Udostępnij
Skomentuj

Wycior kominowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

W przypadku ogrzewania domu drewnem bądź węglem, istotne jest regularne i dokładne czyszczenie komina z sadzy.

Jest to konieczne, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w solidny i niezawodny wycior kominkowy. Jaki jego rodzaj okaże się najlepszy? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z zapchanego komina. Jeżeli nie czyściliśmy go od kilku lat, w pewnym momencie sadza może doprowadzić do cofania się dymu powstałego podczas procesu spalania. W ten sposób zatruć się może cała nasza rodzina. Wspomnieć należy również o możliwości zapalenia się sadzy, co najczęściej prowadzi do pożaru całego budynku.

Wszystko to sprawia, że komin należy czyścić przynajmniej raz na 3 miesiące. Możemy robić to na własną rękę – wystarczy jedynie zakupić odpowiedni wycior do komina.

Co to jest wycior?

Jego konstrukcja nie jest specjalnie skomplikowana. Opiera się bowiem na długim pręcie bądź rączce, zakończonej szczotką. Wykorzystywany jest do czyszczenia przewodów kominowych z nagromadzonej sadzy.

Wycior może być elastyczny, dzięki czemu umożliwia manewrowanie w długim kominie bądź sztywny, co zdecydowanie ułatwia usunięcie szczególnie dużego nagromadzenia wspomnianej wcześniej sadzy.

Jaki wycior do komina?

Oczywiście na rynku znaleźć można mnóstwo modeli omawianego narzędzia, które przystosowane są do pracy w określonych warunkach, związanych z konkretnym typem i rozmiarem naszego komina.

Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy kierować się podczas dokonywania zakupu wyciora, jest jednak poczucie, że oszczędności nie są najważniejsze. Najtańsze produkty być może nie nadwyrężą naszego budżetu, jednak z pewnością okażą się niewystarczające. Pamiętajmy, że niedokładne i nieprawidłowe czyszczenie komina jest tak samo niebezpieczne, jak zaniechanie tej czynności. Poza tym, tani wycior wytrzyma zaledwie kilka procesów czyszczenia, po których będziemy zmuszeni dokonać ponownego zakupu. Pierwotne oszczędności okażą się więc wyłącznie pozorne.

Wszystko to sprawia, że warto decydować się na produkty, które są na co dzień wykorzystywane przez kominiarzy i innych fachowców. Chcąc zakupić taki wycior, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

MATERIAŁ SZCZOTKI. Bardzo istotny parametr, który przekłada się na skuteczność narzędzia. Oczywiście materiał musi być dopasowany do rodzaju komina w naszym domu. Jak dobrać wycior do komina? Jeżeli jest on murowany, najskuteczniejszy okaże wycior kominkowy z drutu stalowego, który jest bardzo mocny i twardy. Ponadto nie ulega on odkształceniom i przerwaniom, dzięki czemu może być wykorzystywany przez dłuższy czas. Za sprawą solidnej konstrukcji komina, nie spowoduje on żadnych zniszczeń. Jeżeli jednak komin jest ceramiczny bądź wykonany z powłoki kwasoodpornej, konieczna okaże się szczotka z tworzywa sztucznego. W innym wypadku powierzchnia przewodu zostanie naruszona, czego byśmy nie chcieli.

KSZTAŁT SZCZOTKI. Dopasujemy go do kształtu przewodu kominowego. Jeżeli jest kwadratowy, taka sama powinna być szczotka. Umożliwi to bezproblemową, sprawną pracę, bez obawy o ewentualne zaklinowanie szczotki.

RODZAJ OBCIĄŻNIKA. Jest to bardzo ważny element wyciora, montowany do szczotki. Ma za zadanie obciążyć urządzenie w taki sposób, aby było w stanie dotrzeć do najgłębszych rejonów komina i wykonać operację czyszczenia. Najczęściej występuje w postaci kuli, choć spotkać można się również z obciążnikami prostokątnymi. Obciążnik dopasowujemy pod względem materiału, z jakiego został przygotowany oraz ciężaru. W pierwszym przypadku istotne jest to, jakim kominem dysponujemy (podobnie jak w przypadku szczotki). Jeżeli jest murowany, z powodzeniem możemy stosować obciążniki stalowe. W przypadku przewodu wykonanego ze stali kwasoodpornej, musimy wybrać obciążnik gumowy.

Co natomiast z jego wagą? Determinowana jest ona długością przewodu. Do bardzo długich kominów musimy zakupić wycior z obciążnikiem o możliwe jak największej wadze. Podczas czyszczenia od góry, będziemy mogli wprowadzić go na sam dół komina. Przy dużej wadze obciążnika, łatwiejsze okaże się także jego wydobycie w przypadku zerwania linki. Jeżeli chodzi natomiast o rozmiar obciążnika, powinien być dużo mniejszy niż średnica komina.

RODZAJ LINKI. Jej dobór determinuje skuteczność czyszczenia, dlatego powinna być możliwie jak najgrubsza (co najmniej 3 mm) i stworzona z bardzo wytrzymałych materiałów (najlepiej z drutu stalowego). Jeżeli bowiem okaże się niewytrzymała, dojść może do zerwania szczotki i zablokowania komina. Pamiętajmy także o tym, iż podczas czyszczenia będziemy zmuszeni energicznie szarpać wyciorem – linka powinna to przetrzymać.

SPOSÓB CZYSZCZENIA KOMINA. Przewód możemy czyścić na dwa sposoby: od góry, na dachu i od dołu. W pierwszym przypadku wystarczy zakupić standardowy zestawy do czyszczenia z obciążnikiem i szczotką. Wycior do komina od dołu jest jednak wykonany inaczej – charakteryzuje się przede wszystkim bardzo długą, elastyczną linką, dzięki której jesteśmy w stanie wprowadzić szczotkę do przewodu kominowego z domu. Tego typu wyciory często umożliwiają podłączenie do wiertarki, przez co otrzymujemy skuteczne, obrotowe narzędzie, które usunie nawet sporą ilość sadzy.

Na rynku znaleźć można również wyciory uniwersalne, umożliwiające czyszczenia od dołu i od góry. W pierwszym przypadku narzędzie nakręcane jest na przepychacz, w drugim do linki i obciążnika.

ŚREDNICA WYCIORA. Dopasowywana do rozmiarów naszego komina i intensywności zabrudzeń. Na rynku dostępne są produkty o bardzo zróżnicowanej średnicy – zakupić możemy wycior do komina 25, 50, 100, 200, a nawet 350 mm.

Wycior do komina - cena

Koszt omawianych narzędzi bez linki i obciążnika nie jest specjalnie wysoki. Najtańszy wycior zakupimy już za kilka złotych. Oczywiście, jeżeli chcemy zaopatrzyć się w urządzenie większych rozmiarów, wykonane z wytrzymałego drutu stalowego, będziemy musieli zapłacić od 10 do około 25 złotych. Jeśli chodzi natomiast o konkretnych producentów, godne polecenia są produkty takich firm jak: Vorel, Szczotpol, Profix, Szczotex oraz Mega.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.