Udostępnij
Skomentuj

Zegar z budzikiem - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zarówno zegar, jak i budzik to niezwykle przydatne urządzenia, bez których większość osób nie wyobraża sobie życia. Dlaczego więc nie zakupić jednego sprzętu, który łączy ich wszystkie funkcje? Oferta rynkowa jest bardzo szeroka.

Dzięki temu możemy przebierać w rozmaitych rozwiązaniach, jednak wybór tego najlepszego często okazuje się naprawdę trudny. Sprawia to, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie dokładna analiza wszystkich ciekawych produktów i ich porównanie. Zdecydowaliśmy się wykonać to wszystko za Was. W poniższym tekście tłumaczymy, jakie urządzenia są dostępne na rynku i jak dokonać ich wyboru.

Zegar z budzikiem – rodzaje

Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z urządzeniem, które jednocześnie mierzy czas i służy jako budzik, uruchamiany o wybranej godzinie. Jak więc nietrudno się domyślić, główny podział dotyczy typów zegarków z budzikiem.

Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza, klasyczna, dotyczy zegara nałogowego, a więc wskazówkowego. Są to bardzo stylowe urządzenia, które jednak wymagają nieco większego skupienia, by „odczytać”, jaka jest obecnie godzina. Może okazać się to nieco kłopotliwe zwłaszcza rano, kiedy to zaraz po przebudzeniu nie jesteśmy zbyt „przytomni”.

Jeśli więc nie chcemy zmagać się z takimi trudnościami, powinniśmy celować w budzik-zegar cyfrowy. Jest on wyposażony w wyświetlacz, na którym znajdują się sporych rozmiarów cyfry. Dzięki temu jesteśmy w stanie natychmiast sprawdzić godzinę. Co równie ważne, zegar elektroniczny przeważnie wyróżnia się wieloma funkcjami dodatkowymi, które okażą się bardzo przydatne na co dzień.

Drugi podział związany jest ze sposobem montażu zegarów z budzikiem. W tym przypadku również mamy do czynienia z dwoma głównymi rodzajami:

  • zegar-budzik stojący – są to przeważnie modele elektroniczne, choć zdarzają się również wskazówkowe. Możemy je postawić w dowolnym miejscu – na półce, stole, w szafie, na stoliku nocnym etc.,
  • zegar-budzik wiszący – montowany jest głównie na ścianie, skąd jest bardzo dobrze widoczny z każdego miejsca w pokoju. Problemem może okazać się wyłączenie budzika, gdyż trzeba do zegara podjeść (zważywszy na częste trudności ze wstawaniem, takie rozwiązanie może nie być złe).

Jaki zegar z budzikiem wybrać?

Skoro podziały mamy już za sobą, możemy przejść do przedstawienia najważniejszych cech i parametrów urządzeń dostępnych na rynku. Niektóre z nich będą się oczywiście różnić w zależności od wybranego przez nas rodzaju zegara.

  • Zasilanie. Tu sprawa wydaje się prosta – decydujemy się na modele na prąd lub na zegary na baterie. Pierwsze urządzenia gwarantują stabilną, nieprzerwaną pracę (chyba że dojdzie do awarii sieci). Muszą one jednak zostać zamontowane dość blisko kontaktu. Warto w tym miejscu podkreślić, że są to przeważnie budziki elektroniczne. Modele wskazówkowe są natomiast zasilane przez baterie, dzięki czemu mogą być montowane w dowolnie wybranym miejscu. Podobnie ma się sprawa z budzikiem elektronicznym na baterie. W przypadku tego typu urządzeń musimy jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii. W przeciwnym wypadku pewnego ranka budzik może nie zadzwonić.
  • Wyświetlacz. Jak już wspomnieliśmy, zegar-budzik elektroniczny jest wyposażany w wyświetlacz, na którym prezentowana jest godzina, a także wszelkie informacje dodatkowe (o ich zakresie powiemy za chwilę). Decydując się na tego typu zegary, warto zastanowić się, jakie rozmiaru sprzęt będzie dla nas odpowiedni. Ma on bowiem wpływ na wielkości zamontowanego ekranu. Oczywiście znacznie wygodniejsze okażą się sprzęty z dużymi wyświetlaczami, pokazującymi spore cyfry, doskonale widoczne nawet ze znacznej odległości. Jeśli chodzi o rodzaj wyświetlacz, w standardowych urządzeniach będą to ekrany LCD, choć na rynku znajdują się również zegarki elektroniczne LED. Zapewniają one bardzo dobrą jakość generowanych treści.
  • Materiał. Podobnie jak w przypadku każdej odmiany zegara, warto zwrócić uwagę na to, z czego interesujące nas urządzenie zostało przygotowane. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki, jak i dla wytrzymałości sprzętu. Modele najtańsze wykonywane są przeważnie z cienkiego plastiku, który nie jest specjalnie wytrzymały. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, aby zakupić modele ze wzmacnianych tworzyw sztucznych, metalu czy też z drewna. Warto nadmienić również, że zegar z budzikiem może przybrać wiele atrakcyjnych form.

Zegar z budzikiem – funkcje dodatkowe

Jak wiadomo, do podstawowych zadań omawianych urządzeń należy odmierzanie godziny i uruchamianie budzika. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę zegary elektroniczne z wyświetlaczami, możemy liczyć również na szereg funkcji dodatkowych, które znacznie rozszerzają możliwości sprzętu

Co równie ważne, zestaw takich opcji może być bardzo zróżnicowany. Budzik elektroniczny z wyświetlaczem przeważnie jest wyposażany w termometr, który pozwala mierzyć temperaturę wewnątrz, a czasem nawet na zewnątrz pomieszczeń (modele z czujnikami). Do tego dochodzi czasem również higrometr, a więc przyrząd do pomiaru wilgotności.

Niezwykle często wykorzystywane jest także radio wbudowane w zegar. Pozwala ono słuchać ulubionych stacji, a także je zapamiętywać. Na jakie jeszcze funkcje dodatkowe możemy liczyć? Wymienić należy przede wszystkim kalendarz oraz prognozę pogody.

Zegar z budzikiem – jaka firma i cena?

Jak już wspominaliśmy, dostępnych na rynku urządzeń jest naprawdę sporo. Są one zróżnicowane pod względem wymiarów, budowy, obsługiwanych funkcji i najważniejszych parametrów technicznych. Z tego też względu, zegary z budzikami są dostępne w różnych przedziałach cenowych.

Najprostsze urządzenia zakupimy za około 20 złotych. Będą to przeważnie modele wskazówkowe. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniach elektronicznych, wyposażonych w funkcje dodatkowe, powinniśmy przygotować się na wydatek od 30 do nawet kilkuset złotych.

Dla wielu osób istotnym kryterium wyboru urządzenia jest również renoma, jaką cieszy się firma odpowiedzialna za jego przygotowania. W związku z tym, warto decydować się na modele przygotowane przez znanych producentów, takich jak chociażby Trevi, Art-Pol, Sencor czy też Hama.

Budziki młodzieżowe

Na rynku znajdują się również specjalne urządzenia dla najmłodszych – mowa tu zarówno o zegarze z budzikiem dla dzieci, jak i młodzieży. Czym różnią się one od standardowych urządzeń?

Przede wszystkim budową i designem. Bardzo często przyjmują one ciekawe, nowoczesne kształty, które mają trafić do młodszych klientów. Do tego dodawane są również nadruki nawiązujące do popularnych serialu, bajek czy też gier. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby nasze pociechy korzystały z własnych urządzeń. Zwłaszcza że one równie często są urozmaicane za sprawą wielu funkcji dodatkowych.

Jaki zegar z budzikiem najlepszy?

Ostateczny wybór zależny jest oczywiście od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Nieco inny sprzęt okaże się odpowiednie w domu niż w biurze.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na zegarki, a z budzika będziemy korzystać sporadycznie, warto decydować się na modele analogowe, które możemy zamontować na ścianie. Zegar cyfrowy z wyświetlaczem zapewni nam natomiast dostęp do wielu funkcji dodatkowych. Okaże się on również wygodniejszym budzikiem.

Na rynku dostępne są zarówno zegarki elektroniczne na biurko, które przeważnie są zasilane na baterie, jak i modele podłączane do gniazdek elektrycznych. Takie funkcje jak radio czy też termometr z pewnością okażą się bardzo przydatne. Oczywiście poziom rozbudowania zegara wpływa także na jego cenę – pod tym względem rynek jest bardzo rozbudowany.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)