Udostępnij
Skomentuj

Zszywacz pneumatyczny - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zszywacz pneumatyczny to najdoskonalsze z narzędzi w swojej rodzinie. Cechuje się dużą mocą, możliwością pracy prawie z każdym materiałem i wielką uniwersalnością, jednak nie odbywa się to zupełnie bez kosztów: taki zszywacz trzeba umieć obsłużyć i trzeba się przede wszystkim liczyć z koniecznością zakupu dobrego kompresora.

Co to jest zszywacz pneumatyczny?

To pytanie pada dość często, ponieważ narzędzia pneumatyczne są niezbyt rozpowszechnione wśród nieprofesjonalistów. Tymczasem zszywacz pneumatyczny to po prostu taki wariant zszywacza, w którym zamiast siły nacisku czy pracy elektromagnesu, wykorzystuje się energię sprężonego powietrza. Są to już naprawdę potężne urządzenia, które wykorzystuje się do metkowania drewnianych towarów, poważniejszych prac montażowych itd.

Warto jednak dodać, że w przeciwieństwie do zszywaczy elektrycznych, te pneumatyczne bardzo rzadko mogą pracować na sztyftach. By z nich korzystać, potrzebne jest inne urządzenie, czyli sztyfciarka. Wszystko zaś wynika z nieco odmiennej konstrukcji tłoka-młotka.

Jaki zszywacz pneumatyczny kupić?

Przy wyborze idealnego narzędzia, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważna będzie oczywiście cena, ale tej nie da się ocenić we właściwy sposób, nie znając cech technicznych konkretnego narzędzia.

  • Masa. Mobilność zszywaczy pneumatycznych jest już na starcie ograniczona kompresorem i przewodem pneumatycznym, natomiast zbyt duża masa dodatkowo utrudni pracę. Większość popularnych narzędzi waży około 1,2 kg, niektóre są trochę lżejsze, cięższych niewiele, chyba że największe profesjonalne modele.
  • Maksymalne ciśnienie robocze. W teorii większe powinno przełożyć się na większą siłę zadziałania zszywacza, ale ta bywa ograniczona na przykład wadliwą konstrukcją. Ostatecznie ciśnienie robocze 8,5 bar nie musi zapewniać wielkiej przewagi nad 7 bar, jeśli jakość „słabszego” zszywacza jest wysoka. To tym bardziej istotne, że najniższe ciśnienie robocze dla większości modeli wynosi około 4 bar i to właśnie tyle jest potrzebne do pracy z większością twardych materiałów.
  • Wielkość zszywek. Szerokość jest ustalona przez wymiary szyny i prowadnicy w zszywaczu, natomiast długość często może być różna. Interesująca jest przede wszystkim maksymalna, która w niektórych zszywaczach pneumatycznych może wynosić aż 25 mm, a cały czas mowa o zszywaczach zaprojektowanych raczej z myślą o mniej wymagających użytkownikach.
  • Pojemność zasobnika. Będzie ona oczywiście w pewien sposób uzależniona od szerokości zszywek (często te dłuższe są też szersze). Jeśli w zasobniku mieści się mniej niż 100 zszywek, to prace trzeba będzie często przerywać – zakup takiego zszywacza pneumatycznego zwykle mija się z celem, ponieważ kupuje się je z myślą o wykonaniu trudniejszych i dłuższych prac. Warto jednak pamiętać, że zbyt długi zasobnik będzie też oznaczał wzrost wielkości samego urządzenia.
  • Jakość i precyzja wykonania. Lekkie stopy magnezowo-aluminiowe są świetnym materiałem na obudowę, jednak nic z nich nie przyjdzie, jeśli mechanizm uruchamiający będzie nieprecyzyjny. Jest to jeden z podstawowych problemów niektórych najtańszych marek.

Kilka dalszych pytań o zszywacze tapicerskie

Czym różni się zszywacz tapicerski od stolarskiego? Ich konstrukcja jest w ogólnym zarysie taka sama, natomiast trochę inaczej może wyglądać stopa narzędzia. Co ważne, zszywacz pneumatyczny stolarskie powinien obsługiwać też sztyfty, a jeśli nie obsługuje, to warto od razu zastanowić się nad zakupem sztyfciarki. Zszywacz pneumatyczny tapicerski w ogóle może nie pracować na sztyftach – to wybitnie mało przydatne w pracy tapicera.

Zszywacz pneumatyczny? A jaka firma produkuje najlepsze? W rankingach często obok siebie zestawiane są zszywacze tapicerskie BEA, Makita i Pansam, ale to raczej dlatego, że przy podobnych możliwościach mają różne ceny. W praktyce jednak też użytkownicy potrafią wskazać ważne różnice, ale wszystkie te marki są godne uwagi. Pomijając marki typowo dla majsterkowiczów, jakość w poszczególnych segmentach cenowych będzie dość wyrównana i trudno uznać markę za najlepsze kryterium wyboru zszywacza.

Jaki kompresor do zszywacza pneumatycznego? Najlepsza odpowiedź będzie brzmiała jak impertynencja: odpowiedni. Nie da się jednak podać lepszej odpowiedzi, nie mając informacji ani o zszywaczu, ani o sposobie jego wykorzystania. Na pewno sensowne ciśnienie do osiągnięcia to 4-5 bar, ale już przy wydajności pojawią się rozbieżności, bo to bardzo zależy od stylu pracy. Przede wszystkim jednak warto pamiętać o tym, żeby kompresor był idealnie sprawny, ponieważ szybka praca zszywaczem wymaga utrzymania odpowiedniego ciśnienia przez cały czas.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)