbieraka do jabłek oraz wiśni czy innych owoców. Warto wybrać zbierak z trzonkiem, który miałby funkcję teleskopowego przedłużania, gdyż w ten sposób najwygodniej dosięgniesz owoce z najwyższych partii drzewa oraz z partii tych nieco niżej położonych. Tutaj także zwróć uwagę na długość, na jaką wysuwa się ramię, gdyż metr może być nieco zbyt krótki, by sięgnąć po wszystkie owoce w sposób bezproblemowy. Istotną rolę w całym procesie odgrywają materiały. Ważne, byś zwrócił uwagę na tkaninę, z jakiej wykonano worek na owoce. Musi być to materiał delikatny i naturalny. Istotna jest także jego długość, byś nie musiał co dwie pary jabłek sprowadzać ich na ziemię. Zwróć uwagę na mocowanie worka do uchwytu, by nie urwał się zbyt szybko. Warto wybrać ramię teleskopowe ze stali ocynkowanej. Dzięki temu wytrzyma dłużej i będzie wytrzymałe. Same zakończenia również mogą być wykonane z metalu lub plastiku.

Warto inwestować w sprawdzone marki, by później nie musieć wyrzucić takiego produktu jak chwytak. Fiskars zbierak do owoców czy inna uznana firma powinna gwarantować wysoką jakość materiałów oraz komfortową pracę na długim teleskopie, który wytrzyma sporą ilość jabłek, wiśni czy gruszek i zmieści je do pojemnej, naturalnej torby. Tak w prostym skrócie można podsumować wymagania, jakie warto postawić sobie przy wyborze najlepszego podbieraka do owoców.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)