Udostępnij
Skomentuj

Klipsy do poziomowania płytek - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Klipsy do poziomowania płytek to rozwiązanie użyteczne przy układaniu dużych kafelków dowolnego typu.

Zastosowanie systemu poziomowania praktycznie całkowicie eliminuje potrzebę używania klasycznych krzyżyków, natomiast przy wyborze odpowiedniego produktu warto zapoznać się z ograniczeniami takich zestawów, bo nie w każdym przypadku zdadzą one egzamin.

Poziomowanie płytek podłogowych

Poziomowanie płytek podłogowych, bo do tego przede wszystkim używa się klipsów, jest zadaniem wymagającym dużej precyzji. O ile w przypadku niewielkich płytek dość wygodnym narzędziem jest klasyczna poziomica, to im większe płytki, tym trudniej jest wykonać pracę dobrze, używając tylko tego prostego narzędzia. Problemem jest również fakt, że płytki często są układane na nierówno podłoże, sam klej także może utrudniać precyzyjne ustawienie kafelków. W tym calu właśnie stosuje się klipsy do płytek – mają one ustawiać kafelki względem siebie, a nie arbitralnie wyznaczonego poziomu. To oznacza, że po prostym ułożeniu pierwszej płytki, kolejne również zachowają poziom.

System poziomowania płytek – z czego się składa?

Systemy poziomowania płytek różnych producentów składają się z tych samych elementów: klipsów działających jak podstawki pod płytki oraz klinów, które dociskają płytkę do podstawki. Są to elementy wykonane z tworzywa, które jest na tyle miękkie, żeby nie uszkodziło powierzchni płytek, ale na tyle twarde i sztywne, aby z powodzeniem równoważyło siły, jakie działają na naroża płytek przy poziomowaniu. Dodatkowym elementem, który wprawdzie nie wchodzi w skład zestawu, ale którego użycie bywa często konieczne, jest specjalny rodzaj kleju – mocniejszy od standardowego i zapewniający pewniejsze ustawienie płytek.

Jaki system poziomowania płytek wybrać?

Ilość dostępnych na rynku systemów poziomowania płytek nie jest przesadnie duża. W większości sklepów można spotkać produkty dwóch lub trzech producentów i pod względem technicznym niewiele się one między sobą różnią. Nieco inne są oczywiście rozwiązania szczegółowe, bo te bywają chronione patentami, niemniej zasadniczo nie wpływa to na funkcjonalność systemu. Są jednak pewne względy praktyczne, które warto mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

  • Wielkość paczki. System poziomowania płytek jest przeznaczony do jednokrotnego użytku. Klipsy są po wyschnięciu kleju odłamywane, więc teoretycznie samych klinów można użyć ponownie, ale nawet wtedy klipsy muszą być zakupione oddzielnie.
  • Możliwość zakupu samych klipsów. Większość dostępnych systemów poziomowania, choć teoretycznie pozwala na użycie klinów więcej niż raz, o ile nie uległy one uszkodzeniu, nie pozwala na dokupienie samych klipsów, więc de facto cały system jest jednorazowy. W pracach wymagających największej precyzji ma to sens, ale do zastosowań dopuszczających minimalne różnice w wysokości płytek lepiej jest wybrać taki system, do którego można kupić same klipsy.
  • Grubość układanych płytek. Warunkowana wielkością szczeliny na klin i jej umieszczeniem może się różnić w poszczególnych systemach. Ogólnie rzecz biorąc, system poziomowania płytek sprawdza się najlepiej w przypadku kafelków o grubości od 8 do 12 milimetrów, choć niektóre pozwalają na układanie kafelków mających 6 milimetrów.
  • Szerokość fugi. Tutaj różnorodność jest niewielka – zwykle system poziomowania pozwala na ułożenie płytek w odległości 1,5 mm od siebie, ale nie jest to żelazną zasadą, więc warto wziąć pod uwagę również to kryterium.

Jak używać klipsów do kafelków?

Zasada użycia wszystkich zestawów jest taka sama i bardzo prosta:

  • pierwszą płytę należy ułożyć i wypoziomować przy pomocy poziomicy. Pod jej krawędzie, w odległości 4-8 cm od narożnika, trzeba wprowadzić klipsy;
  • na klipsach układa się kolejne płytki, dokładając kolejne klipsy pod krawędzie zewnętrzne;
  • w otwory w klipsach przy połączeniach dwóch płytek wprowadza się kliny, delikatnie dociskając płytki do podstawek klipsów, dzięki czemu całość jest wypoziomowana zgodnie z poziomem pierwszej ułożonej płytki;
  • po wyschnięciu kleju klipsy wyłamuje się – podstawki zostają pod płytkami, a fragment klipsa z klinem odpada.

Co zamiast systemu klipsów?

Niektóre systemy poziomowania płytek nie sprawdzają się przy układaniu kafelków na ścianę, ponieważ powodują odspojenie kleju i w konsekwencji odpadnięcie płytki. W takim przypadku rozwiązaniem klasycznym, prostym i bardzo skutecznym jest podstawka do układania płytek. To nic innego, jak belka umieszczona na wsporniku (lub wspornikach), która przejmuje ciężar płytek, jeśli te nie są układane bezpośrednio na krzyżykach przy posadzce.

Podstawki do układania płytek różnią się szerokością i wysokością maksymalną. Większe mają wbudowaną poziomicę (to przydane, jeśli całość jest oparta na dwóch wspornikach), natomiast najmniejsze podstawki glazurnicze to tylko pojedyncza płytka na wsporniku, którą wyregulować do poziomu trzeba jakąś prowizoryczną metodą, jeśli okaże się, że ustawiona na posadzce nie jest stabilna albo nie trzyma poziomu.

Przy układaniu płytek podłogowych jedyną alternatywą dla systemu poziomowania płytek, jest użycie klasycznych krzyżyków dystansowych – mniej precyzyjna i bardziej czasochłonna, choć tańsza metoda. W przypadku klipsów do poziomowania płytek cena zestawu to około 100 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.